Oruç’tan Salgında Başa Dönülebilir Uyarısı

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, "salgın ortadan kalktı; artık hiçbir şeye dikkat etmeme gerek yok" düşüncesi yaygınlaşırsa, bugüne kadar ki bütün emeklerin boşa gideceğini ve salgında tekrar başa dönülebileceğini belirtti.

Samsun 08.06.2020, 20:30 08.06.2020, 21:08
Oruç’tan Salgında Başa Dönülebilir Uyarısı

Pandeminin en güçlü olduğu dönemde Samsunluların kural ve yasaklara uyumu sayesinde kontrol altına alındığını belirtten Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, "salgın ortadan kalktı; artık hiçbir şeye dikkat etmeme gerek yok" düşüncesi yaygınlaşırsa, bugüne kadar ki bütün emeklerin boşa gideceğini ve salgında tekrar başa dönülebileceğini” dedi.

Salgın hiç yaşanmamış gibi davranmanın bedeli ağır olur

Kontrollü Sosyal Hayat döneminin kesinlikle salgının bittiği şeklinde algılanmaması gerektiğini, normal şartlara dönülmediğini, dönülmeye çalışıldığını söyleyen Sağlık İl Müdürü Oruç, salgın hiç yaşanmamış gibi davranmanın bedelinin ağır olacağını, sadece bir ilçemizde 4 gün içinde ortaya çıkan 18 vakanın maalesef bu kontrolsüzlüğün bir bedeli olacağının sinyallerini verdiğini belirterek, herkesin bu bedel büyümeden, kurallarla uyum içinde hareket etmeye başlamasının önemine işaret etti.

Pandemi süreci herkes için uzun ve yorucu bir yolculuk

Şehirlerarası giriş yasağının kaldırılmasından sonra, en uzun süre bu yasağın uygulandığı illerden biri olan şehrimize çok sayıda insanın giriş yaptığını belirten Oruç, "sadece 65 yaş üstü 4600 kişinin ilimize geldiğini, bu durumun maalesef herkesin birbirini kontrolsüz bir şekilde, sosyal mesafe kurallarına uymadan ziyaret ettiği bir ortam oluşturduğunu, bu dikkatsizliğin ve özensizliğin ilde tekrar vaka artışı yaşanmasına neden olduğunu, bugüne kadar hiç vaka görülmeyen bir ilçede bile vaka görüldüğünü ifade etti.

Artık gerçeklerle yüzleşmeliyiz

Pandemi süreci herkes için uzun ve yorucu bir yolculuk olduğunu kaydeden Sağlık Müdürü Oruç, "Bu yolculukta halkımızın her ferdi, kuralların önemini gördü. Kendilerini ve yakınlarını korumak için nasıl tedbir alacakları konusunda bilgilendi. Riskin büyüklüğünü gördü. Artık gerçeklerle yüzleşerek, hiçbir uyarı ya da yasağa gerek olmadan, bu yeni hayata uyum sağlamak zorunda olduğumuzu kabullenme vaktimiz geldi." dedi.

Virüsü kuralara uyarak siz kontrol altına aldınız. Rehavete kapılarak, kontrol altına aldığınız virüsü, tekrar güçlendiren yine siz olmayın.

Oruç; 3 kuralı unutmayın.

Maskesiz dışarı çıkmayın; mutlaka 1 metre sosyal mesafenizi koruyun.

Ellerinizi mutlaka antiseptik solüsyon ya da kolonya ile temizleyin.

Bu kurala 1 kural da siz ekleyin.

Lütfen bu dönemde akraba, eş dost, ziyaretleri yapmayın.

Tedbirlerimizi gevşetmez, bu süreci gerçekten kontrollü bir şekilde atlatabilirsek, normal hayatımıza dönmek için yeniden bir şansımız olacaktır. Aksi bir durum hepimiz için, üzücü, yorucu bir süreci yeniden başlatabilir” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)