Samsun Otizmli Çocuklar Derneği’nin İnteraktif-İZ Projesi Onaylandı

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı Kapsamında Samsun Otizmli Çocuklar Derneği’nin yazmış olduğu İnteraktif-İZ projesi onaylandı.

Samsun 07.09.2022, 22:03
Samsun Otizmli Çocuklar Derneği’nin İnteraktif-İZ Projesi Onaylandı

Sivil Düşün bir Avrupa Birliği programıdır. Türkiye’deki sivil toplum örgütleri ve aktivistlerin küçük ölçekli/kısa dönemli hak odaklı çalışmalarına ayni katkı ve uzmanlık desteği veriyor. Sivil Düşün desteklerini farklı yapan, tek aşamada, hızlı ve kolay biçimde başvurulabilmesi; sivil topluma, ihtiyaçlarını somut biçimde tespit etmesi ve sonuç odaklı çalışması yolunda rehberlik sunan bir program.

Samsun Otizmli Çocuklar Derneği; 2013 yılında ailelerin bir araya gelerek kurduğu hak temelli çalışan bir sivil toplum örgütüdür. 2013 yılından itibaren otizmli bireylerin eğitim, sağlık, sosyal tüm hakları alanında yaşamış oldukları eksiklikleri gidermeye yönelik hak temelli çalışmalar yapmıştır.

Türkiye Engelli Çocuk Hakları Ağı Aktif Üyesi Olarak Avrupa Birliğinde Gölge Rapor Çalışmalarına Katkı Sağlamıştır. Aynı Zamanda Türkiye Otizm Meclisi Üyesi, Engelliler Konfederasyonu Üyesi, Otizm Federasyonu Üyesi, Samsun Engelliler Federasyonu Kurucu Üyesidir.

Samsun Otizmli Çocuklar Derneği kurulduğu günden bugüne kadar Samsun da bulunan birçok kamu kurumu ile çeşitli faaliyet ve etkinlikler yapmıştır.

03.06.2018 Tarihinde Kale Mahallesi 144. Sokak No:1 Kat 4 adresinde 2018 Ekim Ayında Engelsiz Yaşam Atölyelerini Kurmuştur. Aynı adresin 2. Katında İlkadım Halk Eğitim Müdürlüğü Destekleri İle Kurs Açıp 6 Halk Eğitim Öğretmeni ile birlikte otizmli bireylerimize ücretsiz eğitimler vermeye başlamıştır. Avrupa Birliği projeleri dahil, bakanlık projeleri gibi bir çok programa ve kuruma proje başvurusunda bulunarak çalışmalarımızın ağını genişletmeyi hedeflemektedir.

25.12.2018 yılında İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne Yazmış Olduğu “Bu Benim Öyküm “ projesinin kabul edilmesi ile ilimizde çeşitli sokak etkinlikleri yaparak normal gelişim gösteren bireylerle otizmli bireyleri yan yana getirmiştir.

Yine Gençlik Ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı 2018/2 Proje çağrısına yapmış olduğu ‘’Otizm Sanat Akademi Merkezi’’ isimli projesi kabul edilmiştir. Burada ilk açılışında 40 otizmli çocuğa ücretsiz 8 alanda eğitimler vermeye başlamıştır. Resim, müzik, halk oyunları, el sanatları, dekoratif el sanatları, spor, akıl oyunları vb. Eğitimlerin yanı sıra gelişimlerinin takip edilmesi için rehber öğretmeni ile toplamda 8 öğretmen ile hizmet vermektedir.

Geçen projeleri ile daha kapsamlı eğitim vermek için; 15.01.2019 Tarihinden İtibaren İlyasköy Mahallesi Şehit Başkomiser Dursun Sutay Sokak No.8 de İlkadım/Samsunda müstakil bir binaya taşınmıştır.

İl bazında hazırladığı Tohum Otizm Vakfından eğitim desteği aldığı Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden danışmanlık desteği aldığı ‘’Eksik Değiliz Farklıyız Eğitimle Yanındayız’’ projesi ile ilk olarak otizmli 5 çocuğu ardından 30 çocuğu hedef alarak bir proje gerçekleştirmiştir..

Aynı zamanda yerelde ve okullarda otizm farkındalığı oluşturmak adına hazırlamış olduğu Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında ‘’Benim Farklı Dünyam’’ projesi ile 16 ilçede 9 günde 26 farklı okulda otizm farkındalık seminerleri düzenlemiştir.

2020 yılı pandemi sürecinde de resmi uygulamalar ışığında çalışmalarını devam ettirmiş olup, 2020 yılı Ağustos-Aralık aylarında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Otizm ve COVİD-19 isimli bir proje uygulamıştır.

Şuan kurmuş olduğumuz Otizm Sanat Akademi Merkezinde çok iyi resim yapan çocuklarımız, çok iyi piyano çalan, şarkı söyleyen çocuklarımız, iyi seviyelere gelmiş bir çok çocuğumuz bulunmaktadır. Ve merkezimiz sadece bize inanan ve destekleyen bağışçılarımızın destekleri ile ayakta durmaktadır. İlimizde yaklaşık 1300 otizmli çocuk bulunmakta, bunlar ya kaynaştırma öğrencisi olarak eğitim almakta ya da uygulama okullarında eğitim almaktadır. Eğitim hayatını tamamladığı için evlerine hapsolmuş birçok çocuğumuzda bulunmaktadır. Otizm Sanat Akademi Merkezinde yaklaşık 60 çocuğa eğitim verilebilmektedir. Yapılan başvuru ise yüzün üzerindedir. Merkezin sürdürülebilirliği ise bağışçıların destekleri ile devam etmektedir.

Samsun Otizmli Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mihriban AKYÜZ yaptığı açıklamada;

‘Dernek olarak Sivil Düşün programı tarafından desteklenen İnteraktif-İZ projemiz kapsamında modern, kullanışlı bir web sitesi sahibi olacağız. Güncel ve dinamik bir web sitesi ile üyelerin, gönüllülerin ve bağışçıların derneğimize ulaşmasını kolaylaştıracağız.

Dernek olarak kurumsallaşma çalışmalarımıza ve projelerimize hız kazandırdık. Samsun’da otizmli çocukların, bireylerin ve ailelerinin sorunlarına çözümler üretmek, aksayan mekanizmaları harekete geçirmek için çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz.

Yine Otizm Sanat Akademi Merkezi’nde ücretsiz eğitimlerimize devam ediyoruz. Çalışmalarımızı artırarak ve üzerine ekleyerek sorunlara ve kalplere dokunmayı arzuluyoruz.

Web sitemizin (www.soder.org.tr) hayata geçmesi ile birlikte yeni etkinliklerle, projelerle ve organizasyonlarla karşınızda olacağız. Derneğimizi takip etmeye devam edin. Desteğiniz ve ilginiz için teşekkür ediyoruz. Projemiz çocuklarımıza ve ailelerimize hayırlı olsun.’’. dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)