Mental, Otistik, Down, Ortopedik Engelliler Neden Uzaklara Gönderildi?

Bask samsun il temsilcisi Bayram UZUNOĞLU, Mental Otistik Down Ortopedik ve bir kaç tane engelli aynı olan öğrencilerin Neden ve kimin  menfati yüzünden uzaklara gönderildiklerini sordu.

Samsun 27.05.2020, 15:09 27.05.2020, 15:18
Mental, Otistik, Down, Ortopedik Engelliler Neden Uzaklara Gönderildi?

Mental Otistik Down Ortopedik ve bir kaç tane engelli aynı olan öğrencilerin Neden ve kimin  menfati yüzünden uzaklara gönderildiklerini sorarak, kamuoyunun bunu merak ettiklerini söyleyeren Bask samsun il temsilcisi Bayram UZUNOĞLU yazılı basın açıklamasını şöyle yaptı.

Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu’nun Özel ( Zihinsel Engelli) Çocukları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Apar Topar Şehrin Uzak Bir Yerine Taşınıyor !!! Neden???

Emeği,hukuku,liyakati hiçe sayan, devletin bütün imkanlarını kendi reklam malzemesi olarak kullanan bir zihniyet Samsun Milli Eğitimde iyiden iyiye kendini belli etmiştir.Son dönemlerde erken seçim konusunun da gündem olmasıyla birlikte bu zihniyet, reklam malzemesi olarak  daha önce kullandığı Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu’nun Özel ( Zihinsel Engelli) Çocuklarını seçmiştir.

Hayatını kendi başına idame ettirme gücü olmayan, her an  anne -babaya ihtiyaç duyan, çeşitli rahatsızlıklarında sağlık kurumlarına acilen ulaşması gereken Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu’nun Özel ( Zihinsel Engelli) Çocuklarını Atakum’daki binasından şehir merkezine  uzak olan Taflan’a taşıyıp bazı siyasi,politik,bürokratik ve ekonomik güç odaklarının isteğiyle yapılacak olan BİLSEM için bu özel (zihinsel engelli ) çocuklarımızdan boşalan okulda yer tahsis etmeyi planlayan Samsun MEM yöneticilerine; yarım kalmış siyasi ikbal sevdalarınıza özel çocuklarımızı mağdur ederek ulaşamayacağını hatırlatıyor, Samsun’un eğitimini reklam olarak kullanmaktan vazgeçin diyor ve şu soruyu soruyoruz:

Hangi vicdan, hangi akıl, hangi güç odağı, size , bu özel (zihinsel engelli) çocukları  Taflan’a taşıma kararını aldırdı? NEDEN ???

Samsun Büyükşehir sınırları Atakum İlkadım ve Canik ilçelerinden oluşmaktadır. Öğrenciler her gün bireysel olarak  İlkadım merkez ilçe Canik doğuda Atakum Batıda Canik ilçesinden okula gelecek Atakum un ilçesinin en uzak olan sınırına gelmek için en az 35 Km yol gidiş ve geliş ayrı yapmak zorundadır.

Bu öğrenciler Taşımalı servis araçları ile iki saat önceden yola çıkacaklar ve servis de olduğu saatlerde ki psikolojik durumları göz önünde bulundurulmalıdır.

Mental Otistik Down Ortopedik ve bir kaç tane engelli aynı olan öğrencilerimiz var.

Mevcut öğrencilerimiz arasında sürekli olarak annelerine muhtaç olan kız ve erkek öğrencilerimiz var.

Geçen yıl Zafer Özel Eğt. Meslek okuluna masraf yapılarak Uygulama Atölyeleri kuruldu. Gidelecek okulda bu atölyelerin hazır lanması çok büyük masraf ve devletimize külfet.

Öğrencilerimiz 11sınıf ve 12 sınıflar Stas ve uygulama için Sanayi bölgesi taşınmak için gösterilen okula km. Uzaklığı 30 km.dir. Uygulama oteller yine uzak mesafede dir.

Okulumuz öğrencileri aynı zamanda spor aktiviteleri ile Türkiye şampiyonları. Avrupa. Dünya Şampiyonları yetiştirmektedir. Spor tesislerine özellikle Atletizm stadına 25 km. Mesafededir spordaki başarı ve gelişimler tamamen bitecektir.

Okulumuzdaki yetiştirme kursları beceri ve yeteneklerine göre yapılan aktiviteler tamamen bitecektir.

Rahatsızlanan sağlık sorunu olan öğrencilerimizi evlerine ulaştırmak için çok büyük sorunlar ve sıkıntılar yaşanacaktır. Velilerin imkansız lıklardan dolayı okula gelip gitmeleri çok zor olacaktır. Sağlık sorunu yaşadığınızda 10 dk.gelen Ambulans karın okulumuza ulaşması en kısa süre 30 dakikadan az olmayacaktır.

Mevcut okulun ulaşım sorunu olmadığı için okula geliş ve gidişler rahat ve engelli rapmaları yapılmış. Engelliler için dizayn edilmiş bir binadır.

Bir sonraki yıl için ve daha sonraki yıllar için öğrenci ler okula devam etmeyeceklerdir.

Bu okulun mevcut olarak taşınabileceği ve eğitime devam edebileceği İlkadım ilçe binasındaki Çıraklık Mesleki okul olabilir.

Mevcut okulumuzun sağlık kuruluşlarına yakın olmasının öğrencilerimizin ilk müdahale hastane vs vs imkanlarından kolayca yararlanmasını sağlamakta olup , uzak olacak bir okulun bunu dezavantaja çevirmesine sebebiyet vermesi

En uzak noktadaki öğrenci en az bir saat serviste kalacağından tuvalet vb. ihtiyacını karşılayamaz. Öğrenciler uzun süre serviste kalmak istemez, davranış bozukluğu olan öğrenciler serviste kavga eder, birbirine zarar verebilirler.

Merkezde Özel Eğitim Meslek okulu olarak tek ve dağınık bir bölgeden öğrenci topluyor burada konum avantajından faydalanmak mümkünken gönderilen yer çok uzak olduğu için öğrenci mevcudunun  azalmasına  öğrenci azlığından okulun kapanmasına sebep olabilir.

Okulumuzin konumu, ogrencilerin sosyal, kulturel ve sportif etkinliklere daha kolay ulasmasi acisindan oldukca uygundur. Ayrıca topluma entegre edilerek uyum problemi aşılmasında toplum ve göz önünde olması onların diğer insanlar tarafından fark edilmesi toplumsal değerler açısından empati kurmalarını değer kavramını her zaman destek görmelerini sağlamakta 

Tasinan okulun sehir disinda olmasi bu ogrencilerimizin toplumsal ve davranışsal anlam da büyük kayıplara ve görerek ve iletişim yoluylada davranışlsar kazanmaktalar

 Okulumuzun merkezi bir yerde bulunmasi, ogrencilerimizin toplum icerisinde fark edilmesi acisinca oldukca onemlidir.  Ozel ogrencilerin göz önunde bulunmasi onlarin toplum önunde daha kolay kabul edilmesini saglayacaktir.

Okulun şu anda bulunduğu yerin büyük bir çoğunluğunun düzenli geliri olmayan ve sosyal yardımlarla geçinen veli yapısına sahip olması ayrıca göz önünde bulundurlmalıdır.okulun taşınması onlara ayrı bir

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P