OMÜ ile Büyükşehir Belediyesi Arasında İş Ortaklığı Protokolü

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) tarafından sahipsiz ve güçten düşmüş sokak hayvanlarının tetkik, teşhis ve tedavi süresince barınma ve otopsi hizmetlerinin karşılanması hususunda iş ortaklığı protokolüne imza atıldı.

Samsun 05.10.2020, 19:49
OMÜ ile Büyükşehir Belediyesi Arasında İş Ortaklığı Protokolü

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü münasebetiyle OMÜ ile Samsun Büyükşehir Belediyesi Arasında Sahipsiz Hayvanların Rehabilitasyonu kapsamında anlaşma imzalandı.

“Sokak Hayvanları Muayene, Tetkik, Teşhis, Tedavi ve Otopsi Hizmet Protokolü”

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) tarafından; sahipsiz ve güçten düşmüş sokak hayvanlarının tetkik, teşhis ve tedavi süresince barınma ve otopsi hizmetlerinin karşılanması hususunda iş ortaklığı protokolüne imza atıldı.

Bu protokol kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğünün gerekli gördüğü sahipsiz hayvanların söz konusu ihtiyaçları ile otopsi hizmetleri, OMÜ Veteriner Fakültesinin iş birliğiyle yürütülecek.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Sancak, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Harun Özer ve Dr. Öğr. Üyesi Yener Aksoy, Belediye yetkilileri ile hayvanseverlerin katıldığı Kent merkezindeki Doğu Park’ta düzenlenen ve hayvan dostlarını bir araya getiren programda Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal iş ortaklığı protokolünü imzaladılar. P

“Hayvanların yaşam haklarına saygı gösterelim” 

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’ne dair düşünce ve değerlendirmeleri aktaran OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, pandemi sebebiyle dünyanın kısıtlamalara maruz kaldığı bir dönemde, can dostları olarak nitelediği hayvanları unutmamanın ve onların yanında olmanın kendileri için son derece önemli önemli olduğunu belirterek, 4 Ekim’i bir farkındalık olarak görmek ve anlamak gerektiğine işaret etti.

4 Ekim’i sıradan gün olarak değil

Rektör Ünal yaptığı konuşmada, “Pet hayvanları, kolay kazanç alanı olarak görülmemeli ve istismar edilmemeli. Dolayısıyla popülasyonu mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Protokolün amaçlarından birisi de bu kontrol sürecini içeriyor. İnsan kâinatın efendisi değildir. Onları; hayatı anlamlı kılan, beslediğimiz sevgiyle kendimizi inşa ettiğimiz, hayata belki farklı bakmamızı sağlayan varlıklar olarak görmek gerekiyor. Onlar tıpkı bir çocuk gibi veya ailenin bir bireyi gibi sorumluluğumuzda olan canlılar. Bu nedenle 4 Ekim’i sıradan gün olarak değil, bir farkındalık günü olarak algılıyoruz.” dedi.

Hayvan Hastanesinde verilecek hizmetlerde yüzde 50 oranında indirim yapılacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi  Başkanı Mustafa Demir’e, duyarlılığından ötürü teşekkür eden Rektör Ünal,“Sahipsiz ya da sokağa terk edilen hayvanlar, doğrudan Hayvan Barınağı’nın envanterine girecek. Yeni bir alanda personel istihdam edilmesi yerine, Üniversitemiz bünyesindeki Hayvan Hastanesinin imkânları kullanılmak suretiyle olabildiğince hızlı ve nitelikli hizmet sunulacak. Belediyemiz de personel desteği verecek. Kullanılan materyallerle ilgili faturalandırmada ise Üniversitemiz yüzde 50 oranında indirim yapacak. Böylelikle bu yükü sırtlanarak inşallah planladığımız süreci işleteceğiz. " dedi.

Protokolle OMÜ artık tüm imkânlarıyla bizim yanımızda

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun’un bu hususta Türkiye’ye örnek olması gerektiğine işaret ederek “Samsun, kendi uygulamaları ve sorumluluk alanlarındaki refleksleriyle hem bölgeye hem de Türkiye’ye örnek olmak durumunda olan bir şehir. Rektör Hocam çok güzel ifade etti; 4 Ekim, bir festival ya da arada kutlanan bir gün değil, aksine yeni farkındalıklar ve duyarlılıklar doğrultusunda bütün canlılarla ilgili neleri daha iyi yapabileceğimizi bir kere daha gözden geçirme ve gelecekle ilgili bir projeksiyon tutma günü aslında. Bugün çok önemli bir protokole imza atacağız. Sadece Üniversitemiz değil, sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler de burada. Belirlediğimiz bu yeni konseptte; popülasyondan tutun, sokak hayvanlarının hastalık, beslenme ve tedavilerine varıncaya kadar sorumluluk hepimizin omzunda. Tabii ana sorumlu olarak Belediyemizi görüyoruz. İmzalayacağımız protokolle Üniversitemiz artık tüm imkânlarıyla bizim yanımızda.” dedi.

Çarşamba ve Havza’ya kısırlaştırma merkezleri geliyor

Belediyenin bu yöndeki faaliyet ve planlarına ilişkin konuşan demir, Kısırlaştırmayı bir an evvel tamamlamak zorunda olduklarını, kontrolsüz bir üreme olduğunu ve bunun hızı çok yüksek bulunduğunu, bu hayvanlar, sahiplendirilmediğinde başka problemlere sebebiyet verdiğini ve büyük bir vebal altına girildiğini belirterek, "Bafra’da bir kısırlaştırma merkezimiz mevcut, ayrıca bu merkezleri Çarşamba ve Havza’da da kuracağız. Önce bunu yapacağız, bu faaliyetleri yürütürken de sokakta, kırsalda ve doğadaki hayvanların beslenmeleri için gerekli mekanizmayı sağlayacağız. Diğer yandan ölen hayvanlarımız için bizim tesisimizin içinde bir hayvan mezarlığı var ama yeterli olmuyor. İlçelerde de ölen hayvanını kendi imkânlarıyla gömecek yer bulamayan hayvan sahipleri için yerler hazırlayacağız ki hayvan ölüleri sağa sola veya dere kenarlarına atılmasın. Çünkü bu durum, sağlık açısından hassasiyet gerektiren bir konu.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)