banner399

banner400

banner398

banner401Samsun Eczacıları Fiyat Artışına İsyan Etti

Ecz. Onur Ferhat KARACAN, Korona virüsün önlenmesinde önemli olan bazı malzemelerdeki fiyat artışına isyan ederek, "Zammı yapan başkası, günah keçisi ilan edilen bizleriz. Vatandaşımız bilmediği için zammı biz yapmışız gibi tepki vermektedir." dedi.

Samsun 25.03.2020, 15:02
Samsun Eczacıları Fiyat Artışına İsyan Etti

Samsun Eczacı Odası Yönetim Kurulu Adına yazılı basın açıklamasında bulunan Ecz. Onur Ferhat KARACAN, "Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmesi ile birlikte virüs salgının önlenmesinde en önemli tıbbı ihtiyaçlar arasında yer alan bazı malzemelerdeki fiyat artışına isyan ediyoruz." ifadelerini kullanarak, "Zammı yapan başkası, günah keçisi ilan edilen bizleriz. Vatandaşımız bilmediği için zammı biz yapmışız gibi tepki vermektedir." dedi.

Virüsten sonra yaşanan fiyat artışlarından kendilerininde şikayetçi olduklarını belirten Ecz. Karacan, ."Koronavirüs salgının önlenmesinde en önemli ihtiyaçlardan olan maske, antiseptik ürünler ve eldiven gibi malzemelerin temininde büyük sıkıntı ve sorun yaşanmaya başladı ve yıllardır ürün temin ederek vatandaşa hizmet sunduğumuz paydaşlarımız ecza depolarında da benzer sıkıntıları yaşamaktayız. Ürün temin edilse bile maalesef bize ulaşıncaya kadar ciddi bir fiyat artışı olması bizim için de büyük sıkıntı olmaktadır. Bizler de ürünü sattığımız fiyatının üzerini cebimizden ekleyerek tekrar alıp rafımıza koyduğumuz bir dönemden geçiyoruz.Bu fiyat artışının sebebi de sanki eczacı imiş gibi yansıtılıp algılanmaktadır. Bu yüzden bazı meslektaşlarımız bu ürünleri yüksek fiyatlı bulduğu için alıp satmamaya başladı." dedi.

Koronavirüs’ün yaygınlaşmasının ardından Sağlık Bakanlığı bulunabilirliği artırmak ve fiyatlardaki artışın önüne geçmek amacıyla en güvenilir olarak üretebilecek olarak gördüğü için eczacıların eczanelerinde antiseptik ürünler üreterek halka ulaştırmasının yolunu açtığını belirten Ecz. Onur Ferhat KARACAN,  "Ancak başta alkol olmak üzere bunun için gerekli olan malzemelerin fiyatlarının da 4-5 kat arttığını kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı hissediyoruz." dedi.

Vatandaşlarımıza seslenen Karacan yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:

Artan fiyatların sorumluları kesinlikle eczacılar değildir. Sağlığımıza ilişkin tüm ürünleri güvenle kullanmak için eczaneleri tercih ediniz. Bağışıklık sistemimizin oldukça önemli olduğu bu dönemde internette, sosyal medyada ve televizyon reklamlarında gördükleri ürünleri doktorunuza ve eczacınıza sormadan kullanmayın. Sağlık ararken sağlığınızdan olmayın.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
16°
sisli