SAMÇEP ve SAMKON mitingi: biyokütle enerji santrali durdurulsun!

Samsun'un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'nde inşaatına başlanan biyokütle enerji santrali inşaatının durdurulması ve ovada hiç kurulmaması için SAMÇEP ve SAMKON miting düzenledi.

Samsun 23.10.2019, 20:09 24.10.2019, 00:43
SAMÇEP ve SAMKON mitingi: biyokütle enerji santrali durdurulsun!

Çarşamba'da Abdullahpaşa Meydanı'nda inşaatına başlanan biyokütle enerji santrali için hayır mitingi düzenlendi. Biyokütle enerji santrali inşaatının durdurulması ve ovada hiç kurulmaması için SAMÇEP (Samsun Çevre Platformu) ile SAMKON (Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu) düzenledikleri mitinge çok sayıda BTK ve vatandaşlarda katıldı.

Çarşamba, Anadolu ile komple Karadeniz'i besleyen ovaların bulunduğu yerdir

SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş burada yaptığı konuşmada, SAMKON ve bu organizasyonu tertipleyen STK’lar hiç partinin yan kuruluş olmadığı gibi hiç bir partininde maşası da olmadığını söyleyerek, "Bizler siyasetten azade bir şekilde Samsun denen nazlı gelinin peşinden koşan Samsun sevdalılarıyız. Çarşamba ovası Kuzey iç Anadolu ile komple Karadeniz'i besleyen dünyanın en verimli ovalarından birisidir. Bu ovalar Harran ovası gibi su ile buluştuğunda tarıma açılmış yapay bir ova değil bilakis milyonlarca yılda çilekeş Yeşilırmak'ın binbir çile ile biriktirdiği alivyonlardan oluşmuş ovadır. Bu verimli ovada kadim zamanlardan bugüne sayısız nesil ve hatıralar gelip geçmiş bu mübarek topraklar Yeşilırmak'ın yanında Çarşambalının alınteri ile sulanmıştır.' dedi.

Mobil santral ile yüzde 13’lik bir kayıp

Çarşambalıların binbir güçlükle ziraatten ürettikleri katmadeğer ile ülke ekonomisine ciddi katkı sağladığını, hem Çarşamba insanı hem de Çarşamba ürünleri yüzdeyüz organik ve yüzdeyüz yerli ve milli olduğunu ifade eden Gümüş, "Uzunca bir süredir eşsiz ve kıymetli toprakların sanayiye kurban edilmeye çalışıldığını görüyor ve biliyoruz. Önce bakır ve azot sanayi ile topraklarımız yüzde 15 verim kaybına uğramış arkasından ovamızın Tekkeköy ucunda kurulan organize sanayiler ile bir yüzde 10 daha verim kaybı yaşamıştır. Bunun peşinden bütün tepkilere rağmen Çarşamba ovasının batı yakasına kurulan mobil santral ile yüzde 13’lik bir kayıp daha yaşanmış ve artan erken yaş ölümleri ile kanser vakaları ise işin cabası haline gelmiştir." dedi.

Gümüş, Cumhur Başkanı ERDOĞAN VE MHP Lideri BAHÇELİ'YE seslendi

Parti lederlerine de seslenen Gümüş sözlerine şöyle sürdürdü; "Artık bir daha bu korkulu kabusu yaşamayacağız derken çevreciliği ile taktir toplayan ve her seçimde Samsunda % 60’ın üzerinde oy alarak Samsun insanının gönlünde taht kuran Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan döneminde biyo kütle enerji santrali kurulumu ile karşı karşıya kalmış durumdayız. Bu konuda muhalefet partilerimizden destek iktidar partimizden ise çözüm ve derdimize derman talep etmekteyiz. Yiğidin harman olduğu Çarşamba meydanından Samsun diasporasının lideri olarak başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve milletimizin Aksakallı’sı akil adam Devlet Bahçeli'ye sesleniyorum; Çarşambalının ve dahi Samsunlunun sesini duyun ve bir an önce bu santrali durdurun" 

SANTRAL DURMAK ZORUNDA

Çarşamba ovasına geçmiş yıllarda kurulup tarımı baltalayan sanayi bölgelerinin tamamını kaldırarak yeniden tarıma açılmasını isteyen Gümüş, Muhalefet liderleri Sayın Kemal Kılıçtaroğlu ile Sayın Meral Akşener'e de seslenerek, "lütfen Samsun’un kanayan yarasını parlementoya taşıyarak merhem olmaya çalışın. Ayrıca ahali arasında müteahhit firmanın bazı STK ve oda başkanlarına rüşvet verdiği dedikoduları dolaşmaktadır. Bu konuyu araştırması için Cumhurıyet savcılarımızı göreve davet ediyorum. Netice olarak her seçimde Samsun seçmeninin yüksek oyu ile büyük teveccühüne mazhar olan Cumhurbaşkanımızın Çarşambalının bu tepkisi ve talebine kayıtsız kalmayacağını ve en kısa zamanda santral çalışmasını durduracağını ümit ediyorum." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)