Alexa

SAMÇEP'ten "Zararlıysa Kapatırız" Değerlendirmesi

SAMÇEP Adına basın açıklamasında bulunan Mehmet Özdağ, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi oy çokluğu ile Çarşamba Ovasını tarımsal yapısından kopartacak ve kirli sanayi yatırımlarına açacak tarihsel bir sorumluluğun altına girdiğini söyledi.

SAMÇEP'ten "Zararlıysa Kapatırız" Değerlendirmesi

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi oy çokluğu ile Çarşamba Ovasını tarımsal yapısından kopartacak ve kirli sanayi yatırımlarına açacak tarihsel bir sorumluluğun altına girdiğini belirten Samsun Çevre Platformu SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ, "Meclis toplantısında; zararlıysa kapatırız, Terme’de kurulu doğalgaz çevrim santralı zararlıysa orayı da kapatalım, Toprak Koruma Kurulu (TKK) onayladı, yatırım ve
istihdam noktası gibi sözlerle savunulduğunu" belirtti.

Belediyeyi de böyle mi yönetiyorsunuz sayın başkan?

Samsun’da benzer olayların 2000’li yılların başlarında Mobil santral sürçlerinde de yaşandığını o zamanın yöneticileri de “zararlıysa kapatırız” dediklerini ve zararlı olduğu için çalıştırılmayan santrala milyonlarca lira para ödendiğine dikkat çeken Özdağ, "Şimdi de aynı ekolün devamı sayın başkanımız Çarşamba BES için aynı ifadeyi kullandığını görüyoruz. Belediyemiz ve kamusal kaynaklarımız da böyle mi yönetiliyor, hesapsız yatırım yap, sonra olmadı değiştir-dönüştür. O yüzden mi su ve ulaşım zamları yağmur gibi üzerimize geliyor? Mobil Santralda haklı çıktık, Terme Kozluk’ta haklı çıktık, bu sefer de haklı olmaktan mutlu değiliz!" dedi.

Enerji sektörünün içinde bulunduğu kriz

“Zararlıysa kapatırız” ifadesinin bile hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED)’in kopyala yapıştır ve kalitesiz hazırlandığını, projenin de tamamen şirketin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlandığını ve olası zararların gizleneceğini işaret ettiğini belirten Özdağ, "Terme’de kurulu doğlagaz çevrim santrali tam kapasite ile bir günde Samsun’un onbeşgünlük su tüketimine eşit miktarda deniz suyunu kumsallaştırıp, ısıl işlemden geçirip doğaya salıyor. Bacasından çıkan gazların zararını anlamak için herhangi bir doğalgaz kombisinin baca çıkışının kapalı bir ortamdaki etkisini gözlemek bile yeterlidir. Üstelik enerji sektörünün içinde bulunduğu kriz ortamında söz konusu tesis yılbaşından buyana kapasitesinin yüzde 20’sini bile kullanmamış durumda yani neredeyse üretim yapmıyor. Ve pek yakında sökülüp başka bir yere götürülecek."dedi.

Yasa gereği toplantı gündemi son ana kadar kurul üyelerinden saklanarak ve toplantı esnasında da tıpkı Belediye Meclis üyelerine temmuz ayında sunulan bilgiler gibi konunun bütününü gizleyen eksik bilgilerle karar alınmasının sağlandığı anlaşıldığına dikkat çeken Özdağ, "Yatırım ve istihdam noktasında tam kapasite ile 45 kişinin çalıştırılacağı biliniyor. Peki tarımsal üretime ve hayvancılığa vereceği zararla kaç kişiyi ekmeğinden, geçminden edeceği hesaplandı mı?" dedi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE