Samsun'da Afet Eğitim Seferberliği Kapsamında 2.007.013 Kişiye Ulaşıldı

Afet Eğitim Seferberliği Kapsamında Ocak-Mayıs Döneminde 2.007.013 Kişiye Ulaşıldı

Samsun 02.06.2021, 14:23
Samsun'da Afet Eğitim Seferberliği Kapsamında 2.007.013 Kişiye Ulaşıldı

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla 2021 yılının “Türkiye Afet Eğitim Yılı” olarak belirlenmesinin ardından Samsun'da başlatılan Afet Eğitim Seferberliği kapsamında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Samsun genelinde AFAD Başkanlığı tarafından belirlenen faaliyetler ile birlikte 82 başlıkta yıllık faaliyet planı hazırlandı.

Samsun'da kamu kurum ve kuruluşlarda görevli personellere, özel işyerleri çalışanlarına, dernek, oda ve vakıf üyelerine, sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve ailelerine Afet Farkındalık Eğitimleri verildi.

TÜBİTAK DAFA projemiz kapsamında Çadır Kurma Eğitimi ve Afet Farkındalık Eğitimi verildi. İl genelindeki kamu kurum ve kuruluşlarına Afet Farkındalık Eğitim afişleri gönderilerek asılmaları sağlandı. Ayrıca Samsun'da faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarının ekranlarında Afet Farkındalık Eğitimi videoları ve afişleri gösterildi. Sosyal medya hesapları ve videolar ile 1.808.364 kişiye, uzaktan ve çevrimiçi eğitimler ile 197.649 kişiye ulaşıldı. Bu yıl toplamda 2.007.013 kişiye ulaşıldı.

Açıklama şu şekilde devam ediyor;

218.892 öğrenci, 20.320 öğretmen ve personel olmak üzere 239.312 kişi hedefiyle tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde Afet Farkındalık eğitimlerine başlanmış, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı anaokulu, kreş, gündüz bakımevi, sevgi evleri vb. yerlerdeki çocuklara izletilmek üzere deprem animasyon filmi paylaşılmış, AVM’lerde stand kurularak, teknoloji mağazalarında depremin ilk 6 saati videosu oynatılmıştır.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mümkün olan en çok sayıda kişiye eğitim verilebilmesi hedefiyle Afet Farkındalık Eğitimlerinin yıl boyunca etkin bir şekilde sürdürüleceğini belirten Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı, bu eğitimleri, başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışlar konusunda toplumun bilinçlendirilmesinin, can ve mal kayıplarını en aza indirilmesi noktasında çok önemli gördüklerini kaydetti.

Toplumun her kesimini eğiterek olası afetlerden en az hasarla çıkabilmemiz için eğitimleri daha da yaygınlaştıracaklarını belirten Sayın Valimiz, bu konuda çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade ederek, tüm vatandaşlarımıza, bu eğitimlere katılarak afetlere daha hazır hale gelmeleri çağrısında bulundu.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)