Alexa

Samsun'un Havza ilçesinde 7. Çiğdemtepe Festivali gerçekleştirildi

Havza, Hacidede Çiğdemtepe mevkiinde bu yıl 7.’si düzenlene festivalin açılışı gerçekleştirildi. Havza Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği Başkanı Hasan Gümüş festival ile mahalle halkını bir araya getirmek ve yeni nesillere kültürel değerleri öğreterek yaşatılmasını sağlamayı amaçladıklarını aktardı.

Samsun'un Havza ilçesinde 7. Çiğdemtepe Festivali gerçekleştirildi

Hacidede Çiğdemtepe mevkiinde bu yıl 7.’si düzenlene festivalin açılışı gerçekleştirildi. Festival Kutlama Komitesi ve Havza Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği Başkanı Hasan Gümüş burada yaptığı konuşmada, festival ile mahalle halkını bir araya getirmek ve yeni nesillere kültürel değerleri öğreterek yaşatılmasını sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Karadeniz Rumeli Dernekler Federasyonu Başkanı Kemalettin Altınsoy, gelenek ve göreneklerine sahip çıkmaları gerektiğini belirterek, “Katılımcıların Milli Mücadelimizin 100. Yılını ve Ramazan Bayramı kutluyorum.” dedi..

Gelenek ve görenekleri yaşatmak için insanları bir araya getirmenin zor bir iş olduğunu belirten Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise “Bir mübadil olarak sizler ile bir arada olmaktan gururluyum. Düzenlenen bu festival ile birçok hemşerimiz sılayı rahim yaptı. Şimdi dönüş yolculuğu başladı. Allah kazasız belasız evlerine ulaşmayı nasip etsin. Allah, birlik ve beraberliğimizi bozmasın, bozmak isteyenlere de fırsat vermesin.” dedi.

Birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta; “Gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak için insanları bir araya getirmek zor ve meşakkatli bir iştir, bunu başaran dernek yöneticilerimizi ve vatandaşlarımızı tebrik ediyorum. Beşincisi düzenlenen Çiğdemtepe festivalinin yedisine de katıldık. Bu bayrağın altında yaşayan herkes bizim kardeşimizdir.  Allah bu birlik ve beraberliğimizi bozmasın, bozmak isteyenlere de fırsat vermesin” dedi.

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ise yaptığı konuşmada, "mübadillerin tarihe yön verilmesinde önemli katkıları olduğunu ifade etti. Zeybek, "Dileğimiz birlik ve beraberlik içerisinde yaşamımızı sürdürmek. Bunun içinde farklılıklarımız ayrım olarak değil kültürümüzün bir rengi olarak görmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325