Alexa

Samsun Barosu Başkanı Gürbüz'den "Havalimanı" Tepkisi

Samsun Barosu Başkanı Av.Kerami Gürbüz; Samsun Çarşamba Havalimanı’nın pist, apron yenileme ve aydınlatma onarımına yönelik basın açıklaması yaptı.

Samsun Barosu Başkanı Gürbüz'den "Havalimanı" Tepkisi
Samsun Barosu Başkanı Av.Kerami Gürbüz;  Samsun Çarşamba Havalimanı’nın pist, apron yenileme ve aydınlatma onarımına yönelik yaptığı basın açıklamasında; "Samsun Çarşamba Havaalanı’nın 3 ay ulaşıma kapalı kalması durumunda Samsun’daki tüm sektörlerin bundan olumsuz etkileneceği tartışmasızdır. Ekonomik koşulların zaten zorlaştığı bir dönemde bir de böyle bir uygulamaya gidilmesi Samsun’un sosyal ve ekonomik hayatına büyük darbe vuracaktır." dedi.

Samsun Barosu Başkanı Av.Kerami Gürbüz'ün yazılı basın açıklaması şöyle:

Ancak Samsun Çarşamba Havalimanı’nın pist, apron yenileme ve aydınlatma onarımı işine ilişkin ihale şartnamesi ve diğer belgeler incelendiğinde ihale konusu işin 11.10.2016 - 05.10.2017 dönemini kapsadığı ve yine şartname gereği yüklenici firmanın onarım işlerini yaparken havaalanının ulaşıma kapanmaması için gerekli tedbirleri almakla yükümlü olduğu anlaşılmaktadır. Kısaca ihale şartnamesinden ve sözleşmesinden anlaşılan onarım işinin bir yıl içinde havaalanı ulaşıma kapanmadan yapılması gerektiğidir.

Buna rağmen resmi makamlarca havaalanını ulaşıma kapatarak üç ay içinde onarım işinin tamamlanacağının açıklanması, ilgili bakanlık ve genel müdürlük tarafından söz konusu ihale ve ilgili şartnamede takdir yetkisi ve insiyatif kullanıldığını ortaya koymaktadır. Oysa idare hukukunun temel ilkelerine göre idarelerin takdir yetkisi asla mutlak ve sınırsız değildir. İdare takdir yetkisini sadece ve sadece kamu hizmetinin daha iyi işlemesi ve kamu yararı için kullanabilir. 

Söz konusu ihalede takdir yetkisinin bu şekilde ve bu yönde kullanılmasında kamu yararı bulunmadığı gibi bilakis kamunun ihtiyaç ve beklentilerine aykırı bir irade söz konusudur. Samsun Çarşamba Havaalanı’nın 3 ay ulaşıma kapalı kalması durumunda Samsun’daki tüm sektörlerin bundan olumsuz etkileneceği tartışmasızdır. Ekonomik koşulların zaten zorlaştığı bir dönemde bir de böyle bir uygulamaya gidilmesi Samsun’un sosyal ve ekonomik hayatına büyük darbe vuracaktır.

Bu nedenle yetkili makamların Samsun Çarşamba Havaalanı’nın onarım işini ihale şartnamesindeki ve diğer resmi belgelerdeki şartlara uygun şekilde yaptırmaları ve Samsun Çarşamba Havaalanı’nın ulaşıma kapanmasına müsaade etmemeleri hem hukuksal açıdan ve hem de Samsun’un menfaatleri açısından en doğru karar olacaktır.

Saygı ile kamuoyunun bilgisine sunarız. 
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 17:08
YORUM EKLE

banner325