Samsun Sağlık İl Müdür Oruç, Bayramda Virüs Yayılım Riskine Dikkat Çekti

Samsun Sağlık İl Müdür Oruç, Bayramda Virüs Yayılım Riskine Dikkat Çekti. Oruç, personel planlaması ve acil servis çalışma düzenlerini yeniden gözden geçirdiklerini ve bayrama hazır olduklarını belirtti.

Samsun 29.07.2020, 12:29 29.07.2020, 13:04
Samsun Sağlık İl Müdür Oruç, Bayramda Virüs Yayılım Riskine Dikkat Çekti

Kurban Bayramında maske, sosyal mesafe kurallarına uyulmamasından kaynaklı olarak aile içinde ve akrabalar arasında yaşanabilecek virüs yayılım riskine dair bilgi veren Samsun Sağlık İl Müdür Muhammet Ali Oruç, Kurban Bayramı'nda aile içi virüs yayılımı konusunda uyarılarda bulundu. 

UZUN SÜRELİ ZİYARETLERE DİKKAT

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun’da şimdiye kadar görülen her 4 koronavirüs vakasından 3’ünün düğün, cenaze, ev ziyareti gibi kalabalık grupların tedbirlere dikkat etmeden bir arada uzun süre zaman geçirmesi ve il dışından gelen misafir ve yakınların hastalığı il içinde bulaştırması yoluyla, özellikle aile içinde yayıldığını söyledi. Samsunluları, hem il dışından gelen misafirleriyle hem de çevrelerinde yaşayan akraba ve yakınlarıyla ev ortamında ya da kapalı alanlarda bir araya geldiklerinde sosyal mesafe ve maske kullanımı kurallarına uygun olarak davranmaları, çok uzun süreli ziyaretler yapmamaları konusunda uyardı.

VİRÜSE KARŞI KALKAN 3 KURALA DİKKAT

Samsun’daki vakaların %60 – 70’inin yakın akrabaların tedbirlere dikkat etmeden bir arada zaman geçirmesinden ortaya çıkan, aile içi bulaş olduğunu dile getiren Oruç, bu nedenle kurban bayramında en çok dikkat edilmesi gereken noktanın aile içinde virüsün yayılımının engellenmesi olduğuna vurgu yaptı.

Oruç, Kurban Bayramının, kurban alım aşamasından, kesim ve bayramlaşma aşamasına kadar her anında yakın temas kaynaklı risklere açık bir dönem olduğunuhatırlatarak, kurban pazarlığından, kesime, bayramlaşmaya kadar her an hiçbir bıkkınlık belirtisi göstermeden, virüse karşı bize kalkan olacak 3 Kurala yani, maske kullanımı, sosyal mesafe ve el hijyeni kurallarına uymamız gerektiğini belirtti.

YAKIN TEMAS KURMADAN BAYRAMLAŞIN

Pandeminin henüz bitmediğini, bayramın koronavirüsle mücadelede kritik bir eşik olacağını hatırlatan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, kış aylarında artan vaka sayılarıyla karşılaşmamak için, şu an yapacaklarımızın büyük önemi olacağını, bunun içinde özellikle bu bayram mümkün olduğu kadar telefonla görüntülü olarak, yakın temas kurmadan bayramlaşmamız gerektiğini; okulların sağlıklı bir şekilde açılması dâhil önümüzdeki aylarda hayatımızı etkileyecek bütün süreçleri bu kritik dönemlerdeki hareketlerimizin belirleyeceğini vurguladı.

Bayramın sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçmesi için Sağlık İl Müdürlüğü olarak sağlık tesislerinde gerekli tüm önlemleri aldıklarını belirten Oruç, personel planlaması ve acil servis çalışma düzenlerini yeniden gözden geçirdiklerini ve bayrama hazır olduklarını söyledi.

Oruç, yazılı basın açıklamasında Samsunluların bayramını da kutlayarak, “Koronayla mücadelede her zaman yanımızda olan vatandaşlarımızın ve fedakarca görev yapan tüm sağlık çalışanlarımızın Mübarek Kurban Bayramını kutluyor, aileleriyle ve sevdikleriyle, koronadan uzak, sağlıklı bir bayram geçirmelerini temenni ediyorum” dedi.

Sağlığınız için diğer haberler BURADA

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)