Pandemi, Herkesi Etkiledi Ama En Çok Kadınları!

Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği, 3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projesi kapsamında elde ettiği verileri kamuoyuyla paylaşıyor.

Samsun 23.02.2022, 22:43 23.02.2022, 23:46
Pandemi, Herkesi Etkiledi Ama En Çok Kadınları!

Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği  (KAYUDER) AB Sivil Düşün Programı kapsamında yürütücü olduğu 3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projesi kapsamında elde ettiği verileri kamuoyuyla paylaşıyor.

Covid-19 krizinin Samsun’da kadınlar açısından yarattığı sonuçlara ilişkin yerel yönetimlerin ve kamunun müdahalelerini ortaya koymayı amaçlayan Proje kapsamında Samsun Valiliğine, Samsun Büyükşehir Belediyesine ve İlkadım Atakum, Canik ve Tekkeköy Belediyelerine izleme ziyaretleri gerçekleştirildi.

Proje kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren KAYUDER Yönetim Kurulu Üyesi Hicran Karadoğan KINIK, yaptığı açıklamada, COVID-19 salgınının, 2020 Mayıs sonu itibarıyla tüm dünyaya yayıldığını, hem kadınların hem de erkeklerin krizden ciddi boyutta ve olumsuz yönde etkilendiğini ancak Ülkemizde yapılan araştırmaların salgının kadınlar üzerinde ki etkilerinin var olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğini daha da artırdığını gösterdiğini söyledi.

Hicran Karadoğan KINIK, AB Sivil Düşün Programı kapsamında yürütmüş oldukları 3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Proje kapsamında Samsun’daki kurumların ve belediyelerin Covid 19 krizinin kadınlar açısından olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik müdahaleleri merak ederek bir araştırma yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

"Projemizde gönüllü olmak için başvuru yapan 19 kadın aktivist arasından belirlenen 5 gönüllümüzle saha da yoğun bir çalışma yürüttük. Öncelikle Valiliğimizin, Samsun Büyükşehir Belediyemizin ve 4 merkez ilçe Belediyemizin (İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy) web sitelerini, stratejik planlarını, meclis kararlarını ve sosyal medya hesaplarını inceleyerek yaptıkları çalışmaları araştırdık. Yine bu kapsamda farklı tarihlerde bu kurumları ziyaret ettik. Doğru bilgilere ulaşmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu çalışma kapsamında bizleri mutlu eden başarılı ve iyi uygulama örneklerle karşılaştığımız gibi bazı eksikleri yerinde tespit etme imkânı yakaladık. 24 Şubat 2022 Perşembe günü saat 20.00 de yapacağımız Webinarla bu tespitleri kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

"Samsun’da Kadınlar Karar Alma Mekanizmalarında Neredeyse Yok"

Proje kapsamında yaptıkları inceleme ve ziyaretlerde özellikle belediyelerin kadın politikaları konusundaki mevcut durumlarını net olarak görme imkanı bulduklarını belirten KINIK, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “ Pandemi döneminde ziyaret edilen tüm kurumların hak temelli bir yaklaşımla olmasa da sosyal yardım yapılan hane sayısını artırdığı ve bu yardımlardan ağırlıklı olarak kadınların yararlandığını , ancak kadınların sunulan hizmetleri planlayan ve uygulayan konumda olmadığını daha çok yararlanıcı konumunda olduğunu “ belirtti. İzleme yapılan belediyelerde üst düzey kadın yönetici sayısının en fazla %7,1 ‘le Samsun Büyükşehir Belediyesinde olduğunu, diğer belediyelerde üst düzey kadın yönetici oranın %0 olduğunu belirtti. Yine bu belediyelerde müdür, şube müdürü düzeyinde kadın yönetici sayısının oranına bakıldığında en fazla kadın yönetici oranının %45 ile Tekkeköy Belediyesine ait olduğunu bunu %17,9’la Atakum Belediyesinin izlediğini, İlkadım Belediyesinde ise müdür, şube müdürü düzeyinde hiç kadın yönetici bulunmadığını ifade eden Hicran Karadoğan KINIK, yapılması gerekenin “her alanda kadın emeğinin daha görünür hale getirilmesi “ 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)