Samsun'da Yeni Korona virüsü Tedbirleri

Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Koronavirüse karşı yürütülen mücadeleyle ilgili açıklamalarda bulunarak Günlük işlerinde tramvay ve otobüs gibi toplu ulaşım araçlarını kullanan vatandaşlardan özellikle 5 konuya dikkat etmelerini istedi.

Samsun 16.09.2020, 12:05 16.09.2020, 12:50
Samsun'da Yeni Korona virüsü Tedbirleri

“Bu Mücadeleyi Hep Birlikte Yöneteceğiz” ifadelerini kullanan Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Koronavirüse karşı yürütülen mücadeleyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından birçok karar ve tedbir alınarak uygulamaya konulduğuna dikkat çeken Vali Dağlı, “Konulan kurallar ve alınan önlemler ancak halkımızın desteği ve duyarlılığıyla başarıya ulaşabilir. Tüm Samsunluları kurallara uymaya, uymayan kişi, kurum ve kuruluşları Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden ya da 112’yi arayarak bildirmeye ve bu mücadelede destek olmaya davet ediyorum.” dedi.

Samsun Valiliği olarak gelen bilgi ve bildirimleri titizlikle incelediklerini ve bildirimleri her gün kamu kurumu yöneticileriyle birlikte değerlendirip gereken önlemleri İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda karara dönüştürdüklerini ifade eden Vali Dr. Zülkif Dağlı yaptığı açıklamada, “Bu sayede ekiplerimiz sahada etkin bir denetim yapma şansına sahip oluyor. Bu sürecin şimdi olduğu gibi güçlü bir şekilde sürdürülmesi için tüm Samsunluların sahada gördükleri eksiklikleri bildirmesi, bu anlamda Valiliğin gözü kulağı olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Özellikle toplu taşımada İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlar bulaş oranının artmaması için büyük önem taşıdığını, Günlük işlerde tramvay ve otobüs gibi toplu ulaşım araçlarını kullanan vatandaşların özellikle 5 konuya dikkat etmelerini isteyen Samsun Valisi Dağlı,şunları söyledi.

  • Araca binerken ve indikten sonra mutlaka el antiseptiği ya da kolonya ile elinizi temizleyin, araçta seyir esnasında hiçbir yere dokunmayın,
  • Yolculuğunuz boyunca maskenizi çıkarmayın, sosyal mesafenizi koruyun,
  • Seyahatiniz esnasında telefonla ya da yüz yüze konuşmaktan kaçının,
  • Araçlarda kesinlikle yiyecek / içecek tüketmeyin,
  • Öksürük, kas ağrısı gibi belirtileriniz varsa toplu taşıma araçlarını kullanmayın ve taksilere binmeyin

Açıklamasında HES kodu uygulamasına da vurgu yapan Vali Dr. Zülkif Dağlı, Hayat Eve Sığar Uygulamasının sadece kamu kuruluşlarına girişte ya da şehirlerarası seyahatlarda kullanılan bir kod olarak değil, herkesin en yakınlarını bile kontrol edip risk durumunu görebileceği bir güvenlik kalkanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini; hastalık durumu hakkında emin olunmayan kişilerle bir araya gelindiğinde artık ilk yapılması gereken şeyin HES kodu kontrolü olması gerektiğini belirtti.

Samsun Valiliği olarak sahada her zaman vatandaşlarla beraber olduklarını, il merkezi ve ilçelerdeki denetim çalışmalarına katılarak halka uyarılarda bulunduklarını belirten Vali Sayın Dr. Zülkif Dağlı, “İnşallah bu savaşı el birliğiyle vereceğiz, virüs bu savaşı kaybedene kadar da mücadelemizin dozajını düşürmeyeceğiz.” dedi. 

Ayrıca Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada;

Koronavirüsle mücadele kapsamında Samsun genelinde 08 Eylül -14 Eylül 2020 tarihlerinde, 1-İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan denetimlerde;

5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 192 şahsa 51.941 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 1.285 şahsa 1.230.079 TL, toplamda 1.477 şahsa 1.282.020 TL para cezası uygulanmıştır. 2-İl Jandarma Komutanlığınca yapılan denetimlerde; 5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 38 şahsa 17.262 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 44 şahsa 55.410 TL, toplamda 82 şahsa 72.672 TL para cezası uygulanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

     

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)