Alexa


Sadi Subaşı Kimdir?

Türk Eczacıları Birliği Yaşam Boyu Onur Ödülü alan Ecz. Sadi SUBAŞI 01 Ekim 2019 Salı günü yönetim kurulu tarafından ağırlandı. Peki Ecz. Sadi SUBAŞI kimdir?

Samsun 01.10.2019, 22:15 02.10.2019, 14:14
Sadi Subaşı Kimdir?

Türk Eczacıları Birliği Yaşam Boyu Onur Ödülü alan Ecz. Sadi SUBAŞI 01 Ekim 2019 Salı günü yönetim kurulu tarafından ağırlandı.

Ecz. Sadi SUBAŞI Kimdir?

1968 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık fakültesini bitirdikten sonra 1 Haziran 1970’te Samsun’da Deniz Eczanesini açarak meslek yaşamına başlayan Sadi Subaşı, 1974 yılında optisyenlik sertifikasını alarak Samsun’da eczanesine optik reyonu koyan ilk eczacıdır. 1978 – 1984 yılları arasında üç dönem Samsun – Sivas – Tokat – Çorum – Amasya - Sinop İllerinin bağlı olduğu 6.Bölge Samsun Eczacı Odası başkanlığı yapmıştır. 1981 yılında Samsun Eczacı Odası’na mülkü kendisine ait 90 m2’lik ilk hizmet bürosunu satın alarak 2017 yılına kadar hizmet verilmesini sağlamıştır. 1984 – 1986 yılları arasında Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyeliği yapmıştır.

Bu tarihlerden sonra Samsun Eczacı Odası Onur Kurulu Başkanlığı ve Divan Kurulu Başkanlıkları yapan, Sadi Subaşı,  2018 yılında Samsun Eczacı Odası’ndan meslekte 50. Yıl Plaketi’ni almıştır.

Ayrıca Sadı Subaşı,  Meslek yaşamının ilk yıllarında Damla Laboratuvarı adıyla ilk yardım malzemeleri üreten bir laboratuvar kurarak, Sonraki yıllarda dört meslektaşıyla kurduğu Drogtaş A.Ş Şirketiyle 1998 yılına kadar ilaç hammaddesi ve tıbbi malzeme satışı yapan bir şirketi işleterek, Ülkemizde kooperatiflerin kurulduğu dönemde SAM-KOOP’un kurulmasında başrol oynayarak, Samsun Eczacı Odası’nda aktif görev sona erdikten sonra da mesleki dergi ve bültenlerde ilaç konusunda hazırladığı çok sayıda rapor ve yazı yazarak, Samsun’un ilk yerel gazetesi olan Samsun Hedef Halk Gazetesi’nde 20 yıla yakın süredir ülke ve şehir gündemini yazarken mesleki konularda da eczacılığın vatandaş nezdinde anlaşılabilmesini sağlayan yazılar yazarak, ayrıca eczane eczacılığı dışında da mesleğimize katkı koymuştur.

Samsun’un sorunlarını gündeme taşımak, Samsun ile ilgili proje üretmek, 19 Mayıs’ın önemini vurgulamak, eğitim ve tanıtım, spor konularında çalışmalar yürütmek üzere Samsun Spor Eğitim Tanıtım Vakfı (SAM-SEV) adıyla bir vakıf kurulmasında fikir babalığı yapmış ardından 14 yıl da başkanlığını yapmıştır. 

Subaşı, 1975 yılından bu yana kadar Samsun’da yayınlanan gazete ve dergilerde 900’ü aşkın köşe yazısı yayınlanmışt,  2016 yılında eczanesinin bulunduğu binanın kentsel dönüşüme girerek yıkılacak olması nedeniyle Eczane bölümünü kapatmıştır. Meslek yaşamını hemen yan tarafındaki optik bölümüyle aktif olarak sürdürmektedir.

Eczacılık mesleğinin vatandaşa yakınlığıyla geliştirmiş olduğu bilgi birikimini şehrimiz ve ülke refahının kalkınması için çaba sarf etmiştir.

Değerli meslektaşımız Ecz. Sadi SUBAŞI’nın Türk Eczacıları Birliği Yaşam Boyu Onur Ödülü almasının mutluluğunu yaşadığımızı belirtir, başarılarının devamını dileriz.

Ecz. Onur Ferhat KARACAN

Samsun Eczacı Odası

Yönetim Kurulu Adına

Başkan

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
18°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P