Samsun'da “19 Eylül Gaziler Günü" ne Özel Etkinlik

Samsun'da “19 Eylül Gaziler Günü" dolayısıyla gazilere güne özel etkinlik düzenlendi.

Samsun 19.09.2017, 16:33 19.09.2017, 16:43
Samsun'da “19 Eylül Gaziler Günü" ne Özel Etkinlik

Samsun'da Gaziler Günü etkinliği dikkat çekti. Samsunum 1 Gemisinde şehit yakınları ve gaziler ağırlandı. Yemek programının ardından gaziler deniz turuna çıkarıldı. Gazilere Samsun Jandarma Komutanlığı tarafından mini bir konser verildi.


Programın açılış konuşmasını yapan Muharip Gaziler Derneği Samsun Başkanı Ahmet Diril, “Bugün, 19 Eylül 2002 tarihinde çıkarılan yasa ile birlikte ‘Gaziler Günü’ olarak anılmaktadır. Aziz şehitlerimizin geride bıraktığı emanetleriyle kahraman gazilerimize, Samsun Valiliği ile Garnizon Komutanlığı bünyesinde yapılan her türlü hizmetlerin idrakinde olarak, minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek isteriz” dedi.

ŞEHİTLERİMİZİN RUHU ŞAD OLACAKTIR

Daha sonra konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Uğruna nice can vererek, gazi ve şehit olarak bu topraklar yurt parçası haline geldi. Bugünün anlamını belirten açıklamalar yaparken insanın çok dikkatli cümleler kurması gerekiyor. Bunun ötesi yok. Bir var olma mücadelesi verilir ve bu mücadelede insanlar hayatını feda eder. Kalanlar gazi, ölenler ise şehit olur. Bunun sonucunda o mücadele edilmiş olan topraklar vatan olur. Orada kök salınıp gelecek inşa edilir. Allah’a çok şükür içinde bulunduğumuz Anadolu böylesi bir mücadeleden sonra vatanımız ve yurdumuz olmuştur. İnsanlık tarihi boyunca da inşallah var olacaktır. Önümüzdeki süre içerisinde de inşallah dünyanın en iyi ekonomisine sahip ilk 5 ülkesinden biri olacaktır. Biz dünyanın ilk 5 büyük ekonomisi haline geleceğiz. Şehitlerimizin de ruhu şad olacaktır. Biz siz değerli gazilerimizle gurur duyuyoruz. Sizlerin emrindeyiz” diye konuştu.

Halktan kopuk olan bir yönetimin başarılı olamayacağına dikkat çeken Samsun Valisi Osman Kaymak ise, “Eskiden devlet bir taraf, halk bir taraf anlayışları vardı. Ancak artık halka ve millete dayanan devlet anlayışımızı öne sürüyoruz. İnşallah Samsun ve Türkiye’de de icraatlar ortaya koyulmaya çalışılıyor. Bu topraklar kolay kolay elde edilmiyor. Allah da herkese şehitliği nasip etmiyor. Dinimize göre bu da bir nasip meselesidir. Şüphesiz ki gazi olmak da Allah’ın bir takdiridir. Bu nedenle Gazilerimize minnettarız” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar (0)