Mahkum Yakınları Basın Açıklaması Yaptı

Mahkum yakınları derneği Samsun'da açıklaması yaparak Kader mahkumlarına ceza indirimi istedi.

Samsun 06.05.2017, 15:41 08.05.2017, 10:18

Mayad / mahkum yakınları derneği tarafından organize edilen açık hava basın toplantılarında mahkum yakınları ceza indirimi, af ve cezaevlerinde şartların düzelmesini istedi.

Mahkum Yakınları; çocuklarıyle birlikte katıldıkları basın açıklamasında pankart açtı.

Basın toplantısının yapıldığı Samsun Uğurmumcu parkında  "Ceza indirimi lütuf değil, gereklilik",  "Adli mahkumlara özgürlük", "Babamı geri istiyorum", "Mahkumun umudusun Reis", Tayyip Dede babamı istiyorum", Kader mahkumları ceza indirimi istiyor" gibi dövizlere yer verildi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı basın toplantısında mahkum yakınları konuştu.

DEVLET BÜYÜKLERİMİZİN BİLGİSİNE

"Kendimizin ya da sevdiklerimizin başına gelmeden asla anlayamayacağımız, dışarıdan bakıldığında dört duvar, içeri girdiğinizde bolca acı, hasret, pişmanlık ve mağduriyeti beraberinde getiren cezaevlerinden ve oranın sakinleri kader mahkumlarından bahsedeceğiz. Cezaevlerinde yaşanan problemleri, mahkûmların kimler tarafından yargılandığını nasıl pişmanlıklar ve mağduriyetler yaşandığını kamuoyunun ve devlet büyüklerimizin bilgisine sunacağız." dendi

Gelinen bu noktada artık birilerinin, bir şeyleri yüksek sesle söylenmesinin vaktinin geldiği düşüncesinden hareketle; cezaevlerınde "mahkumların babası" olarak bilinen mahkum yakınları derneği (MAYAD) kurucu genel başkanı sanatçı Enver yılmaz önderliğinde, mayad mahkum yakınları derneği üyeleri, gönüldeşleri ve tüm mahkum yakınları ile beraber; resmi izin alınabilen; Ankara(İstanbul-İzmir-adana-samsun-kayseri şehirleriyle eş zamanlı olarak düzenlenen kader mahkumlarının sesini duyuracağımız basın açıklamamıza teşrif edip desteklerini esirgemeyen herkese tek tek teşekkür adıyoruz. Basın açıklamamıza başlamadan önce şu iki hususu önemle belirtmekte yarar görüyoruz.

1-bu metin mahkûmlara genel af talebi içermemektedir! - yanıi her suçlu bizim için kader mahkumu değildir.

2-terör örgütü üyelerine ve pedofili yani çocuk tecavüz suçlularıyla ilgili kesinlikle her hangi bir talebimiz bugüne kadar olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır!

Bizler, suça karışmış olsa da vatanına, milletine gönülden bağlı; özgürlüğüne kavuştuğunda memleketine yararlı bireyler olacağına inanan kader mahkûmlarının yakınlarıyız. Kamuoyundan ricamız, duyurumuzu okurken ve dinlerken lütfen, önyargıları kısa süreliğine bir kenara bırakalım ve vicdanımızın sesini dinleyelim.

CEZAEVLERİ KAPASİTESİNİN ÇOK ÜZERİNDE

Kader mahkûmlarının yakınları olarak; ülkemizin her alanda çok zor bir süreçten geçtiğinin, devlet büyüklerimizin bir yandan iç ve dış mihraklarla uğraşırken bir yandan da memleketimizi idare etmeye çalıştığının elbette farkındayız. Ülkemizin geçirdiği her türlü zorlukta, can siperane şekilde devletimizin arkasında duran bizler, sizlere, yıllardır çeşitli nedenlerden dolayı çözülemeyen mühim ve bır o kadar da vahim bir durumu duyurmanın vaktinin geldiğini düşünüyoruz.

Cezaevleri Cumhuriyet tarihinin en kalabalık dönemini yaşıyor. Yaklaşık 250 bin mahkûmla 82. Vilayet durumuna gelen cezaevlerinde şu an kapasitenin çok çok üzerinde doluluk yaşanıyor. 192 bin kişilik kapasitesi olan cezaevlerinde yaklaşık 60 bin kişi yerlerde yatıyor, koridorlarda, tuvalet önlerinde nöbetleşe uyuyor. Milletimizin egemenliğinin temsil edildiği yüce meclisimize yarım saat mesafedeki Sincan cezaevine yapılacak bir ziyaretle dahi bu durumu kendi gözlerimizle görmeniz mümkün. Cezaevler1, gerek fetö terör örgütüne üye sözde hâkimlerin yanlış kararları ile yatan, gerek bu hayattaki sınavın1 kader mahkumu olarak vermek zorunda olan insanlarla dolup taştı.

PİŞMAN OLMUŞ MAHKUMLARDA VAR

Şimdi kendimizi bir an için dört duvar arasında olan kader mahkûmlarının yerine koyun. Devlet tarafından terörist olarak nitelendirilen kişilerce yargılandığınız yetmiyor gibi bir de üstüne 20 kişilik koğuşlarda 50 kişi yattığınızı, nefes alacak alan dahi bulamadığınızı hapisliğin verdiği sıkıntılarıyla beraber beraber çektiğimiz özgürlük ve aile özlemini bir düşünün. Bu koşullarda yaşayan bir bireyin ruhsal durumunu lütfen bır an için tahayyül edin. Cezaevlerinde vicdanları sızlatan mağduriyetler nedeniyle yatan birçok mahkum var. Bunun yanında, bir anl1k hataya düşmüş, daha sonrasında işlediği suçtan bin kere pişman olmuş mahkumlar da var. Kimisi isteyerek, kimisi istemeden mahkûm olmuşlar.

Ancak, hepsini bekleyen bir ailesi var. Biliyoruz ki mahkumun ıslah edilerek topluma kazandırılması, ülkemizce de benimsenen, uluslararası ceza hukukunun temel ilkesidir. Bu ilkenin amacı, suçla mücadele etmek ve suç işleme oranını azaltmaktadır. yukarıda bahsettiğimiz sorunlar! Gidermek amacıyla, zaman zaman çıkarılan yasalarla mahkûmların ıslah edilerek, topluma yeniden kazandırılması için adımlar atılmıştır. Hükümetimizce çıkarılan yasalardan faydalanan mahkumların birçoğu anne- babalarına, eşlerine ,çocuklarına kavuşmuş ;evlatlarının da gelecekte kendileriyle benzer hatalar yapmamaları içın her kap1da karşılarına çıkan sabıka belasını da sırtlarına yüklenerek hayat mücadelesinin ıçıne girmişlerdir. Hükümetimizin bu konuda gösterdiği duyarlılığı asla göz ardı edemeyiz fakat, verilen yasaların sadece günü kurtardığı hapınızın malumudur yıllardır

Cezaevlerinin doluluk sorununun çözülememesi ve içerideki adlı mahkumun pek çoğunun FETÖ üyesi hakım ve savcılarca verilen haksız hapis cezaları neticesinde zulüm çekmeye devam etmeleri artık ceza indiriminin bir lütuf dağıl gereklilik olduğunu gözler önüne sermektedir. FETÖ üyesi hakım ve savcılarca mahkûm edilen yakınlarımızın ıslah olmaları ve ailelerine, çocuklarına güzel bır gelecek hazırlamaları için eşit fırsat varılmalıdır. Bu açıklamayı yapma amacımız da tam olarak budur. Sayın hükümetimizce çıkarılan, mahkûmların ıslah edilerek topluma kazandırılması kapsamındaki yasal düzenlemelerde, istisna tutulan hallerin ortadan kaldırılarak, tüm mahkûmlara ve yakınlarına fırsat eşitliği tanınmasını talep adıyoruz. Eminiz ki, gerek ceza indirimi yapılarak, gerek adlı kontrol tedbirleri ile cezaların infazı sağlanarak, toplumsal barışımız daha da güçlendirilebilir. Verılecek ceza indirimi emin olun pek çok yuvayı kurtaracak, oksuz yetim büyüyen pek çok yavruya yenıden sıcak bır yuvada büyüme imkân! Sağlayacak. evlat hasretiyle yanıp tutuşan gözü yaşlı anaların gözyaşını dindirecek,ıslah olan mahkumlar da topluma yararlı birer birey olarak memlekete hizmet noktasında müthiş katkı sağlayacaktır.

Her özgür insan bir mahkûm adayıdır.

Kıymetli desteklerinizi esirgemeyeceğiniz umuduyla...

Haber: Kürşad Tengiz

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (13)
MahkumYakını 4 yıl önce
Mahkum yakınlarının sesinin duyulmasını devlet büyüklerimizin kanayan bu yaraya merhem olmasını bekliyoruz.Mahkum içerde aileler dışarıda perişan haldeyiz ayrım yapılmasın terör ve tecavüz hariç kapılar açılsın Af istiyoruz
Akar öner 4 yıl önce
Ve imkanı olmayıp gelemeyen binlerce kişi var duyulsun
Artık feryatlarımız ceza indirimi istiyoruz
Esra 4 yıl önce
Artik sesimizi duyun mahkuma af zamani
Mitat 4 yıl önce
Emeği geçen herkesten ALLAH razı olsun
Merve 4 yıl önce
Yalvariyoz yakariyoz lutfen artik biseyler yapin neden duymuyosunuz bizleri neden garibanin hakki yokmu yasamaya herkes hata yapar lutfen bir sans Allah rizasi icin duyun artik
kader 4 yıl önce
Allah rızası için ceza indirimi REİS Allah yar ve yardımcın olsun
Isimsiz 4 yıl önce
Bu 5 yil indirimi dogrumu
Hayri kılıc 4 yıl önce
Ne affı hiç birşey vermez bunlar acaba bazı suçlar hariç insallar neden suç işledi kim suça teşvik etti suça teşvik edenler oh dışarda geziyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın