Sağlık çalışanına yönelik şiddetin başkenti Samsun mu?

Samsun Tabip Odası, yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Sağlık çalışanına yönelik şiddetin” başkenti olarak Samsun’un anılmasından üzüntü duyuyoruz." dedi.

Samsun 18.12.2020, 10:53 18.12.2020, 11:01
Sağlık çalışanına yönelik şiddetin başkenti Samsun mu?

Sağlıkçılara yönelik şiddete karşı ve Bafra'dabir sağlık çalışanının bıçaklı saldırıya uğramasıyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Samsun Tabip Odası tepkisini şu şekilde dile getirdi:

Samsun’da yaşayan, bu güzel coğrafyada hizmet sunan sağlık çalışanları olarak “Sağlık çalışanına yönelik şiddetin” başkenti olarak Samsun’un anılmasından üzüntü duyuyoruz.

Bafra’da çalışan bir meslektaşımızın görevi başında, canla başla pandeminin ağır koşulları altında sağlık hizmeti verdiği sırada bıçakla saldırıya uğramasını kınıyoruz. Bu üzücü olayın hemen ardından meslektaşımızla bağlantı kurduk. Yaralanmamış olması tek tesellimiz. Ancak sağlık çalışanına yönelik şiddetin, sağlıkçı için her zaman çalışma şevkinde bir hasar bıraktığını ifade etmek isterim.

Bu müessif olayın diğer bir tarafına kamuoyunun dikkatini çekmek isteriz. Saldırı anında, orada bulunan güvenlik görevlilerinin ve polisin etkin hızlı reaksiyonu, hekim arkadaşımızın fiziksel hasara uğramamasını sağlamıştır. Bu sebeple hekim meslek örgütünün başkanı olarak güvenlik görevlilerine teşekkür ederim. Ne yazık ki “sağlıkçıya yönelik şiddet” yasası Türk Tabipleri Birliği ve Samsun Tabip Odası’nın önerdiği şekilde çıkmadı. Bunun sonucu olarak da maalesef sağlıkçıya yönelik şiddet hız kesmiyor.

Sağlıkçıya yönelik şiddet yasası caydırıcılıktan uzak. Çünkü failler tutuklansa da tutukluluğu devam etmiyor ve olayın hemen ardından serbest bırakılıyor. Biz bu saldırıların sadece hekim arkadaşımıza değil, tüm topluma bir saldırı olarak ve tüm yurttaşların sağlık hizmetine ulaşmasına tecavüz şeklinde değerlendirilmesini istiyoruz.

Samsun Tabip Odası

Yorumlar (0)