Rüzgar Gülü Nedir Bilir misiniz ?

8 ay önce Sayın Başbakanımıza ve cumhurbaşkanına TEOG la ilgili yazı yazmıştım. Şu anda gelinen nokta TEOG'un kaldırılmasını bizzat Cumhurbaşkanının açıklamasıdır.

Samsun 17.09.2017, 13:47 17.09.2017, 14:28
Rüzgar Gülü Nedir Bilir misiniz ?

8 ay önce Sayın Başbakanımıza ve cumhurbaşkanına TEOG la ilgili yazı yazmıştım. 

Rüzgar Gülü nedir Bilir misiniz ?

Hani bizim zamanlarımızda 1970 li yıllarda bize Coğrafya ana temelini öğretmek için okullarımızın bir köşesinde yapılı ve fır fır dönerdi !!!

Bilmeyenlerimiz var ise ben size konuyu az aralıyayım !

Rüzgar gülü, rüzgarın yönünü belirten bir araçtır. Geleneksel olarak bir serbestçe dönebilen bir direğin tepesinde açıkça görülebilen bir ok bulunur ve bu okun ucu sürekli esen rüzgarın yönünü gösterir. Sağımızı ve solumuzu da bu rüzgar gülü ile öğrendik

Şimdi ne alaka konuyu ne ile bağlayacaksınız diyenlerimiz de olacaktır.

Bundan yaklaşık 1 sene olmamıştır. Sevgili kızım Melike Sudenur Teog sınavlarına son sürat hazırlanıyordu. İlk sınava girdiğinde sınav sonuçları açıklandığında açıkçası bir vatandaş olarak çocuklarımızın durumuna çok mu çok üzüldüm.

Niye mi !

Kızım gerçi iyi bir puan yakalamıştı. Sorun yoktu. Az da olsa yanlışı vardı ama okulda ki çocukların çoğu dökülmüştü, samsun'da da dökülmüştü. Türkiye geneli de dökülmüştü.
Ama sürprizler de vardı !
15 bin çocuk tam puan alıyor, 17 bin tane birinci çıkıyor.
Bu sürprizler nedense hep bizim ülkemizden çıkıyor.
Ama bu sürprizler nedense Uluslar arası PISA eğitim derecelendirmesinde ise çıkmıyor ve ülkemizin çok gerilere gittiği tescillendi

(Şimdi PISA nedir? onu da açayım:
2000 yılından itibaren üç yılda bir yapılan PISA araştırması OECD üyesi ülkeler ve diğer katılımcı ülkelerdeki (dünya ekonomisinin yaklaşık olarak %90’ı) zorunlu eğitimi bitiren öğrencilerin modern toplumda yerlerini alabilmeleri için gereken temel bilgi ve becerilere ne ölçüde sahip olduklarını ölçmeyi hedeflemektedir. PISA araştırmasının hedef kitlesi 7. sınıf ve üzeri sınıf düzeylerinde örgün eğitime kayıtlı olan 15 yaş grubu öğrencilerdir.
PISA 2015, ülkemizde 2-22 Nisan 2015 tarihleri arasında 61 ilden 187 okul ve 5895 öğrencinin katılımıyla bilgisayar tabanlı değerlendirme olarak uygulanmıştır. PISA 2015 uygulamasına ilişkin sonuçlar 6 Aralık 2016 tarihinde OECD tarafından açıklanmıştır.
PISA’da her üç yılda bir matematik, fen ve okuma alanlarından biri ana odak olarak seçiliyor. PISA 2015’te de fen okuryazarlığı ana odak olarak belirlenmiştir.
Uluslararası bir referans olarak PISA’nın temel amacı her bir ülkenin eğitim sisteminin 15 yaş grubu gençleri ne denli iyi eğittiğini ölçmektir. İlk olarak 2000 yılında OECD ülkelerinin katılımıyla gerçekleştirilen PISA’ya son yıllarda OECD ülkelerinin yanı sıra diğer pek çok ülke de katılmaktadır. PISA 2015 uygulaması, 35’i OECD üyesi olmak üzere 72 ülke ve ekonomideki yaklaşık 29 milyon öğrenciyi temsilen 540.000’e yakın öğrencinin katılımıyla 2015 yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir.)

PISA ile ilgili bu kadar bilgiler yeterli diyelim ve konuyu dağıtmayalım.

Çocukların durumuna üzüldüğümden dolayı Sayın Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza o tarihlerde bir yazı yazdım ve aynen şunu dedim:

TEOG niye var! Dershaneler niye var! Okullar niye var! Öğretmen niye var!

Eğer çocuklar başarısızsa bu başarısızlığın kaynağı kim? Biz aileler mi? Öğretmenler mi? Ailelerin can simidi olarak sarıldıkları dershaneler mi?
Peki okulda ki öğretmenler ne işe yarar. Toplumumuzda ki tüm ailelerimiz dar gelirli olup borç harç imkan yaratarak dershanelere gönderirlerken bu imkanı yaratamayanlar çocuklarını nasıl okutacaklar?
Bu çocukların geleceği nasıl garanti altına alınacaktır.? Anayasamız herkese eşit eğitim hakkı tanımışken peki ücret dağılımı, özel okullar, dershaneler bu eşitliğin neresindedir.? 
Peki TEOG kalktı! Zaten kalkması gerekiyordu! peki bu çocuklara bu imtihan işkencesi neden ve kim yaşattı? Ayrıca çocukları okullara yerleştirme de eğitim dilim işkencesini kim çıkarttı?

Ne demişim Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza yazdığım yazıda:

Bu öğretmenler niye var? Bu okullar niye var?
Ben emekli askerim. Asker olanlarımız bilir! Biz hemen hemen her sene hem bedeni mülakat ve hem de mesleki mülakat esaslarına göre sınav olduk derece terfimizi öyle yaptık!
Tüm öğretmenleri, tüm memurları aynı esasa göre sınava tabi tutulmasını ama hakkaniyetle sınava tutulması! Partizanlığın önüne geçilerek sınava tutulmasını önerdim? Gerçekten kaliteli öğretmenlerimiz var. Onları tenzih ederim. Sözüm onlara değil.

Bu eğitim milletçe hepimizi yiyecektir. Bütün eğitilmiş kaliteli beyinler bir bir bu sorunlar yüzünden Avrupa ülkelerine ve Amerika'ya kaçmaktadır. Kaçamayanlar da eğitim sistemini içinden çıkılmaz hale getirmişlerdir. Yazdıklarıma daha bir sene olmadan Sayın Cumhurbaşkanı pat diye TEOG kaldırılmalıdır beyanatını verdi! İyi de verdi ama bu sınav rezaletlerini çocuklarımıza yaşatanlardan hesabı sorulmayacak mı?

Yazımın başında ne dedim. Rüzgar gülü akşama kadar okullarımızın bahçelerinde fır fır dönüp dururdu. Gerçi şimdilerde okul bahçelerinde göremiyorum. Merak edenler Meteroloji istasyonlarında görebilirler. Sağını solunu bilmeyenlere o rüzgar gülü ile ders verilirdi. Şimdi sağını solunu bilmeyenler çoğaldı acaba ondan mıdır bilmiyorum !

Bu rüzgar gülü var ya sevgili dostlar çocuklarımızın ve üniversite okuyacak lise öğrencilerimizin okul yerleştirilmesi ile yapılan, değiştirilen sınavların hızına bile yetişemedi !!

Haksız mıyım?

Mustafa Kemal Bektaş 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)