Alexa

Samsun Milli Mücadele Kahramanı Fatma Çavuş Anılacak

Milli Mücadelede Rum ve Ermeni Çetelere karşı örnek bir mücadele veren Samsun'un Kahraman Kadını Dağköylü Fatma Çavuş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü kabri başında anılacak. Peki Fatma Çavuş kimdir?

Samsun Milli Mücadele Kahramanı Fatma Çavuş Anılacak

Samsunlu Fatma Çavuş Milli Mücadele zamanında Türk köylerini basan Rum çetelere karşı ciddi mücadeleler veren bir Türk kadınıdır. "Fatma çavuş kimdir, ne zamanlarda yaşamış ne gibi mücadeleler vermiştir?" merak ediliyor. Araştırmcı Yazar Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven Fatma Çavuş'u anlattı.

Samsun Yazarlar Derneğinin tertiplediği program Fatma Çavuş'un Kabrinin bulunduğu 19 Mayıs İlçesi Dağköy kabristanlığında ki mezarı başında gerçekleşecek bir programla 29 Ekim'de anılacak.

Programda Samsun Yazarlar Derneği Başkanı ve Fatma Çavuş kitabının yazarı Araştırmacı Yazar Ahmet Seven, Fatma Çavuşun mücadelesi anlatılacak. Daha sonra Samsunlu Kadın kahramanımız  ruhuna Kur'an-ı Kerim okunacak. 

Fatma Çavuş (Yalçın) Kimdir?

1897 yılında Dağköyde doğan Fatma Çavuş'un (Nüfus Kütüğündeki kayıtlarda 01.07.1900 olarak geçiyor) Baba adı Ali anne adı Selime’dir. Hüseyin, Behiye, Elif ve Ahizar olmak üzere 5 kardeşi bulunan Fatma Çavuş 1963 yılında yine bu köyde vefat etmiştir. Eşi Hasan Bircan (1887) seferberliğe gidip bir daha dönmemiş, vefat tarihi kayıtlarda 23. 03. 1916 olarak yer almıştır. 

Milli Mücadele yıllarında Türk köylerini basan Rum çetelere karşı çetin mücadeleler veren Fatma Çavuş, Bu mücadele esnasında köyde eli silah tutan kadın ve çocuklara taktikler vererek vatan savunmasında yerini almıştır. Rum çetelerinin baskınları esnasında köyde parola sisteminin kullanılmasını sağlayan Fatma Çavuş, Cesareti ve Türk kadınına yakışır kahramanlığı sayesinde bölgedeki çetelerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Fatma Yalçın, savunmada gösterdiği üstün başarılar sayesinde halkın daha fazla zayiat vermelerini de önlemiştir. 

Annesi Selime Yalçın’ın (54) vefatı nüfus kayıtlarında 06.11.1922 olarak bilnmektedir. Kahramanlıkları TBMM tarafından da duyulan Fatma Yalçın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Çavuşluk unvanı verilmek üzere Ankara’ya davet edilmiş ancak günün şartlarına göre gidememiştir. Ölünceye kadar bir daha evlilik yapmamış olan Fatma Çavuşun çocuğu olmamış, Uzun yıllar Samsun’da düzenlenen Milli Bayramlara at sırtında katılmış, hayatında iken Samsun Valiliği tarafından görevlendirilen resmi kişiler tarafından ziyaret edilmiştir. 

Vefat edinceye kadar Dağköy’de tek başına hayat süren Fatma Çavuşun kabri yine bu köydedir. Son yıllarda hayatının medyada yaygınlık kazanmasıyla etkisi artan ve Milli kahramanlarımız arasında duyulmaya başlanan Fatma Çavuşun ismi çeşitli eğitim kurumlarına verilmeye başlanmıştır.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2019, 20:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
melahat sağır
melahat sağır - 4 hafta Önce

Allah razı olsun fatma bacılardan. Dile getiren Ahmet hocamızın da eline koluna sağlık. genç nesillerin samsun tarihinde bu kahramanların varlığını bilmesinde fayda var. Kapsamhaber bizlerin önüne tarihi hakikatleri taşıdığı içinde teşekkür ediyoruz.