Mustafa Demir: En İyi İllerden Biri Olacağız

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı açılış toplantısı yapıldı. Baykan Mustafa Demir yaptığı konuşmada, Mert ırmağı ve Terme’deki çalışmalar bitirildiğinde su yolları noktasında en iyi illerden biri olunacağını söyledi.

Samsun 08.06.2022, 18:29
Mustafa Demir: En İyi İllerden Biri Olacağız

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Mert Irmağı’nda çok ciddi bir çalışma yapıldığını belirtti. Şehrin en önemli dere ıslah projesini tamamlayacaklarını belirten Demir, "Mert Irmağı ve Terme’deki çalışmaları bitirdiğimizde su yolları noktasında en iyi illerden biri olacağız” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı açılış toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında gerçekleşti. Mecliste konuşan Başkan Demir, üzerinde çalıştıkları atık su projesini anlattı. Demir, “Denize deşarj edilen suların teknolojik bir yatırımla yeniden kullanılma ihtimali var. Şimdi bu proje üzerinde çalışıyoruz. Bir proje geliştiriyoruz. Hemen şunu da söyleyeyim Samsun’da İleri Biyolojik Arıtma Tesisi OSB’nin orada. Su 5 tane terfi istasyonundan geçiyor. Bu bize ciddi bir enerji maliyeti getiriyor. OSB’deki kapasitede şuan tam kapasite. Atakum’da Kürtün Irmağı’nın sağ tarafındaki alana yer altına İleri Biyolojik Arıtma Tesisi yapılması noktasında proje hazırlıyoruz. Günlük 120 bin m3 kapasiteli. Özellikle Atakum ve o kısmın atıkları orada arıtılacak. Bu projede ayrıca o suyun kullanılmasını da temin edecek şekilde çalışma hazırlıyoruz. Suyu arıtıp parklar ve bahçelerde kullanacağız” dedi.

ISLAH PROJESİNİ EN GÜZEL ŞEKİLDE TAMAMLAYACAĞIZ”

Mert Irmağında da çok ciddi bir çalışma yapıldığını belirten Başkan Mustafa Demir, “Yaklaşık 2 milyarlık bir proje. Yukardan demir yolu geçtiği için belli yerlerde depolama alanları var. DSİ şuanda çalışıyor. Mert Irmağı üzerine 4 tanede köprü yapılması gerekiyor. Biz onları ihale ettik. DSİ standartlarında 2 proje tamamlandı. Bakanımızla ve DSİ ile görüştük. Mert Irmağının bir kısmını büyükşehir olarak biz yapacağız. Bir kısmını da kendileri ihale edecek. Dolayısıyla Samsun’un en önemli dere ıslah projesini de güzel bir şekilde tamamlamış olacağız. Mert ırmağı ve Terme’deki çalışmaları bitirdiğimizde su yolları noktasında en iyi illerden biri olacağız” ifadelerini kullandı.

KAVŞAKLARDAKİ ÇALIŞMALARI HAZİRAN SONUNA KADAR BİTİRMEYİ PLANLIYORUZ

Mustafa Demir, Akıllı şehir Trafik Güvenliği Projesi kapsamında kavşaklarda devam eden çalışmaların haziran sonuna kadar tamamlamayı planladıklarını söyledi. Başkan Mustafa Demir, “Kavşaklarda birçok ekip çalışıyor. Yedaş, Telekom, Aselsan ve büyükşehir ekipleri yoğun bir çalışma yapıyor. Yaptığımız kavşaklarda simülasyonlara göre kavşaklarda en az yüzde 52 rahatlama oluyor. Üstelik yazılım hala devreye girmedi. Yazılımın devreye girmesiyle inanıyorum ki bu oran daha yüksek olacak. Bu akıllı sistemin en önemli özelliği de güvenli olması. Sistem tam olarak uygulanmaya başladığında trafik kazası haberlerini de daha az duyacağız. Yapay zekayı da TEKNOFEST’e kadar devreye almış olacağız” diye konuştu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)