Samsun Sağlık İl Müdür Oruç'tan Korana Uyarısı

Kurban Bayramına toplum olarak yine kritik eşiklerden birinden geçileceğini belirten Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Korana ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Samsun 23.07.2020, 12:48 23.07.2020, 13:30
Samsun Sağlık İl Müdür Oruç'tan Korana Uyarısı

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Pandemiyle mücadele sürecinde ülke olarak birçok kritik eşikten başarıyla geçildiğini hatırlatarak “Kurban Bayramında da toplum olarak yine kritik eşiklerden birinden geçeceğiz" dedi.

Kurban satışından, kesimine; dağıtımından bayramlaşma anına kadar her safhada tedbir alınması konusunda uyarılarda bulunan Oruç,; "en yakınlarımızla bir aradayken bile sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyeni kurallarımıza dikkat edelim; böylece bayramı bizim yerimize koronanın yapmasına izin vermeyelim" dedi.

Herkesin sevdikleriyle bir araya geldiği bayram günlerinde, bulaş oranının artabileceğini, bu nedenle her zamankinden daha dikkatli olunması gerektiğini kaydeden Sağlık İl Müdürü Oruç, “Lütfen bu bayramı sevdiklerimizi korumak için mesafeli yaşayalım. Ziyaretlerimizi sınırlı tutalım. Uzaktan ve mümkünse telefonla, görüntülü olarak görüşerek bayramlaşalım. Yakın temastan kaçınalım. Bir bayram daha birbirimize hasret olalım ama sağlıklı olalım. Bu bayram birbirimize olan sevgimizi, saygımızı ve güçlü aile bağlarımızı, sevdiklerimize mesafemizi koruyarak gösterelim. Bayramda kalabalıkla teması önlersek, bulaşmayı ve koronayı da önleriz.” dedi.

Muhammet Ali Oruç'tan Kurban Bayramı Uyarısı

Oruç, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İl Müftülüğünün belirlediği alanlar dışında kurban satış ve kesiminin yasaklandığını, kişilerin evlerinin bahçesinde yapacağı kurban kesiminin bu kapsam dışında bırakıldığını hatırlattı. Herkesin virüsün yayılımının engellenmesi ve daha az kişiyle temas edilmesi için alınan bu karara uymasının önem arz ettiğini, koronaya karşı ancak kurallara uyulursa başarılı sonuç alınabileceğini belirten Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, koronaya karşı bayram döneminde verilecek mücadelenin bayram öncesi kurban satış alanlarında başlayacağını ifade eder, vatandaşların koronavirüsün en rahat yayılım gösterdiği bu kalabalık ortamda uzun süre kalmadan işlemlerini halletmesi gerektiğini; bu süre zarfında kesinlikle maskenin çıkarılmaması, özellikle para gibi birçok kişinin temas ettiği materyallere dokunduktan sonra, ellerin mutlaka el antiseptiğiyle temizlenmesi ve önceki yıllarda el sıkışarak yapılan pazarlıkların artık el teması yapılmadan tamamlanması gerektiğini vurguladı.

Kurban kesimi, parçalanması ve dağıtımı safhalarında da büyük özen gösterilmesi gerektiğini, işlemler sırasında gerekli olmayan kişilerin kesinlikle bu alanlarda olmamasını isteyen Sağlık Müdürü Oruç, ayrıca kurban sonrası alandan ayrılmadan yenen toplu yemeklerin de ertelenmesinin doğru olacağını, ne kadar az temasla işlemler tamamlanırsa, bulaş riskinin o kadar azalacağının unutulmaması gerektiğini kaydetti.

İşlemler sırasında hijyene geçmişe oranla çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunan Oruç, kişilerin virüs bulaşı olabileceğini düşündüğü yerlere dokunduktan sonra, ağız, burun ve gözle temas etmeden önce ellerini mutlaka 20-30 saniye süreyle sabunla ya da el antiseptiğiyle temizlemesi gerektiğini söyledi.

Hastalığın Türkiye’de son dönemde büyük oranda düğün, nişan, asker uğurlama gibi kalabalık ortamlarda yayılım gösterdiğini hatırlatarak, bayramlaşma döneminin de böyle bir dönem olduğunu, virüse yayılma fırsatının verilmemesi gerektiğini; koronavirüsle mücadelede geçmiş diye bir şey olmadığını, koronayla her gün sanki mücadelenin ilk günü gibi mücadele edilirse, gelecekteki sağlıklı günlerin korunabileceğini anlatarak açıklamasını şu şekilde tamamladı:

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak bayram boyunca Acil Servislerde 7 / 24 sağlık hizmeti sunmak için gerekli tüm planlamaları yaptıklarını ve bayrama hazır olduklarını belirten Oruç, tüm Samsunluların Kurban Bayramını şimdiden kutluyorum, huzur, mutluluk ve her şeyden önemlisi sağlıklı bir bayram geçirmelerini diliyorum.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)