Alexa

MAKRO Market Çalışanları Haklarını Arıyor

Samsun’da da Makro Market mağazalarında 380 üzerinde çalışan mağduriyetinden dolayı tüm partilerin kapısını çaldı. Makro Market çalışanları yurt çapında haklarını alana kadar eyleme devam edeceklerini belirtiyor.

MAKRO Market Çalışanları Haklarını Arıyor

Geçtiğimiz aylarda şaibeli şekilde iflas konkordato hareketleri arasında kapatılan, el değiştirien Makro Market çalışanları sokağa atılmış ve hakları verilmediği iddia edilmişti.

Makro Marketlerin yurt çapında ki tüm mağazalarında çalışan yaklaşık 6.500 çalışanı da haklarını alamadığından dolayı mağduriyetlerini belirterek kendilerine destek olabilecek ve yardım edebilecek her türlü yolu denemeye devam ediyor.

Samsun Makro marketlerde çalışan 380'in üzerinde insan Çiftli caddesinde Ziraat Bankası karşısında halktan destek almak için imza topladı. Bazı parti organlarının da destek verdiği eylemlerden hiç bir sonuç alınamadı. Makro Çalışanları, haklarını alana kadar her türlü hukuki yolları deneyeceklerini söylediler.

Temeli 1991 yılında Songör ailesi tarafından atılan 2000'li yılların perakende sektörünün ünlülerinden olan MAKRO MARKET a.ş. şirket ortaklarından Şeref Songör tarafından 27 Ekim 2017'de yaptığı açıklamada,  "Batık durumda değiliz. 2-3 aylık süreye ihtiyacımız var" diye konkordato ilan etmişti.

1,7 milyar cirolu MAKRO MARKET'in bir kısmı Uyum marketi olarak 253 mağazası ve 6500 civarında çalışanı mevcuttu. Bankalara 254 milyon lira civarında borcu olduğu iddia edilen marketlerin bir kısmı satılır. Aynı şirket daha sonra TAZE gıda market olarak ortaya çıkar. 2018 yılında Kayseri'de kurulmuş olan yerel perakende markası olan TAZE gıda 2018 yılında iflas eden MEŞHUR PEYNİRCİ ve aynı dönemde konkordato yönetiminde olan MAKRO MARKET'inde bir çok şubesini devralarak mağaza sayısını artırır. 

Kapsamhaber/Mustafa Kemal Bektaş

KAPSAMHABER

YORUM EKLE