Alexa

"Samsun İçin Okuma Vakti" (Samsun Kitap Okuyor)

Samsun'da İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan "Samsun İçin Okuma Vakti" projesine Samsunlular sahip çıktı. Samsun'da kitap okuma şeklinde başlayan kitap okuma kampanyasına destek geliyor.

"Samsun İçin Okuma Vakti" (Samsun Kitap Okuyor)

Samsun Valisi  Osman Kaymak himayesinde 08.02.2018 Perşembe günü başlatılan İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Samsun Maarif hareketi kapsamında düzenlenen "Oku Anla Yaşa" projesi "Samsun İçin Okuma Vakti" etkinliği Samsun'da büyük bir etki oluşturdu.

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Yapmış olduğumuz projelerle çocuklarımızın 21. yüzyıl becerilerine sahip olabilecek nitelikte yetişmesine katkı sunmak istiyoruz. Kitap okuma ihtiyacı ülkemizde maalesef çok geri sıralarda yer alıyor.... Biz bu proje ile her eve, her sokağa okuma alışkanlığını taşımak istiyoruz. Toplumun her kesiminin bu etkinliğe sahip çıkmasını istiyoruz. Nasıl ki her evde yemek vakti olduğu gibi bir de kitap okuma vakti olsun diyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

samsun için okuma vakti

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise etkinlikte yaptığı konuşmada, Okumanın eğitimin bir parçası haline gelmesinin şart olduğunu Okumayı engelleyen şeyleri ortadan kaldırılması gerektiğini ve bu konuda çalışmalar yapabileceklerini söyledi.

"TÜRKİYE'NİN ÖNCÜ YÜZÜ OLALIM"

Samsun Valisi Osman Kaymak, "Bu projeyi bütün alanlara yayarak bilinç oluşturmalıyız." diyerek," Samsun için okuma vakti " programını önemsediklerini Öğretmenler çocukların okuma alışkanlığını kazanabilmeleri için ciddi mücadele verdiklerini ancak ailede bu eğitimin karşılığını bulamadıklarında çocukların bocaladıklarını söyleyerek, "Samsun İçin Okuma Vakti" projesi kapsamında her ailenin çocuklarıyla beraber saat 20.00’de televizyonları, tabletleri, telefonları kapatarak kitap okumalarını sağlamalıyız. Bunu bir toplum seferberliğine döndürmemiz gerekiyor. Bu projeyi bütün alanlara yayarak bilinç oluşturmalıyız. Burada basınımıza büyük iş düşmektedir. Onların da yardımlarıyla bu projemizin çok daha büyük kitlelere uluşacağına inanıyorum." dedi. Vali Kaymak;  Biz Samsun olarak Türkiye’ye örnek olacak düzeyde kitap okuyalım ki gelişen, kalkınan Türkiye’nin öncü bir yüzü olalım. Samsun gerçekten aydın bir kent ve Samsunlular çok medeni insanlar. İşitme Engelli Olimpiyat Oyunlarında ise bunu bütün dünyaya gösterdik. Ben bu projeye emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Valilik olarak biz her zaman sizin yanınızdayız. Buradan çok değerli Samsunlu ailelere sesleniyoruz. Lütfen elimizi tutun projeye destek olun. Her akşam saat 20.00’de çocuklarımızla birlikte iftar vakti gibi okuma vakti oluşturalım. Samsun’un kitap okuduğunu bütün dünyaya gösterelim. " ifadelerini kullanmıştı.

samsun kitap okuma vakti

Samsun'da her çevreden ve her ilçeden destek yağmaya başladı. Samsunlular artık trenvay'da, otobüste, duraklarda, parklarda ve hatta gezilerde kitap okumaya başladı. Özellikle sosyal medyada insanların kitap okuma vakti adı altında paylaşımları kitap okuma kampanyasının önemli ve başarılı bir etken olduğunu gösterdi.

     

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2018, 14:48
YORUM EKLE