Samsun Belediye'sinin Arazi Gaspına Bakanlık Müdahil Oldu

Tarım Meslek Lisesi'nin yerine Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kent Park yapımına başlandı.

Samsun 21.08.2017, 20:22 21.08.2017, 21:05
Samsun Belediye'sinin Arazi Gaspına Bakanlık Müdahil Oldu

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin, ATM Lisesi arazisini kendi alanına geçirmesine ilişkin açılan davaya Milli Eğitim Bakanlığı müdahil oldu.

Büyükşehir Belediyesi, Samsun Atakum İlçesi’ndeki Anadolu Tarım Meslek Lisesi ani bir kararla yıkılmış bunun yerine cami yapacağını açıklamıştı. Ancak bölgenin hemen bitişiğinde 2 cami olması tepki çekmişti. diğer taraftan, okul aile birliği ve bazı vatandaşlar da Samsun Büyükşehir belediyesine dava açmışlardı.

Dava sonucunda cami projesi iptal edildi. Ancak Samsun Belediyesi geri adım atmayarak bu sefer de araziyi “Kent Park” olarak değerlendireceğini belirtmişti. Yargı kararına rağmen arazinin bu şekilde kullanılamayacağını belirten vatandaşlar bir kez daha mahkemeye gittiler. Defterdarlık ise Belediye hakkında suç duyurusunda bulundu. Arazinin belediyenin mülkü haline getirilmek istendiğine dikkat çekti.

Daha önce Mustafa Kemal Bektaş’ın mektubunu Yeniçağ Gazetesi yazarı Batuhan Çolak köşesine taşımıs, biz de bu yazıyı kapsamhaber'de yayınlamıştık. Bu yazıda Mustafa Kemal Bektaş’ın mektubuna yer verilmiş Samsun’daki skandalın detayları anlatılmıştı.

Haberden sonra okuyucumuz Bektaş’a Bimer’den gelen cevaba göre, Bakanlık da davaya müdahil olarak belediyeden şikayetçi oldu.

İşte o cevap:

“İlimiz Atakum İlçesi Denizevleri Mahallesi 420 ada 1 ve 2. parsel üzerinde bulunan ve daha önce üzerinde Anadolu tarım Meslek Lisesi bulunan taşınmaza ilişkin Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan imar uygulamasına ilişkin 1701047613 sayılı BİMER başvurunuz alınmıştır.

Taşınmaza ilişkin Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi 14/02/2017 tarihli 62 sayılı kararı ile çevre düzenleme plan değişikliği, aynı tarihli 63 sayılı kararı ile Kent Park kullanım alanına yönelik imar değişikliği yapılmıştır. Tarafımızca Belediye tarafından yapılan imar değişikliğine 23/03/2017 tarihinde itiraz edilmiş olup, itirazımız 20/04/2017 tarih ve 1771 sayı yazı ile reddedilmiştir. Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından 14/02/2017 tarihli 62 ve 63 sayılı kararına karşı Okul Aile Birliği Başkanı, Samsun Defterdarlığı ve söz konusu karardan etkilen bir vatandaş daha dava açmış, açılan davalardan biri 10/07/2017 tarihinde Bakanlığımıza ihbar olmuş ve Bakanlığımız aracılığıyla davaya katılınmıştır.

 Bilgilerinize sunulur. “

Yorumlar (0)