Samsun Afetlere Hazır!

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, video konferansla katıldığı “Hedef: Afete Hazır Bir Samsun” konulu panelde yaptığı konuşmada, Samsun'un her türlü afete karşı hazırlıklı olduğunu söyledi.

Samsun 12.11.2020, 20:52 12.11.2020, 21:49
Samsun Afetlere Hazır!

'Hedef: Afete Hazır Bir Samsun' konulu video konferansla katıldığı panelde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,  yaptığı konuşmada, hazırladıkları afet müdahale planı ile her türlü doğal afetlere karşı hazırlıklı olduklarını söyledi.

Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı moderatörlüğünde yapılan “Hedef: Afete Hazır Bir Samsun” paneline Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın ile Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürü Levent Uçarlı katıldı. Panel, üniversitenin Youtube kanalı üzerinden canlı yayınlandı.

Samsun Afetlere Hazır!

Başkan Demir, afete hazırlık konusunda gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında verdiği bilgide, “Samsun, afet müdahale sistemi içinde yer alarak çözüme yönelik görev ve sorumlulukları, birimler arası koordinasyonu, ekip ve insan kaynakları kapasitesi, mevcut durumu ve ihtiyaç duyulan kapasiteyi sunma amacıyla Büyükşehir Afet Müdahale Planı’nı hazırladık. Şuan afet anında Samsun Büyükşehir Belediyesi, hazırlanan plan çerçevesinde her türlü afete hazırdır“ dedi.

Afet anında önceliklerinin hayat kurtarmak olduğunu belirüen Demir, “Afet sonrası hedeflerimiz, müdahale çalışmaları en etkin ve hızlı şekilde yapılmasını sağlamak, kesintiye uğrayan hayat ve faaliyetleri en kısa sürede normale döndürmek, halk sağlığını korumak ve sürdürmek, mülkiyet, çevre ve kültürel mirası korumak, ekonomik ve sosyal kayıpları azaltmak, afetleri önleme veya etkilerini azaltmak, kaynakların etkin kullanımını sağlamak, psikolojik destek sağlamaktır“ ifadelerini kullandı.

Özellikle son iki yılda çok mesafe kat edildiğine, kentsel dönüşüm çalışmaları olduğuna dikkat çeken Mustafa Demir Afet ile ilgili panelde şunları söyledi: 

"Kent trafiğini rahatlatacak projemizi İçişleri Bakanlığı’na sunduk ve onaylanmak üzere. Coğrafi bilgi sistemi konusunda Türkiye’de en iyi, etkin ve verimli bir şekilde yararlanacağımız yazılım üzerinde şuan çalışıyoruz. Afet öncesi ve anında bilgileri toplayarak koordinasyon anlamında çok önemli görev icra edecek olan 153 Kent Yönetim Sistemi’nin inşasına başladık. İtfaiyemiz bünyesinde telsiz ve haberleşme sistemimizi güçlendiriyoruz. İmkan, nüfus ve kabiliyetleri hususunda ülkemizin en iyi itfaiye teşkilatlarından birine sahibiz. Barınma ve iaşe konusundaki çalışmalarımız sürüyor. Ulaşım imkanlarının ve yol ağının genişletilmesi konusunda bütün kırsalda ve kent merkezlerinde yollar yaptık” konuştu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
hafif yağmur