Osman Parlak, Bölgede Parlayan Yıldız (Balığı sevdiren Adam)

Kuzey Su Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Osman Parlak, bölgenin adı gibi en parlak iş adamlarından birisi. Balıkçılığa yeni bir çehre kazandıran ve kazanç kapılarını ardına kadar açan Parlak, aynı zamanda balığı sevdiren adam olarak ta biliniyor.

Samsun 18.09.2019, 00:49 18.09.2019, 15:01
Osman Parlak, Bölgede Parlayan Yıldız (Balığı sevdiren Adam)

KAPSAM HABER - 2004 yılında Samsun'un Bafra ilçesinde bulunan Derbent Barajı üzerinde Kızkayası Mevkii' nde faaliyete geçen, Halen Samsun İli, Bafra İlçesi, Derbent Baraj gölünde üretim yapan firmamız, diğer iştiraklerimiz ile birlikte toplam 2,842 ton/yıl kapasiteye sahip olarak aktif olarak üretim yapan Kuzey Su Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Osman Parlak, Karadenizde çok büyük projelere imza atan bölgede balıkçılığı sevdiren ve gerçek değerini veren ve balıkçıların da yüzünü güldüren doğa aşığı, bölgemiz için büyük bir şans...

Gerek istihdama gerekse bölge ekonomine önemli katkılar sağlayan Osman Parlak, aynı zamanda, Samsun ve Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı ve Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olarakta bölgemize her yönden çok önemli katkılar sağlarken, 27 Ağustos 2019 tarihinde Merkez Birlik Binasında düzenlenen Yönetim Kurulu Toplantısı’nda gündem maddeleri ile ilgili görüşmeler esnasında Başkan Yardımcılığı sayısının iki olarak devam edilmesine ve Osman PARLAK’ın Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmesine karar verildi.

Su Ürünleri Yetiştiriciliği (Kültür Balıkçılığı), bütün dünyada gelişen, desteklenen ve geleceğin sektörü olarak değerlendirilen bir sektörken ve henüz bölgede yıllar önce konuyla ilgili çalışmalarına başlayan Osman parlak yıllar sonrasını görecek bir yeteneğe de sahip olduğunu keşfetmek çok zor değil.

İş Adamı Osman Parlak, bu zamana kadar ki konuşmalarında ve verdiği mesajlarda bölge insanının işsizliğine odaklanmış ve mesajlarını hep istihdam üzerine verdiği görülüyor. Parlak, Her bilgsini, tecrübesini bölge insanı ve özellikle gençler için sarfederken aynı zamanda balğı sevdiren adam olarak ta biliniyor.

Parlak, Genç İnsanlara Umut Verdi

Türkiye’de balık yetiştiriciliğinin son yıllarda büyük artış gösterdiğine,Yıllık 250 bin tona ulaşan üretimde, kafes balıkçılığının da önemine dikkat çeken Osman Parlak, Üretilen balıkların ihraç edilmesi konusunda da çalışmaların devam ettiğini belirtiyor.

Samsun’da kafes balığı yatırımlarının hızlandığını belirten Samsun ve Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı ve Kuzey Balıkçılığın sahibi Osman Parlak, art ardına müjdelerde vererek genç insanlara da umut vadediyor.

İş insanı Başkan Parlak, Yatırımlar ardından 1000 personel, 100 su ürünleri mühendisi, su ürünleri teknikeri, balıkçılık ve teknoloji mühendisleri istihdamı müjdesini verirken, 200 milyon dolar ihracat rakamı ve Karadenizin ise balıkçılığın üssü olacağını yüksek sesle haykırıyor.

Samsun veSinop’u birlikte değerlendiren Parlak,Samsun’un şu anda 15 bin ton kapasitesi olduğuna işaret ederek, Birkaç sene içerisinde ful kapasite haline geleceğini ve şu anda devam eden projeler birlikte 25 bin ton kapasiteye ulaştığını belirtiyor.

Çevre Emanetini Gelecek Nesillere Bırakacağız

Samsun 25 bin ton üretim ile balığın merkezi olduğunu ifade eden Osman Parlak, Bunlar büyük alabalık, alabalık ve levrek üretimi olduğunu Bütün dünyada balık artık yetiştiricilik yoluyla elde edildiğini, hatta 2030’lu yıllarda yetiştiricilik dünyada avcılığı geçeceğini iddia etti.
Bölgemizin sevilen ve saygı duyulan başarılı İş insanlarından Osman Parlak, Denizlerin ve çevrenin kirletilmemesi gerektiğine işaret ederek, "Çevreyi oluşturan toprak, hava, su, deniz ve tüm etrafın bize emanet olduğunu ve Gelecek nesillere bırakacağız. Bu nedenle temiz tutmamız ve korumamız gerekir. Bu konuda toplumsal duyarlılık içerisinde olmalıyız" İfadelerini kullanarak, duyarlı çevreci bir tutumda izlediğini görüyoruz.

Osman Parlak Kimdir?

1956 yılında Trabzon-Sürmene- Ormanseven Köyünde dünyaya gelen Osman Parlak, Kendi tabiriyle "Çok güzel köyü olan hatta doğal alabalıkları olan bir köydü burası) Bu köyde  her geçen gün Alabalık azalıyordu. Henüz 16 yaşlarındayken köyün muhtarına bir projeler sunduğunu bu projelerden birisinin de  Alabalıkların korunmasıyla ilgili olduğunu belirtiyor. 

İlkokulu Ormanseven ilkokulunda bitiren Osman Parlak, ortaokulun 1. sınıfını sürmene'de okudum ortaokulu Samsun Mithatpaşa ortaokulunda bitirdi. Liseyi Samsun'da okuyan ve Sürmene'de bitiren Parlak, Erzurum işletme Fakültesini kazanandı ve pazarlama bölümünden mezun oldu.2 yıl kadar maliye ve ekonomi öğretmenliği yapan Osman Parlak, daha sonra öğretmenlikten ayrılarak Bafra'da uzun yıllar mali müşavirlik yaptı. Türkiye'nin ilk mali müşavirlerinden birisi olan Parlak, daha sonra bu mesleği de bırakar iş adamlığına atıldı.

Ülkü ocaklarında ve Milliyetçi hareket Partisi'nde yöneticilik te yapan Osman Parlak, 12 Eylül Darbesinden de nasibini aldı. Bafra'da 2 dönem MÇP İlçe başkanlığını da yapan Parlak, 34 yaşında ise siyasete noktayı koydu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Murat sefer 2 yıl önce
Allah razı olsun osman abi gibi insanlardan