Samsun Teknopark ve Ar-Ge Buluşmaları 2. etkinliği Gerçekleşti

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Teknopark araştırma geliştirme (AR-GE) ve kuluçka firmalarını, OMÜ-TTO (Teknoloji Transfer Ofisi) buluşları AR-GE merkezlerini tanıtan organizasyon internet üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Samsun 29.12.2020, 21:01 29.12.2020, 22:45
Samsun Teknopark ve Ar-Ge Buluşmaları 2. etkinliği Gerçekleşti

“Samsun Teknopark ve Ar-Ge Buluşmaları 2” çevrim içi (on-line) etkinliği 24-25 Aralık tarihlerinde gerçekleşti. ‘Samsun Teknopark ve Ar-Ge Buluşmaları’ etkinliğinin ilki, geçen yıl Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirildi.

Etkinlik, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın’ın açılış konuşmalarıyla başlayan program Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın konuşmasıyla devam etti. ardından “Rüzgârı Yakalamak Start-Up’lar için Yeterli mi?” adlı sunumuyla Figopara&Trendbox Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bilgen söz aldı.

“Dijitalleşen Dünyada Girişimcilik” adlı ilk paneli başladı. Panelin moderatörlüğünü Marka Mühendisi Ömürden Sezgin üstlendi. 

Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak konuşmasında şunları söyledi, “Etkinliğimiz çok güzel başladı. Geçen bir iki saat için çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Öncelikle bunları belirtmek istedim. AR-GE Buluşmaları etkinliğinin çıkış hikâyesini aslında firmalarımız yazdı. Bizler, öncesinde Firma Tanıtım Günleri adında bir etkinlik düzenliyorduk. Bu etkinlikte firmalarımız faaliyetlerini anlatıyorlardı. Biz bunu neden daha büyük bir etkinlik hâline getirmeyelim diye düşünürken ilimizdeki AR-GE merkezlerini de dâhil ettiğimiz ‘Samsun Teknopark ve Ar-Ge Buluşmaları’ etkinliğinin ilkini, geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirdik. Bu sene malum pandemiden dolayı buluşmamızı on-line platforma taşıdık. Etkinliğimize dair pozitif geri dönüşler de gösteriyor ki yerinde ve isabetli bir karar almışız, iyi ki böylesine faydalı ve ufuk açıcı organizasyonlara imza atıyoruz. Bunu her sene düzenli olarak gerçekleştireceğiz” 

Samsun Teknopark Genel Müdür Yardımcısı Özge Sağlam, sunumunda kuluçka ve ön kuluçka faaliyetleri, prototip ve tasarım atölyelerini anlattı.

Samsun Teknopark BİGG Programı Yetkilisi Pelin Baylan Yılmaz, program hakkında bilgi verdi ve etkinliğin ilk günü bu şekilde sona erdi.

Etkinliğin ikinci günü de Yapay Zekâ Teknolojileri paneliyle başladı. Panelin moderatörlüğünü OMÜ Mühendislik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi İsmail İşeri yaparken, Vispera A.Ş. CEO’su Prof. Dr. Aytül Erçil, Tazi Yapay Zeka Kurucu Ortağı Zehra Çataltepe ve Artiwise Yapay Zeka CEO’su Tanel Temel panelist olarak katılım sağladı.

Panelin ardından Samsun Üniversitesi TTO Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Müberra Genç, Samsun Üniversitesi TTO’nun tanıtımını gerçekleştirmek için yayına bağlandı. Sonrasında OMÜ akademisyenlerinden Doç. Dr. Murat Sinan Engin, Doç. Dr. Özgür Demircan ve Doç. Dr. Sevim Alışır, buluşlarının tanıtımını gerçekleştirdi.

Buluş tanıtımı ve firma tanıtım videolarının akabinde Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü Utku Aral ve Sampa Otomotiv Fikrî Haklar ve Proje Yürütme Şefi Erdem Şahinkaya panelist olduğu “AR-GE Merkezleri” başlıklı günün ikinci paneli, OMÜ Mühendislik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş moderatörlüğünde başladı.

“Samsun Teknopark ve AR-GE Buluşmaları 2” etkinliğinde ayrıca, OMÜ-TTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş, OMÜ-TTO’nun faaliyetlerinden ve yürüttüğü projelerden bahsetti. Etkinliğin ilerleyen bölümlerinde de OMÜ akademisyenlerinden Doç. Dr. Mevlüt Gürbüz ve Doç. Dr. Kemal Yıldızlı ile Sinop Üniversitesi akademisyeni Dr. Öğr. Üyesi Murat Kapusuz, buluşlarıyla katılımcılara hitap etti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)