banner434

Onur Anıtı Nedir, Ne Zaman Kim Tarafından Yapıldı?

Onur Anıtına şerefsizce yapılan saldırı ile gündeme geldi. Peki, Samsun Anıtı ne zaman, nerede, kim tarafından. hangi tarihte yapıldı?

Samsun 03.02.2022, 12:45
Onur Anıtı Nedir, Ne Zaman Kim Tarafından Yapıldı?

Cumhuriyet Meydanı’nın hemen yanı başında, Atatürk Anıtı’nı çevreleyen park Samsun’un ilk parkıdır. Bu alan; çevre düzenlemesiyle, süs havuzlarıyla, Atatürk Anıtı’yla Samsun'a gelen ziyaretçilerin ilk durak noktasıdır.

Onur Anıtı Ne Zaman Kim Tarafından Yapıldı?

Samsun’un simgesi bronz Atatürk heykeli, Samsun halkı tarafından Avusturyalı heykeltıraş H. Kriphel’e yaptırıldı. Heykel bir Alman vapuruyla 15 Teşrinisani 1931 günü Samsun’a getirildi. Vapurdan çıkarılan heykelle birlikte H. Kriphel ve Mayer isimli Viyanalı bir mühendis de Samsun’a gelmişlerdi: Gazi Heykeli’nin açılma töreni 15 Kânunusani 1932 Cuma günü saat 14’te büyük bir kalabalığın katılımıyla gerçekleşti.

Samsun’un Onur Anıtı olan bu heykelin kaidesiz yüksekliği 4.75 metre, kaideli 8.85 metredir. Büyük bir kaide üzerinde şahlanan bir at üstünde, Atatürk, bütün heybeti ile görülmektedir. Gururlu bir anlatımla batıya ve çok uzaklara dikilen bakışları azim dolu. Şahlanan atın üzerinde dimdik bir vücut oturmaktadır.

Bu oturuşta bir korkusuzluk ve Türklüğün gücü ifade ediliyor.

Kabartmanın birinde, iskelede sandalın yanında mermi ve cephane taşıyan insanlar görülmekte. Arkalarında, bir de top arabasının bulunması, savaş anını canlandırdığını gösterir. Diğer kabartmanın ortasında Atatürk, tüm özellikleri ile dimdik, büyük bir zafer simgesi olarak durmakta.

Başı halka dönük ve halk ile el ele. Çevresi Türk Ulusu’nun yaşlısı, köylüsü, kentlisi ile dolu. Heykelin kaidesindeki yazılar ise şöyle:

a) Vatanda Milli Mücadeleye başlamak için Gazi, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktı.

b) Bu heykel, Samsun Vilayeti halkı tarafından 29 Birinci Teşrin 1931 tarihinde dikildi. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)