Samsun Eczacı Odası'ndan 'Baro Düzenleme' Açıklaması

Ecz. Onur Ferhat Karacan yönetim kurulu adına 'Avukatlık kanunu' ile ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında, Sivil toplum içinde önemli bir yer tutan meslek birlikleri, demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu söyledi.

Samsun 09.07.2020, 13:25 09.07.2020, 15:11
Samsun Eczacı Odası'ndan 'Baro Düzenleme' Açıklaması

Türk Eczacılar Birliği Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat KARACAN, yönetim kurulu adına Avukatlık kanunu ile ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında,Yanlış atılan bir adımın diğer yanlış adımları da beraberinde getirdiğini, yanlış adımların doğru bir yere varmasının ise mümkün olmadığını dile getirdi.

 Avukatlık Kanunu’nun barolarla ilgili bölümlerinde yapılmak istenen değişikliğin adalet Komisyonu’nda kabul edildiğini, söz konusu düzenlemenin TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandığını belirten Karacan, "Türk Eczacıları Birliği olarak bu gelişmeleri kaygıyla takip ediyoruz. Mesleğe, meslektaşa, topluma yarar sağlamayan değişikliklerin temsilde adalete değil kaosa sebep olacağını ifade etmek isteriz. Nitekim, savunma yargının kurucu unsurudur; savunmanın bağımsız ve özgür yanını teminat altına alan ise barolardır." dedi.

Meslek birliklerinin temel işlevlerinden birisinin mesleğin icrasında standartların belirlenmesi ve meslek etiğinin dışına çıkanların cezalandırılması olduğunu ifade eden Karacan, "Yapılması planlanan düzenlemelerle bu alanlarda meydana gelecek belirsizliklerin karmaşaya ve kaosa yol açacağı aşikârdır. Sivil toplum içinde önemli bir yer tutan meslek birlikleri, demokrasinin olmazsa olmazıdır. Birlik olabilme; dayanışmayı, söz söyleme yetisini, kamuoyu oluşturma becerisini beraberinde getirir. Bunlara ket vurulması ise demokrasiye vurulacak ağır darbelerdir." dedi.

Türk Eczacılar Birliği Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat KARACAN, yazılı basın açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

İşlevsel ve sürdürülebilir bir demokrasi, toplum yararına çalışan, özerk ve kamusal meslek birliklerinin varlığı ile mümkündür. Öte yandan meslek birliklerinin hâlihazırdaki işlevleri, hem temsil ettiği meslek grubunu hem de kamuyu ve kamu vicdanını korur. Meslek örgütlerinin güçlerinin zayıflatılması ya da zayıflatmaya yönelik adımlar atılması sadece ilgili meslek örgütlerini ya da o mesleğin mensuplarını değil bir bütün olarak kamuyu ilgilendirir, kamunun yara almasına yol açar. 

Yanlış atılan bir adım, diğer yanlış adımları da beraberinde getirir. Yanlış adımların doğru bir yere varması ise mümkün değildir. Barolarla ilgili atılan bu adımın ardından diğer tüm meslek birlikleri ile ilgili benzer adımlar atılacağını düşünüyor; meslek birliklerinin uzun vadede işlevsiz bırakılmasına karşı olduğumuzu tüm kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)