Önemli Açıklama; İbuprofen Covid-19’u Kötüleştirmez

Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, İbuprofen gibi nonsteroid antiinflamatuar (NSAİ) ilaçların, koronavirüs hastalığını (COVİD-19) kötüleştirip kötüleştiremeyeceği konusunda, sosyal medyada önemli bir endişe yaratılmış durumda olduğunu belirtti.

Samsun 23.03.2020, 19:59 23.03.2020, 21:31
Önemli Açıklama; İbuprofen Covid-19’u Kötüleştirmez

İbuprofen ilaç etken maddesini içeren ilaçların kullanımı ile COVİD'in kötüleşmesi arasında bağlantı kuran bilimsel bir kanıt bulunmadığını, Tüm Avrupa’da ilaç üretimi, güvenliği ve denetiminden sorumlu olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA), konuyu yakından takip etmekte ve an itibariyle böyle bir ilişkinin bulunmadığını ifade ettiğini belirten Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, unutulmaması gerekenleri şöyle sıraladı:

 • Her ilaç her hastalıkta kullanılmaz; her ilacın kendisine özgü olarak hastalıklarda yararları ve kullanımlarına bağlı riskleri söz konusudur. Tüm ilaçlarda olduğu gibi ibuprofen de aynı uyarılarla, doktor reçetesi ile ve eczacı danışmanlığında alınmalıdır.
 • Hastalarımız, tedavi rehberlerine uygun olarak, onaylanmış ürün bilgilerine göre NSAİ ilaçları (ibuprofen gibi) kullanmaya devam edebilir. Sorusu olan hastalar, hekimleri veya eczacılarıyla konuşmalı ve danışmalıdır.
 • İbuprofen alan hastaların tedavilerini kesmeleri için hiçbir neden yoktur; özellikle kronik hastalıklar için ibuprofen veya diğer NSAİ ilaçları alan hastalar için önemlidir.
 • COVID’den korunmak için her şeyden ÖNCE bilgi kirliliği yaratanlara itibar etmeyin!
 • COVID’den korunayım derken ilacınızı kullanmayı bırakmayın ve kullanmayarak yaratacağınız olası sorunlarla boğuşmayın!
 • Sağlığınızla ve ilacınızla ilgili konularda SADECE hekiminizi ve eczacınızı dinleyin!  

ECZACINIZ DİYOR Kİ: TANSİYON İLAÇLARINIZ COVİD-19 İÇİN RİSK TAŞIMAZ

Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) tedavisi için kullanılan ADE inhibitörleri ve ARB grubu ilaçlarla ilgili COVID-19 pandemisi sürecinde spekülasyonlar nedeniyle hastalar tarafından endişeler yaşandığına dikkat çeken Karacan, Bu konuda bilgi kirliliğine son vermek amacıyla Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) tarafından yapılan açıklama https://www.escardio.org/Councils/Council-on-Hypertension-(CHT)/News/position-statement-of-the-esc-council-on-hypertension-on-ace-inhibitors-and-ang Türk Kardiyoloji Derneği https://www.tkd.org.tr tarafından da kamuoyu ile paylaşılmıştır. " dedi. 

Yapılan açıklamada COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle ADE inhibitörleri ve ARB grubu tansiyon ilaçları ile tedavinin sonlandırılmasına ilişkin klinik veya bilimsel kanıt olmadığından, bu ilaçları kullanan hastaların doktorları tarafından ilaçları değiştirilmedikçe mevcut tedavilerine aynen devam etmeleri önerildiğini belirten Karacan  şunları söyledi:

 • COVID’den korunmak için her şeyden ÖNCE bilgi kirliliği yaratanlara itibar etmeyin!
 • COVID’den korunayım derken ilacınızı kullanmayı bırakmayın ve kullanmayarak yaratacağınız olası sorunlarla boğuşmayın!
 • Sağlığınızla ve ilacınızla ilgili konularda SADECE hekiminizi ve eczacınızı dinleyin!  
 • COVID-19’dan korunmak için kişisel tedbirlerinizi alın ve mümkün oldukça evden çıkmayın, kalabalık ortamlardan kaçının.

COVİD-19 HASTALIĞINDAN KORUNMAK İÇİN BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANMAYIN!

Sosyal medyada COVID-19 enfeksiyonundan korunmak için hidroksiklorokin kullanılmasına ilişkin dolaşan bilgiler, hastaların eczanelerden bu ilacı talep etmesine yol açtığını ifade eden Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, "Bu ilaç COVID-19 enfeksiyonu tanısı konmuş kişilerin tedavisinde yer alan ilaçlardan birisidir. Hidroksiklorokin çeşitli yan etkileri olan ve çeşitli ilaçlarla etkileşimi bulunan bir ilaçtır. Bu ilacın suistimalinin ve bilinçsiz kullanımının önlenmesi amacı ile T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından, hastalara sunumu denetime tabi hale getirilmiştir. Spekülasyonlarla, dolaşan bilgi kirliliği ile mevcut ilaçların ve kaynakların bilinçsiz kullanımı ve suistimali, doktorlar tarafından bu tedaviye gereksinimi duyulan hastaların mağduriyetine yol açabilecektir." dedi.

Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan,Yönetim Kurulu Adına yaptığı açıklamada; COVID-19 enfeksiyonundan korunmak için, kişisel korunma yöntemlerine dikkat edilmelidir. En etkin önlem ellerin yıkanmasıdır. Uykusuz kalınmamalı, bol sıvı tüketilmeli ve dengeli beslenilmelidir. Gerekmedikçe dışarı çıkılmamalı, insanlarla mesafe korunmalıdır. Gerekli durumlarda maske kullanılmalıdır.

 • COVID’den korunmak için her şeyden ÖNCE bilgi kirliliği yaratanlara itibar etmeyin!
 • COVID’den korunayım derken bilinçsiz ve gereksiz ilaç kullanımının yaratacağı olası sorunlarla boğuşmayın!
 • Sağlığınızla ve ilacınızla ilgili konularda SADECE hekiminizi ve eczacınızı dinleyin!
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)