MEMGE (Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor) Nedir?

İş istihdam garantili iş kursları en çok gençlerin dikkatini çekiyor. Türkiye'de birçok şehre örnek gösterilen Samsun İlkadım Belediyesi katkılarıyla oluşturulan MEMGE kursları bir örnek olarak gösteriliyor. Peki MEMGE nedir? MEMGE ne iş yapar?

Samsun 09.09.2018, 13:38 09.12.2018, 13:36
MEMGE (Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor) Nedir?

MEMGE nedir? MEMGE nerede? MEMGE hangi kursları veriyor? Kursiyerler kurs sonrası işe girebiliyor mu? MEMGE kim ve kimler tarafından destekleniyor? MEMGE nerede ve kim ve kimler tarafından kuruldu? bunların hepsi merak edilen konuların başında yer alıyor.

Türkiye'de birçok şehre örnek gösterilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tarafından AB Hibe Destekli projeler arasında en başarılı proje olarak birinci seçilen MEMGE (Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor) kursu Samsunlular tarafından da ilgi görüyor.

Samsun- İlkadım Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin en prestijli aşçılık kursu haline gelen MEMGE kursu iş garantili bir kurs olması dolayısıyla da talep görüyor. Samsun Lokantacılar, Pastacılar Tatlıcılar, Pideciler, Balıkçılar Odası tarafından yürütülen, İlkadım Belediyesi ve Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odasının proje ortağı olduğu; AB hibe kapsamında dört ayrı dalda, aşçı yardımcılığı, pastacı yardımcılığı, pide ustası ve servis elemanından oluşan kurslar gençlere umut veriyor.

MEMGE Nedir?

İlkadım Belediyesi ve Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ortaklığında, İŞKUR, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (ESOB), Samsun Muhtarlar Dernek Başkanlığı destekleriyle kurulan MENGE nin açılımı: "Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor"

MEMGE Amacı:
Turizm sektöründe gençlerin istihdam piyasasının istediği nitelikte yetiştirilmelerinin sağlanması. İşgücü piyasasına geçişlerini kolaylaştırılmasıdır.

MEMGE Özel Amaç:

1. Samsun’da yiyecek - içecek hizmetleri sektörünün ara eleman ihtiyacını karşılayacak uygulama mutfağı kurulması.
2. Samsun’da mesleki eğitim kursları yoluyla yiyecek - içecek hizmetleri sektörlerinde çalışabilecek yeterliliğe sahip kalifiye genç işgücünün yetiştirilmesi.

Samsun Lokantacılar Tatlıcılar Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı başvuru sahibi olduğu EuropeAid/133936/M/ACT/TR/354 referans numaralı “MEMGE: Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor projesi” T.C.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığının Program Otoritesi ve Sözleşme Makamı olarak görev yaptığı, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) – İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Bileşeni kapsamında İŞKUR’un faydalanıcısı olduğu Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi (PYE II) Hibe Programı altında, hibe almaya hak kazandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (3)
Isimsiz 3 yıl önce
Ücretli olarak bilgilendirildik görüşmeye gittiğimiz ucret kaldırıldı denildi başvuru yapacak arkadaşlarım dikkatine
Bu kadar olur 3 yıl önce
Ücretli olarak bilgilendirildik görüşmeye gittiğimiz ucret kaldırıldı denildi başvuru yapacak arkadaşlarım dikkatine
By sessiz 3 yıl önce
Ücretli olarak bilgilendirildik görüşmeye gittiğimiz de ucret kaldırıldı denildi başvuru yapacak arkadaşların dikkatine