Sağlık-Sen İl Başkanı İlyas Biçer: Onbinlerce Sağlık Çalışanı Atama Bekliyor

Samsun Sağlık-Sen Şube Başkanı İlyas Biçer, basınla bir araya geldiği toplantıda 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü kutladı ve sağlık çalışanlarının sorunlarıyla ilgili açıklamada bulundu.

Samsun 23.10.2021, 21:17 23.10.2021, 22:24
Sağlık-Sen İl Başkanı İlyas Biçer: Onbinlerce Sağlık Çalışanı Atama Bekliyor

Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer, düzenlediği basın toplantısında sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde iş yükü altında ezildiğini söyledi. Biçer; binlerce sağlık çalışanı atama beklediğini, öncelikle yeni sağlık çalışanların atamalarının yapılması gerektiğini belirterek, "hem sağlık çalışanlarımızın üzerinden yük alınmalı hem de yıllardır atama bekleyen sağlık mezunlarımız mesleklerini yapma şansına kavuşmalıdır" dedi.

Basınla bir araya geldiği toplantıda 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü kutlayan sağlık çalışanlarının sorunlarıyla ilgili konuşan Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer, "Samsun Sağlık-Sen şube yönetimi olarak ''21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü'' münasebetiyle İnternet Gazetecileri ile bir araya gelerek, Dünya Gazeteciler Günlerini kutladık. 6. Dönem Toplu Sözleşme kazanımlarımız, sağlıkta personel istihdamının önemi Sağlıkta yaşanan şiddet olayları ile ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda açıklamalarda bulunduk." dedi.

On binlerce sağlık çalışanı atama bekliyor

Başkan Biçer, Hala sağlık çalışanlarının halledilmesi gereken büyük sorunları bulunduğunu hatırlatarak, Bu sorunların başında sağlık çalışanlarının istihdam sorunu geldiğini, pandeminin yükü altında ezilen sağlık çalışanlarının bir çok birimde yaşanan sağlık çalışanı eksikliği nedeniyle gücünün çok ötesinde bir çaba göstermek zorunda kaldığını belirtti. Onbinlerce sağlık çalışanı atama beklediğine dikkat çeken Biçer, "İvedilikle yeni sağlık çalışanı atamaları yapılmalı, hem sağlık çalışanlarımızın üzerinden yük alınmalı hem de yıllardır atama bekleyen sağlık mezunlarımız mesleklerini yapma şansına kavuşmalıdır" dedi.

Sağlık çalışanlarının aldıkları ücretlere, memur maaşlarına yapılan artışın dışında, nöbet ücreti ve ek ödemelerde yapılan düzenlemelerle birlikte, maddi anlamda önemli katkılaryaptıklarını dile getiren İlyas Biçer, açıklamasında şunları söyledi:

Çalışanlarımız motivasyonlarını kaybetme noktasına geldi

Önümüzde hala sağlık çalışanlarımızın, halledilmesi gereken büyük sorunları var. Bu sorunların başında sağlık çalışanlarının istihdam sorunu gelmektedir. Pandeminin yükü altına ezilen sağlık çalışanlarımız, birçok birimde yaşanan sağlık çalışanı eksikliği nedeniyle gücünün çok ötesinde bir çaba göstermek zorunda kalmaktadır. Bir yandan pandemi bir yandan bitmek bilmeyen iş yükü altında ezilen çalışanlarımız yorulmuş, bezmiş ve artık motivasyonlarını kaybetme noktasına gelmiş durumdadır.

Bu nedenle öncelikle çalışanlarımızın omuzlarındaki her gün artan bu yükün hafifletilmesi için kamuda sağlık çalışanı istihdamı acilen artırılmalıdır. On binlerce sağlık çalışanı atama beklemektedir. İvedilikle yeni sağlık çalışanı atamaları yapılmalı, hem sağlık çalışanlarımızın üzerinden yük alınmalı hem de yıllardır atama bekleyen sağlık mezunlarımız mesleklerini yapma şansına kavuşmalıdır.

3600 ek gösterge sağlık çalışanlarımız lehine sonuçlandırılmalı

İkinci olarak sağlık çalışanlarımızın yıllardır devam eden önemli sorunlarından biri olan döner sermaye sistemi ve 3600 ek gösterge konuları masaya yatırılmalı ve sağlık çalışanlarımız lehine sonuçlandırılmalıdır. Döner sermayeye bağlı ücret adaletsizliği artık giderilmeli, çalışanların emeklerinin, alın terlerinin karşılığı olan, hakkaniyetli bir ücret politikası belirlenmelidir. Son olarak da sağlık çalışanlarımızın ağır iş yükünün yanında mücadele etmek zorunda kaldığı sağlıkta şiddet konusu ivedilikle çözülmelidir. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet artık gündelik bir rutin haline gelmiş, çalışanlarımızı adeta canından bezdirmiştir. Bu noktada ertelenen adımlar atılmalı ve sağlık çalışanlarının kendilerini güvende hissetmeleri sağlanmalıdır.

21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü kutluyorum

Bu 3 temel konu halledilmeden mücadelemiz son ermeyecektir. Biz, bugüne kadar olduğu gibi sağlık çalışanlarımız için yine hep daha fazlasını kazanmak için hem masada hem sahada mücadele etmeye devam edeceğiz. Çalışanlarımızın yüksek beklentisini bilerek, onlar için ne kadar çok kazanım elde edebilirsek sonuna kadar uğraşacağız.  Bu duygu ve düşüncelerle tekrar siz kıymetli basın mensuplarımızın 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü kutluyorum. Bugün burada yanımızda olduğunuz içinde bir kez daha teşekkür ediyorum” 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)