Alexa

Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulundan 8 Mart Coşkusu

2011 yılından beri Samsun’da yürütülen Kadın Dostu Kentler Projesi kapsamında kurulan Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon 42 kurum ve kuruluşun katkılarıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulundan 8 Mart Coşkusu

Kadın Dostu Kentler Projesi kapsamında Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu bu yılda bünyesinde yer alan 42 kurum ve kuruluşun katkılarıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

Samsun Valiliği öncülüğünde, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Aile ve Soysal Politikalar İl Müdürlüğü ve diğer çok sayıda kurum ve kuruluşun bir arada yürüttüğü bu yıl ki 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü etkinlik programı, Atatürk Anıtına Çelenk Koyma ve günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar ile başladı.

Kurul adına konuşma yapan Samsun Engelli Kadınlar Derneği Başkanı Selma GÜNDOĞDU, kadınların toplumun temeli olduğunu belirterek, son yıllarda kadına şiddetin istismar ve tacizlerin artmasından dolayı yaşanılan kaygı ve endişeyi dile getirdi. 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Tekin BALCI ve Samsun Vali Yardımcısı Recep YÜKSEL ’in konuşmalarının ardından çok sayıda kurum ve sivil toplum temsilcisi Atatürk Anıtına çelenk koydu.

Karadeniz İlleri Kadın Platformu Samsun ve Atakum Derneğinin birlikte hazırladığı "Biz Eşitiz Sergisi" ilgi çekti. Kadınların toplumda ne kadar yer aldıkları sorusunu göstergelerle açıklayan ve kamuoyuna sunulan serginin açılışı, Samsun Vali Yardımcısı Recep YÜKSEL tarafından yapıldı.

Samsun Engelli Kadınlar Derneği tarafından yıl boyu yapılan el emeği ürünlerinin yer aldığı Engelli Kadınlar Üretiyor Sergisi, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Binası Tanıtım Merkezi tanıtım binasında açıldı. Samsun Milletvekili Çiğdem KARAASLAN’ ın açılışını yaptığı, sergiden dernek üyesi engelli kadınların geleneksel dokuma ve diğer el ürünleri oldukça beğeni kazandı.

Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Elvin Derneği tarafından ortaklaşa açılan  "Medeni Kanunun İlanının Samsun’da Türk Kadınına Yansımaları  Resim ve Fotoğraf Sergisi" ise Atatürk Kültür Merkezi Büyük Konferans Salonu Fuaye alanında kamuoyunun beğenisine sunuldu. Samsun Vali Yardımcısı Recep YÜKSEL, Samsun Baro Başkanı Kerami GÜRBÜZ, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Tekin BALCI ve çok sayıda sivil toplum temsilcisinin açılışına katıldığı sergi, Türk kadının geçirdiği tarihsel süreci anlatan resim ve fotoğrafları içeriyor.

Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulunun gerçekleştirdiği bir diğer etkinlik,Cumhuriyet Döneminden Günümüze Kadın Hakları Paneliydi. On dokuz Mayıs Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Doç.Dr.Mucize ÜNLÜ, Samsun Baro Başkanı Kerami GÜRBÜZ ve Aydıner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nur Aydıner Meral’in konuşmacı olduğu panelde,   kadın haklarının tarihsel süreci anlatıldı.

Daha sonra IPARD Programı Başarılı Kadın Girişimcilere Ödül verdi. Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı Sertifika Töreni yapıldı. 17 ilçeden yaklaşık 200 kadın sertifika aldı. Tören de, tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, yaratıcı, kaynakları etkin- verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden rol model olabilecek kadın çiftçilere aldıkları eğitimler sonrası sertifika verildi.

Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN’in yanı sıra  Samsun Barosu Başkanı Kerami GÜRBÜZ ve Eşi, Vali Yardımcısı Recep YÜKSEL, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin BALCI, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt ÖZEN ve Eşi, Emniyet Müdürü'nün Eşi Azize YAVUZ, Atakum Belediye Başkanı'nın Eşi Fatma TAŞCI, İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Samsun Valisi Şahin'in konuşmasının ardından, daimi koruyucu aile Zeynep ÇELENK, Down Sendromlu çocuğu olan Hüsne KARAYİĞİT ve Halime GÖZE yaşadıkları hayat hikâyelerini anlattı.  Daha sonra İbrahim ŞAHİN, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Zeynep ÇELENK, Hüsne KARAYİĞİT ve Halime GÖZE’ ye plaket ve çiçek hediye etti. 8 Mart Dayanışma Yemeğiyle  Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu etkinliği son buldu.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 15:29
YORUM EKLE

banner325