banner434

banner433

Samsun-Eğitim-Bir-Sen’den Konferans!

Eğitim -Bir -Sen Samsun 1 Nolu Şube “Kutadgu Bilig Devlet Adamlığı Modeli” üzerine Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Bekir ŞİŞMAN’ın verdiği bir konferans düzenlendi.

Samsun 25.10.2019, 22:29 25.10.2019, 22:48
Samsun-Eğitim-Bir-Sen’den Konferans!

Eğitim -Bir -Sen Samsun 1 Nolu Şubesi “Kutadgu Bilig Devlet Adamlığı Modeli” üzerine Ondokuz Mayıs Üniversitesinde konferans düzenledi. Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Bekir ŞİŞMAN konferans düzenledi.

Samsun Öğretmenevi  salonunda düzenlenen konferansta Prof.Dr. Bekir ŞİŞMAN, yaklaşık bin yıl önce yazılan Kutadgu Bilig’de bu günün yöneticilerine, siyasetçilerine, amirlerine ve memurlarına hitap eden, yol gösteren prensipler olduğunu vurguladı.

Kutadgu Bilig’den örnek beyitlerle sunumuna devam eden Prof. ŞİŞMAN, “Bu eserde ideal bir devlet yönetiminin nasıl olması gerektiği anlatılmıştır. Yazar Yusuf Has Hacip, eserde, bireyin ve toplumun mutlu olabilmesi için izlenmesi gereken siyaseti incelemiştir. Bu açıdan, bir politika kitabı yani siyasetname özelliği de taşır.Kutadgu Bilig’de dört kişi vardır. Bunlar sembolleştirilmiş öğelerdir. Gündoğdu adı ile bahsedilen hükümdar, adaleti temsil ederken, Aytoldı adlı vezir mutluluğu, vezirin oğlu Ögdülmüş adlı kişi aklı ve Odgurmuş adlı dindar bir kişi de hayatın sonunu sembolize eder.Eser, bu dört kişinin karşılıklı konuşması şeklinde işlenmiştir. İyilik etmenin faydaları, bilgi ve aklın meziyetleri, devlet, adalet, çocuk terbiyesi, görgü kuralları, doğruluk, insanlık, dostluk ve evlilik gibi konulara değinilmiştir.” dedi.

Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Hamdi YIDIZ’da yaptığı konuşmada; “Eğitim Bir Sen olarak eğitim Çalışanlarımıza yönelik kültür ve eğitim faaliyetlerimizi başlattık. Her ay düzenli olarak sürdüreceğimiz bu çalışmalarımızda şehrimizin akademisyenleri ve kanaat önderleri ile üyelerimizi buluşturmaya devam edeceğiz. Prof Dr Bekir ŞİŞMAN hocamıza Kutadgu Bilig yazarı Yusuf Has Hacip i ve 6645 beyitten oluşan “mutluluk veren bilgi- devlet olma bilgisi devlet adamlarının vasıf’ları devlet yönetme metotları üzerine anlatımların olduğu faydalı sunumu sebebiyle teşekkür ederiz” dedi

 Konferansın sonunda Prof. Dr. ŞİŞMAN’a, Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube  Başkanı Hamdi Yıldız  tarafından hediye takdim edildi. Sayın Bekir ŞİŞMAN’ da Başkan YILDIZ2a Kutadgu Bilig kitabını takdim etti  

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)