Samsun'da Hamsi fiyatları 2 kat arttı

Samsunlu balıkçılar, hamsi fiyatlarının geçen seneye göre 2 kat daha pahalı olduğunu belirtti.

Samsun 28.12.2016, 16:16
Samsun'da Hamsi fiyatları 2 kat arttı

Son zamanlarda hava şartlarından dolayı balık avlanamadığından dolayı fiyatların arttığını söyleyen balıkçılar birkaç gündür havalar yumuşak olduğu için  balıkların bollaştığını belirtti. 2 gün önce 12 lira olan mezgit ve barbun balığının kilosu şimdi 5 liradan satıldığı ifade edildi.

Samsun balıkçılarından Kurtça Aydın, "Hamsi 10 liradan satılıyordu, şimdi 7 liradan satıyoruz. Çinekop 15, tirsi 7, kefal 8 liradan satılıyor. Geçen seneye oranla hamsi bu sene fazla değil. Bu sene palamudun çok olmasından dolayı hamsi az çıktı. Geçen sene bu zamanda hamsinin fiyatı 4 lira, 3 kiloyu 10 liradan satıyorduk. Şu anda 3 kilosunu 20 liradan satıyoruz. Yani hamsi fiyatlarında geçen seneye oranla yüzde 100 fark var” dedi.

Hamsi fiyatlarının düşmesinin pek mümkün olmadığının altını çizen Batuhan Çağlayan, “Palamut bu sene çok bol oldu. Hamsi geçen seneye oranla çok az çıkıyor. Geçen senelerde hamsinin kilosunu 3-4 lira arasında satıyorduk. Bun hamsinin kilosu en az 7 liradan satılıyor. Bu zamandan sonra hamsi fiyatlarının düşmesi pek gözükmüyor. Son zamanlarda bir bolluk yaşanırsa hamsinin fiyatı belki 5 liraya kadar düşebilir” diye konuştu.

Vatandaşlar da bu sene hamsiye doyamadıklarını ifade etiler.

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)