Samsun'da Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Güçlendiriliyor

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) , temsil yeteneğinden doğan eksiklikler, iletişimsizlik, katılım, işleyiş ve kaynak oluşturma açısından yeterlilik göstermediğine zamanla etkinliklerini kaybettiğine dikkat çekildi

Samsun 10.08.2020, 09:53 10.08.2020, 12:33
Samsun'da Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Güçlendiriliyor

Samsun Valiliği Samsun'da bulunan STK'lar ile ilgili açıklama yaparak, "STK’ları bir bütün olarak ele alan Samsun Valiliğimiz; çözüm odaklı, hızlı ve etkin bir çalışma modeliyle tüm alanlarda sivil toplum kuruluşlarımız ile işbirliği ve dayanışma içinde faaliyetlerini sürdürecektir." şeklinde ki dikkat çekilen açıklamada, Samsun Valisi Dr. Zülkif DAĞLI’nın onayı ile Sivil Toplum Kuruluşları Koordinatörlüğü kurulduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada, Sivil toplum kuruluşu (STK) olarak nitelendirilebilecek birçok dernek, vakıf, cemiyet, sendika vb. sivil toplum yapılanması bulunduğu, Bunların içinde aktif olarak çalışan STK’ların yanında, büyük bir heyecanla kurulmuş ancak tecrübe, teşkilat ve bütçe kaynaklı sebeplerle heyecanını kaybetmiş, tabela kuruluşuna dönüşmüş çok sayıda sivil toplum kuruluşu da yer aldığı bu STK’ların, temsil yeteneğinden doğan eksiklikler, iletişimsizlik, katılım, işleyiş ve kaynak oluşturma açısından yeterlilik gösterememekte, zamanla etkinliklerini kaybetmekte olduğu belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklama şu şekilde devam ediyor:

"STK’ları bir bütün olarak ele alan Samsun Valiliğimiz; çözüm odaklı, hızlı ve etkin bir çalışma modeliyle tüm alanlarda sivil toplum kuruluşlarımız ile işbirliği ve dayanışma içinde faaliyetlerini sürdürecektir. Büyüme ve sürdürebilirliği öncelik olarak gören, proje destekli deneyim paylaşımı, yenilikçi çalışma, rekabet, kaynak oluşturma ve profesyonelleşme gibi birçok paylaşım da yeni çalışma modelimizin temel unsurlarıdır. Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Koordinatörlüğü, sivil toplum kuruluşlarının tecrübelerini paylaşmak, ortaya çıkan sorunların çözümünde işbirliği, güç birliği ve akıl birliği ortamı ve iklimi oluşumuna destek vermek, kamu ve sivil toplum kuruluşları arasındaki önyargı ve mesafeyi ortadan kaldırarak birlikte proje bazlı çalışma yeteneği kazandırmak, ihtiyaç duydukları kamu desteğinde bürokratik uygulamalar konusunda yardımcı olmak ve esnek bir destek mekanizması geliştirilmek amacıyla Valimiz Sayın Dr. Zülkif DAĞLI’nın onayı ile Sivil Toplum Kuruluşları Koordinatörlüğü Kuruluş, Görev, Sorumluluk ve Çalışmalarına Dair Usul ve Esasları kapsamında kurulmuştur."

STK Koordinatörlüğünün kurulması ile ilgili açıklamalarda bulunan Samsun Valisi Dr. Zülkif DAĞLI, “STK’lar ile devletimizin gücünü nasıl birleştirebiliriz düşüncesiyle yola çıkarak Samsun Valiliğimiz bünyesinde STK Koordinatörlüğünü kurduk. STK’larımız her türlü sorun, ihtiyaç ve bilgi edinme gibi konularda bu birime başvurabilecektir. İhtiyaç duydukları bürokratik uygulamalar konusunda STK’larımıza yardımcı olacağız. Yerel, ulusal ve küresel sorunlarla ilgili çözüm ve fikir üretilmesi noktasında STK’larımız ile birlikte eğitim ve çalıştaylar düzenlenmeyi planlıyoruz. Bu birim ile kamu kurumlarıyla STK’lar arası yardımlaşma ve dayanışmayı güçlendirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Sivil Toplum Kuruluşları Koordinatörlüğü Samsun Valiliğimizin 1.katında hizmet vermeye başlamıştır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)