banner399

banner400

banner398

banner401Osman Genç'ten Dev Proje Asl-ı Samsun

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Karadeniz'de Selçukluların kurduğu ilk ve tek şehir olan Samsun'un en eski yerleşim yeri olan Saathane bölgesini cazibe merkezi yapacak proje geliştirdi.

Samsun 15.12.2018, 16:09 13.08.2020, 20:28
Osman Genç'ten Dev Proje Asl-ı Samsun

Canik Belediye Başkanı Osman Genç’in ortaya koyduğu Asl-ı Samsun projesi göz kamaştırıyor. Samsun'un en eski yerleşim yeri olan Bedestan ve Saathane bölgesi şehrin cazibe merkezi olmaya aday.

Başkan Genç, Karadeniz'de Selçukluların kurduğu ilk ve tek şehir olan Samsun'un en eski yerleşim yeri olan Saathane bölgesini cazibe merkezi yapacak proje geliştirerek, "İlçelerimizde de Asl-ı Vezirköprü, Asl-ı Bafra, Asl-ı Ladik gibi projeler uygulayarak ilçelerimizin tarihini ortaya çıkarmalıyız" dedi.

Bu düşünceye göre, Saathane halkının talepleri doğrultusunda hazırlanan Asl-ı Samsun Projesi ile bu bölge 7 gün 24 saat aktif olacak tarihi ve ticari bir mekan haline dönüşecek. Samsun’un aslını ortaya çıkaracak olan proje sadece Türkiye’den değil, Rusya ve Karadeniz ülkelerinden insanları kendine çekecek.

EN ESKİ YERLEŞİM YERİ

konuyla ilgili açıklamada bulunan Başkan Genç, ”Buradaki esnaflarımız 300-400 yıllık tarihi binaların yer aldığı Saathane'nin eski kimliğine kavuşmasını istiyor. Geçmişte Saathane ticaret yapılan iskelelere en yakın yerdi. Buranın bir de Samsun'un en eski yerleşim yeri olma gibi tarihi bir özelliği var. Böyle önemli bir yeri mutlaka geleceğe taşımalıyız” dedi.

Bu bölgede Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışında telgraf çektiği binanın da bulunduğuna işaret eden Başkan Genç, “Esnaflarımızın da talepleri doğrultusunda Asl-ı Samsun projesini hazırladık. Burayı Bedestan ve Saathane içinde olacak şekilde Buğday Pazarı'na kadar restore ederek, limanla bağlantılı, tarih ile ticaretin içiçe olacağı bir mekan haline dönüştürdüğümüzde Samsun yepyeni bir cazibe merkezine kavuşacak" diye konuştu.

RUSYA’DAN TURİST ÇEKECEK

Anadolu ve Rusya'ya ulaşım açısından Samsun'un İstanbul'a oranla daha avantajlı konumda olduğunu vurgulayan Başkan Genç, "Samsun, Karadeniz'in karşı kıyısındaki şehirlere ve Anadolu şehirlerine İstanbul'a oranla yarı yarıya daha yakın. Rusya'dan gelecek bir insan akşam gemiye binse sabah burada, gündüz işini görüp akşam tekrar Rusya'ya dönebiliyor. Bu avantajı mutlaka kullanmalıyız. Bunu da Asl-ı Samsun projesi ile başarabiliriz" şeklinde konuştu.

İLÇELERİN ASLINI ORTAYA ÇIKARMALIYIZ

Gerekli şartların oluşturulması halinde Rusya ülkelerindeki ve Anadolu'daki insanların Samsun'u tercih edeceğini ifade eden Başkan Genç, "Elimizde hem tarih kokan, hem de bin yıllık bir ticari tecrübesi olan Saathane gibi bulunmaz bir yerimiz var. Burayı tıpkı Alaçatı'da olduğu gibi restore ederek 7 gün 24 saat açık bir yer haline getirebiliriz. İnsanların gemilerle geleceği, alışverişini yapacağı tarihi bir mekan. Bunu ilçelerimizde de mutlaka uygulamalıyız. İlçelerimizde de Asl-ı Vezirköprü, Asl-ı Bafra, Asl-ı Ladik gibi projeler uygulayarak ilçelerimizin tarihini ortaya çıkarmalıyız" dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
22°
açık