Alexa

ORGAN BAĞIŞI VE ORGAN NAKLİ KONULU EĞİTİM DÜZENLENDİ

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinayon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet KAZAK tarafından Polis Meslek Yüksek okulunda yaklaşık 800 kişiye organ bağışı ve organ nakli konularında eğitim düzenlendi.

ORGAN BAĞIŞI VE ORGAN NAKLİ KONULU EĞİTİM DÜZENLENDİ

Polis Meslek Yüksek okulunda yaklaşık 800 kişiye organ bağışı ve organ nakli konularında eğitim düzenlendi.Eğitim sonrası Atakum İlçe Sağlık Müdürü Dr. Barış Çankaya ve personelimiz ile birlikte açtığımız organ bağış standımızda 136 kişi gönüllü organ bağışçısı oldu.

Hayatın kaçınılmaz gerçeklerinden biri olarak ölüm, özellikle yakınını kaybeden insanlar için üzücü ve zor bir durum iken; organ nakli bekleyen hastalar için umut ışığı olabilmektedir. Tıp bilimindeki gelişmeler ile organ nakilleri artık risk taşıyan operasyonlar olmaktan çıkıp, uzun süreli iyileşmeler sağlayan ve hayat kalitesini artıran, güvenli ve başarılı tıbbi operasyonlar haline gelmiştir.

Organ bağışı ve organ naklinin birbirinden ayrı düşünülemez. Organ bağışı olmadan organ naklinin gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Organ bağışı kişinin sağlığında ya da öldükten sonra organlarını organ yetmezliği olan kişilere nakledilmesi için bağışlamasıdır. Organ nakli ise beyin ölümü gerçekleşen kişilerin bağışlanan organ veya dokularının tedavi amacıyla ihtiyacı olan başka birine nakledilmesidir.

Organ ve doku naklinde ortaya çıkan en temel sorun organ bağışının ve dolayısıyla organ naklinin yeterince yaygınlaşamamasıdır. Ülkemizde  yaklaşık 30 bin kişi hayatlarını devam ettirmek için organ nakline ihtiyaç duymaktadır. Organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar uygun ve yeterli verici olmaması nedeniyle kısa süre içinde hayatlarını kaybetmektedir.  Bizim en büyük sıkıntımız organ bağış azlığıdır. Organ bağışçısı sayısını arttırabilmek için pek çok faaliyet yürütüyoruz. Yaptığımız faaliyetlerle Samsun’da ve ülke genelinde organ bağışı sayısını ve organ naklini arttırmak, organ bağışı ve nakli konusunda farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bunun için birçok etkinlik düzenleyerek halkı bilgilendirme toplantıları, duyurular ve çeşitli aktiviteler yapıyoruz.

Bütün bu faaliyetlerdeki amacımız organ bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak, ilgili tüm kesimlerin konuya ilgisini artırmaktır. Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur. Organ bağışının hayat kurtaran çok önemli ve basit bir yol olduğunu unutmamalıyız. Herhangi bir nedenle organ yetmezliğine giren hastaların tek geçerli ve sağlıklı tedavi yöntemi organ naklidir.

 Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımızın;

-İl Sağlık Müdürlüklerine

-Devlet Hastanelerine        

-Özel Hastanelere

-Organ ve Doku Bağışı Koordinatörlüğüne

-Organ bağışı konusunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına,

-Toplum Sağlığı Merkezlerine

-Aile Sağlığı Merkezlerine  başvuruda bulunmaları yeterlidir.​

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2017, 15:02
YORUM EKLE

banner325