Samsun Valisi Kaymak; bunlar canlarını seve seve feda eden şehitlerimiz sayesindedir.

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Eşi Emine Kaymak, Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Şehit Erol OLÇOK salonunda şehit aileleri, gaziler ve gazi aileleri için düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

Samsun 30.05.2018, 00:54 30.05.2018, 02:28
Samsun Valisi Kaymak; bunlar canlarını seve seve feda eden şehitlerimiz sayesindedir.

"Ülkemizi bölmek ve parçalamak için uluslararası güçler her türlü yollara başvuruyorlar. Onlara karşı bizim en büyük silahımız birlik ve beraberliğimizdir. Atalarımız Çanakkale’de Türk’ü, Kürt’ü, Alevi’si demeden bu ülkenin geleceği için omuz omuza savaşıp birlikte can verdiler. Onun için atalarımızın ve şehitlerimizin bizlere emanet ettiği bu vatanı gözümüz gibi korumalıyız. Sizler bizlere şehitlerimizin emanetisiniz. Sizlerin metanetli, onurlu, vakarlı duruşu bizlere güç veriyor. Lütfen bu onurlu duruşunuzu bozmayın. Sizden bir talep geldiğinde biz bunu emir telakki ediyoruz. Bunu mutlak suretle yerine getirmeye çalışıyoruz."

Ramazan ayı münasebetiyle Samsun'daki şehit aileleri, gaziler ve gazi ailelerine protokol üyeleri ve davetlilerin katılımıyla verilen iftar yemeği öncesi masaları tek tek dolaşarak şehit aileleri, şehit yakınları, gaziler ve gazi aileleriyle ve çocuklarıyla yakından ilgilenerek sohbet eden Samsun Valisi Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak, şehit yakını ve gazilerin ilgisini üzerinde topladı.

"Aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşlarını oluşturmaktadır."

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet DİRİL, iftar yemeği ardından yaptığı konuşmasında, “Malumunuz olduğu gibi dünyada hiçbir toprak parçası bizim topraklarımız kadar vatan olmayı hak etmemiştir. Cennet vatan topraklarımızın her karışı, Aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin kanlarıyla hamur olmuş. Gölgesinde hür ve bağımsız olarak yaşadığımız şanlı bayrağımız rengini ve şeklini bu mübarek kanlardan almıştır. Bu nedenle aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşlarını oluşturmaktadır. Dolayısıyla aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize Yüce Türk Milleti’nin yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan vefa duygusuyla sadakat göstermektedir. Sayın Valim; aziz şehitlerimizin münevver yakınlarıyla, kahraman gazilerimiz ve değerli ailelerine Samsun Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde yapılan yakın ilgi ve alakanın idrakinde olarak sizlere minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek isteriz” dedi.

"Allah onlardan razı olsun"

Samsun Valisi Osman Kaymak burada yaptığı konuşmada şehitlik mertebesinin herkese nasip olmadığını belirterek; ”Çok değerli şehit aileleri ve gazilerimiz iftar buluşmamıza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Allah’a şükür ramazan ayı ilimizde huzur içerisinde idrak ediliyor. Bundan dolayı Allah’a şükrediyoruz. Ramazan ayını huzur içinde idrak etmemizde aziz şehitlerimizin büyük payı var. Allah onlardan razı olsun. Allah onların yakınları siz değerli ailelerine sabırlar versin. Şehitlerimiz ülkemizin birliği, dirliği, huzuru için bu ülkenin vatan olması için canlarını verdiler. Şehitlik mertebesi herkese nasip olmuyor. Ben şuna inanıyorum. Şehit aileleri Allah’ın seçtiği insanlar. Hocalarımızın dediği gibi, şehitlik Peygamberlik'ten sonra en yüksek makam, en yüksek manevi derece. Biz Allah’a, Peygamber’e inanıyorsak, ahirete de inanıyorsak onlara da inanmak durumundayız." dedi. 

"Şehitlerimizin hakkını Yüce Allah cennetinde verecek."

Şehit aileleri için en önemli ihtiyaç unutulmamak olduğunu ifade eden Vali Kaymak, "Biz onları unutmuyoruz. Sizler şehitlerimizin bizlere emanetisiniz. Devletimiz şehit yakınları ile ilgili olarak sosyal haklarında çok ciddi değişiklikler yaptı. Biz şehitlerimizin hakkını ödeyemeyiz. Şehitlerimizin hakkını Yüce Allah cennetinde verecek. Bu vatan için canlarını feda eden şehit yakınlarımızın ailelerinin sorunlarıyla ilgilenmek, onların dertlerine derman olmak bizim boynumuzun borcudur. Sizler şehitlerimizin bizlere emanetisiniz. Bütün kamu kurumları sizlerin emrinizdedir. Devlet sizlere minnettardır. O yönüyle sizlere hizmet eden bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum."dedi. 

"Birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız." 

"Allah huzurumuzu, birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın" diyerek konuşmasını sürdüren Osman Kaymak, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak 2-3 ay önce Afrin’e yaptığımız operasyonda başarılı olmasaydık, belki de bizler bu sofra başındayken Adana’ya, Ceyhan’a, Kilis’e atılacak bombalarla birlikte orada olacak olan şehitlerimizin yasını yaşayacaktık. Bu terörist unsurları ne bayram bilir, ne din bilir, ne iman bilir. O anlamda onlara karşı güçlü olmak durumundayız. Birlik ve beraberliğimizi korumak durumundayız. Bu vatan üstünde bağımsız ve hür bir şekilde yaşıyorsak, bayrağımız göklerde dalgalanıyorsa, camilerde ezanlarımız okunuyorsa bunlar canlarını seve seve feda eden şehitlerimiz sayesindedir. Ülkemizin geleceği için hiç bir şekilde ayrım yapmadan birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız. Çünkü başka Türkiye yok." dedi.

"Bu vatanı gözümüz gibi korumalıyız."

Ülkemizi bölmek ve parçalamak için uluslararası güçler her türlü yollara başvurduğunu dile getiren Vali Osman Kaymak, "Onlara karşı bizim en büyük silahımız birlik ve beraberliğimizdir. Atalarımız Çanakkale’de Türk’ü, Kürt’ü, Alevi’si demeden bu ülkenin geleceği için omuz omuza savaşıp birlikte can verdiler. Onun için atalarımızın ve şehitlerimizin bizlere emanet ettiği bu vatanı gözümüz gibi korumalıyız. Sizler bizlere şehitlerimizin emanetisiniz. Sizlerin metanetli, onurlu, vakarlı duruşu bizlere güç veriyor. Lütfen bu onurlu duruşunuzu bozmayın. Sizden bir talep geldiğinde biz bunu emir telakki ediyoruz. Bunu mutlak suretle yerine getirmeye çalışıyoruz. Ben tekrar bu davetimize katılımınız dolayısıyla hepinize ayrı, ayrı teşekkür ediyor, sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” şeklinde konuşmasını tamamladı.

İftar yemeğine, Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Kemal Zeybek, Garnizon Komutanı Topçu Alb. Recep Ali Üstün ve Eşi, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ve Eşi, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet YAVUZ,  Adalet Komisyon Başkanı Kemal Alver, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait BİLGİÇ, Baro Başkanı Kerami Gürbüz, Vali Yardımcısı Recep YÜKSEL, Hasan Öztürk ve Eşi, Dr. Hakan Kubalı, Sezgin Üçünçü, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ ve Eşi, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ünsal AĞAOĞLU ve Eşi, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin BALCI, EMŞAV Samsun Şubesi Başkanı Bilal ERİM, Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Necati YILMAZ, ilgili kamu kurumlarının müdürleri, şehit aileleri, gaziler ve gazi aileleri katıldı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)