Samsun Ülkü Ocakları; Devletimiz Zarara Uğramasın!

Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanı Yalçın Altıntaş, Kredi ve Yurtlar Kurumu Samsun İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu’nu ziyaret etti. Altuntaş, buradaki yolsuzlukları dile getirdi.

Samsun 13.01.2018, 20:18
Samsun Ülkü Ocakları; Devletimiz Zarara Uğramasın!

ALTINTAŞ, Samsun İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu’nu ziyaret etti. Burada tespit ettikleri yolsuzlukları dile getiren Yalçın Altıntaş, devlet tarafından öğrenciye kahvaltı için 3.5 TL akşam yemeği için 7.5 TL yemek yardımı yapıldığını ancak Öğrencinin aldığı yemeklerin ücret toplamı bu limitin üzerine çıktığında öğrenci kendi cebinden ödeme yaptığını belirtti.


Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanı Yalçın Altıntaş, Samsun ve ilçelerinde bulunan devlet yurtlarında kalan öğrenciler aracılığıyla özel firmalar tarafından işletmeciliği yapılan kantinlerde ve yemekhanelerde yapılan yolsuzlukları tespit ettiklerini, KYK Samsun İl Müdürü ile görüşerek bu tespitlerini dile getirdiklerini ifade etti.

Buna Göz Yummayacağız!

Başkan Altındaş, Samsun’un birçok noktasındaki devlet yurtlarında kalan öğrenciler tarafından özellikle yemekhane işletmelerinde para kazanma hırsının, helal haram ayrımının önüne geçtiğini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü:

‘’Devletimiz tarafından öğrenciye kahvaltı için 3.5 TL akşam yemeği için 7.5 TL yemek yardımı yapılıyor. Öğrencinin aldığı yemeklerin ücret toplamı bu limitin üzerine çıktığında öğrenci kendi cebinden ödeme yapıyor. Ama aldığı yemeklerin ücret toplamı bu limitlerin altında kalırsa ve öğrenci daha bir şey almak istemezse yine de kasadaki görevli tarafından bu limitler sisteme yazılıyor ve öğrenci tam limitinde yemek yemiş gibi gösteriliyor.

Örneğin; öğrencinin aldığı yemekler 5,5 lira tuttu. Kasaya gelip hesaplattırdı. Kasadaki görevli sisteme 7.5 lira yazarak işlem yapıyor ve devlet bütçesinden haksız kazanç elde ediyor. Tek bir yurtta dahi ciddi haksız kazançlar elde eden bu firmalar daha büyükte düşündüğümüzde Türkiye genelindeki binlerce yurttaki bu işletmeler eğer önlem alınmazsa, devlet bütçemizi haksız yere çok büyük kayıplara uğratmaya ve yolsuzluk yapmaya devam edeceklerdir‘’ şeklinde konuşarak buna göz yummayacaklarını belirtti.

Yolsuzlukların Önüne Geçilmesi İçin Gerekli Adımlar Atılacak

Sümsun Ülkü Ocakları Başkanı Altıntaş, tespitte bulundukları yolsuzluklarla ilgili KYK Samsun İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu ile verimli bir görüşme sağladıklarını belirtti. Altıntaş, gerekli önlemlerin bir an önce alınması ve bu yolsuzlukların önüne geçilmesi için gerekli adımların atılacağını belirten Kasapoğlu’na teşekkür etti.

Aynı düşüncelere sahip olduğunu ve aynı amaç doğrultusunda hareket ettiğini belirten İsmail Hakkı Kasapoğlu, 7 gün 24 saat, yurtlarda kalan öğrencilerin öneri, şikayet, istek gibi durumlarda direk kendisi ile iletişime geçilebilmesi için, öğrencilerin hemen hemen hepsinde bizzat kendi cep telefon numarasının bulunduğunu ve sürekli gelen şikayet, talepleri anında cevaplayarak ilgilendiğini vurguladı. Ayrıca çeşitli aralıklarda KYK İl Müdürlüğü yetkili organları tarafından haber vermeksizin yurt binaları denetlenerek daha iyi bir hizmet vermek için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti.

Samsun Ülkü Ocakları, öğrencilerden topladıkları bilgiler doğrultusunda Samsun’da bulunan devlet yurtlarında yaşanan diğer sorunlar ve bu sorunların çözümü hakkında rapor hazırlayarak KYK İl Müdürlüğü’ne teslim ettikleri öğrenildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)