Samsun, Korona Virüse Dikkat!

Samsun Covid 19 vakalarında yüzde yüz artışla dikkati üzerine çekti. TC Sağlık Bakanının açıklaması Samsunluları korkuttu.

Samsun 04.12.2020, 22:48 05.12.2020, 00:21
Samsun, Korona Virüse Dikkat!

Samsun Tabip Odası uyarıda bulundu. "Haydi SAMSUN hep birlikte, omuz omuza dayanışma içinde aydınlık yarınlar için azami dikkat gösterelim." ifadeleriyle uyarıda bulunan Samsun Tabip Odası başkanı Uzm. Dr. N. Funda FURTUN, "sağlık çalışanlarının yurttaşlarımızın desteğine ihtiyacı vardır. Covid 19 pandemisi, yurttaşlarımızın özenli olarak tedbirlere uymasıyla bertaraf edilecektir." diyerek kamuoyu açıklamasını şu şekilde yaptı:

Ülkemiz ve Samsun özelinde en zor günlerimizi yaşıyoruz maalesef. Samsun’da yapılan test sayısı arttı ve testin sonucunda pozitiflik oranı yüzde otuzu, günlük vaka sayısı ise 2000’i geçmektedir. Sahadan aldığımız duyumlarımıza göre hasta yatağı doluluk oranları yüzde yüzlere yaklaştı. Öyle ki; acil servislerde boşalacak hasta yatağını bekleyen hastalarımız var. Yoğun bakımlarda boş yer bulmanın güçlüğünü ve üzüntüsünü sahada hizmet veren hekimler olarak yaşıyoruz.

Mesafe kuralına uyunuz

Filyasyon ekipleri evlerde takip edilen hasta sayısı fazlalığı sebebiyle yetişmekte zorluk çekiyorlar. Tüm bunlara rağmen sağlık çalışanları cansiparane çalışmaya devam etmekteler. Ancak bu ciddi durum sadece sağlık çalışanlarının çabasıyla geçilemez. Yurttaş olarak hepimize görevler düşmektedir. Çünkü tablo bu yükselişle devam ederse sağlık hizmeti kapasitemiz oluşan ağır yükü kaldıramayacak. Lütfen, salgının en başından beri üstünde önemle durduğumuz maske-hijyen-fiziksel mesafe kuralına uyunuz.

Canınız ve sağlığınız paha biçilmezdir. Bu sebeple kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınınız ve mümkün olduğunca evde kalınız.

Devletin ilgili birimlerinin önerdiği kısıtlamalara harfiyen uyunuz. Bizce bu kısıtlamalar yeterli değildir. Bu sebeple hayatınız için, sevdiklerinizin yaşamı için, şehrimiz ve ülkemizin iyiliği için kendi kısıtlamalarınızı kendiniz artırın. Bunu bir sosyal sorumluluk olarak kabul edin.

Sahada üzülerek görmekteyiz ki filyasyon ekiplerinin dağıttığı Favipiravir ilacı kullanılmıyor. Yurttaşlarımız bu önemli ilaç konusunda yanlış bazı korkular içinde. Bu yersiz kuşku maalesef birçok yaşama mal oluyor. Favipiravir’i erkenden kullanan hastalar çok daha az yoğun bakıma ihtiyaç duymaktadır. Kendinizi iyi hissetseniz de Covid 19 un hızlı seyri sebebiyle Favipiravir’i kullanmanız çok önemli. İlacın etkinliği için 8 tablet gibi çok sayıda kullanmanız korkutmasın sizleri, bilakis gerekli olan budur. İlaç kullanımında bazı kişiler (ki bu az sayıdadır) küçük rahatsızlıklar duyabilir. Bilmenizi isteriz ki bu ilacı kullanan Covid 19 tanısı almış hastaları kendilerine büyük iyilik yapmış olacaktır.

Son olarak sağlık çalışanlarının yurttaşlarımızın desteğine ihtiyacı vardır. Covid 19 pandemisi, yurttaşlarımızın özenli olarak tedbirlere uymasıyla bertaraf edilecektir. Her ne olursa olsun Samsun Tabip Odası olarak biz önümüzü bahar görüyoruz. Yaşadığımız bu karanlık gecelerin ardından gündüzün geleceğini biliyoruz.

Haydi SAMSUN

Hep birlikte, omuz omuza dayanışma içinde aydınlık yarınlar için azami dikkat gösterelim.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
-1°
parçalı bulutlu