Samsun Gıda Fuarı 4. Kez Kapılarını Açtı

Samsun Gıda Fuarı 2019 Yılı 4. Kez kapılarını açtı. Karadeniz Bölgesi'ndeki gıda sektörünün temsilcilerini 4. kez bir araya getiren Gıda Fuarı Karadeniz Bölgesine ekonomik açıdan önemli katkılar sunuyor.

Samsun 21.11.2019, 20:24 21.11.2019, 23:49
Samsun Gıda Fuarı 4. Kez Kapılarını Açtı

TÜYAP Samsun 4. Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı 21 - 23 Kasım tarihlerinde 10.00 ila 20.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açık olacak.

Tüyap Fuarcılık Samsun 4. Gıda Fuarı,tüketim gruplarını süpermarket zincirlerinin tepe yöneticilerini, gıda ve içecek perakendecilerini, oteller, yerel marketler ve toplu tüketim yapan her türlü kuruluşun yöneticilerini katılımcı firmalarla buluşturuyor.

4. Gıda Fuarı Protokolla kapılarını açtı

Samsun 4. Gıda Fuarı 2019 Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Süleyman Hızır, Türkiye Aşçılar Federasyonu Genel Başkanı Zeki Açıkgöz, TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Gökdemir, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen resmi tören ile kapılarını açtı.

Limana olan yakınlığı ve coğrafik avantajı nedeniyle gıda toptancılarının gözde şehirlerinden biri olan Samsun 4. Gıda Fuarı ile gıda sektörünün temsilcilerini bir araya getiriyor. Fuarda sektörün önde gelen firmaları tek bir çatı altında buluşuyor. Fuarın gıda sektörüne önemli katkılarda bulunması ve yeni iş bağlantılarına öncülük yapması planlanıyor.

EDT ve HORECA Fuarı

Fuarda ev dışı tüketim grupları, süpermarket zincirlerinin tepe yöneticileri, gıda ve içecek perakendecileri, oteller, yerel marketler ve toplu tüketim yapan her türlü kuruluşun yöneticilerini sektördeki yenilikleri takip etmeleri amacıyla katılımcı firmalarla buluşturuyor. Endüstriyel mutfak, otel ile kafeteryaların masa üstü ekipmanları ve hijyen ekipmanları satışını gerçekleştiren firmalar da fuarda yer alıyor. Bu da Samsun Gıda Fuarı’nın profesyonel bir ihtisas fuarı olduğunu gösteriyor.

Yerinde İstihdama, Ekonomiye yörelerin tanıtımına katkı...

Bu sene ilk defa fuarda yöresel ürünlere özel alanı oluşturularak doğrudan tüketiciye ulaşılması hedefleniyor. Alıcı ve satıcılar buluşuyor ve bölgenin lezzetleri halkın beğenisine sunuluyor. Yerinde istihdama, yerel ekonomiye ve yörelerin tanıtımına katkı sağlanması hedefleniyor.

Madalyalı Aşçılar Samsun Gıda Fuarında

Fuara, 22 farklı ilden aşçılar katılıyor. Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Karadeniz Aşçılar ve Turizmciler Birliği (KATBİR) üyesi aşçılar tarafından fuar süresince her gün farklı bir Karadeniz ilinin özel lezzetleri, fuar alanında oluşturulan ‘Gastronomi Mutfağı Özel Alanı’nda' ilgililer ile buluşuyor. Madalyalı aşçılar, genç aşçılara workshoplar düzenleyecek; otel, restoran ve fastfood zincirlerinin aşçı başları ve Aşçılar Federasyonu da fuarda yer alıyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)