Samsun Valisi Kaymak; Gazeteci Her Yazdığından Sorumludur!

Samsun Valisi Osman Kaymak Samsun Sevgi Kafe’de düzenlenen kahvaltıda Samsun’da bulunan yaygın, yerel basın temsilcileri ve çalışanları ile bir araya geldi.

Samsun 29.07.2017, 01:14 30.07.2017, 15:48
Samsun Valisi Kaymak; Gazeteci Her Yazdığından Sorumludur!

Son Valiler Kararnamesi ile 3 yıl görev yaptığı Tunceli'nden Samsun'a atanan Vali Osman Kaymak, Samsun Sevgi Kafe’de Valilikçe düzenlenen kahvaltıda yerel basın temsilcileri ve çalışanları ile bir araya geldi.

Yerel basın temsilcileri ve çalışanlarıyla tanışmak maksadıyla Sevgi Kafe'de kahvaltıda bir araya gelen Vali Kaymak; teşekkür ederek başladığı konuşmadan sonra, " Meslek hayatımda ilk defa böyle kalabalık bir basın mensuplarıyla bir araya geliyorum. Daha önce görev yaptığım yerde basın mensubu arkadaşlarla çok güzel ilişkilerim oldu ama onların sayısı çok fazla değildi. İnanın bu benim ilk defa yaşadığım bir duygu. Bildiğiniz gibi, Tunceli Valiliği'nden sonra Samsun Valiliği'nde göreve başladım. Samsun’da düzenlenen 23. Yaz Olimpiyat Oyunları sebebiyle yoğun bir temponun içindeyiz. Bir taraftan Samsun’u ve Samsunluları tanımaya çalışıyoruz. Bir taraftan da ilimizi ve Türkiye’yi tanıtacak olimpiyatların başarılı geçmesi için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Şu ana kadar olimpiyatlar hem ülkemiz, hem de Samsun için çok başarılı bir şekilde geçiyor. Salonlar tıklım, tıklım dolu. Altın madalya açısından istediğimiz başarıyı yakalayamasak da madalya kazanan,derece yapan sporcularımızı tekrar kutluyorum. Mühim olan bu olimpiyatlarda bir aksaklığın ve kötü olayların olmamasıdır. Gerçekten Samsun güvenli ve medeni bir kent. Olimpiyatlarla ilgili olarak bana akseden bir olay olmadı. Hiçbir sporcunun ve misafirlerimizin karşılaştığı bir aksaklığın olmaması beni çok mutlu etti. İnanın şu ana kadar Türkiye’yi uluslararası arenada zor duruma düşürecek kötü bir olayın olmaması bizim için ve Samsun için övünç verici bir durum. Ondan dolaya da huzurlarınızda Samsun'lulara ve emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.”ifadelerini kullandı.

VALİ KAYMAK, GAZETECİLERİN BİR ŞEHRİN PAYDAŞLARI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Vali Osman Kaymak, “Gazeteciler şehirde alınacak kararlarda, şehrin sorunlarının tespitinde ortaklarımızdan biridir. O yönüyle ben basını çok önemsiyorum. Sizlerin yazılarını, yazdıklarınızı mümkün olduğunca takip etmeye çalışıyorum. Sizler halkla bizim aramızda bir köprüsünüz. Biz her tarafa ulaşamayabiliriz. Halkın ne düşündüğünü, bir olayı, alınan bir kararda, şehirdeki bir icraatın halk nezdindeki etkisinin ne olduğunu, halkın beklentisinin ne olduğu basın yoluyla bizlere geliyor. O yönüyle sizlerin çalışmanızı çok değerli buluyoruz." şeklinde konuştu.

PKK'YA ETKİLİ OPERASYON YAPAMIYORDUK

Daha önce Tunceli’de 3 yıl göreve yaptığını, Orada gündemin hep terör olduğunu ve çok sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını söyleyen Vali Kaymak;. "FETÖ terör örgütü ile PKK terör örgütü arasındaki ilişki konusu kesinlikle şahit olduğum bir konudur. 15 Temmuz olaylarından önce PKK terör örgütüne etkili bir operasyon yapamıyorduk. Operasyona çıktığımız zaman bir tane PKK terör örgütüne rastlamıyorduk ve şehit veriyorduk. 15 Temmuz olaylarından sonra PKK terör örgütü operasyonlarında güzel sonuçlar almaya başladık. Tunceli’de devlet alana sahip olmaya başladıktan sonra halka güven gelmeye başladı. Devlet alana hakim olunca halk artık terör örgütünün kendisine zarar veremeyeceğini anlamaya başladı. Bununla ilgili Tunceli CHP İl Başkanı’nın yaptığı açıklamanın özü orada devlet alana hakim, sonucunda da insanlara güven gelmesidir.”diye belirtti.

SAMSUN'UN CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNDA ÇOK ÖNEMLİ BİR YERİ VAR’

Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcında Atatürk Samsun’a çıktığında Samsun'luların Atatürk’e sahip çıktığını dile getiren Samsun Valisi Osman Kaymak; "Samsun Atatürk’e sahip çıkan bir kent. Samsun'lular Atatürk’e sahip çıkmasaydı belki de Kurtuluş Savaşı'mız başarılı olamayacaktı. Bu yönüyle Samsun ve Samsun'luların Cumhuriyetimizin kuruluşunda çok önemli bir yeri vardır. Bu gün Samsun bu yapısını koruyor. Vatan, millet duygusunu, milliyetçi yapısını, devlete bağlılığını koruyan ve bu vatansever insanların yaşadığı bir şehirde görev yapmak benim için bir şeref ve onurdur. Ondan dolayı Allah’a şükrediyorum." dedi.

Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi şu an dolmuş durumda olduğunu ifade eden Kaymak; Bu bölgede çalışan işçi sayısının 5 bin civarında olduğunu, bir milyon üç yüz bin nüfuslu bir kentte ise Organize Sanayi Bölgesinde 5 bin işçinin çalışmasıçok yetersiz bir sayı olduğunu ifade etti.

"BEN HER YAPTIĞIM İŞİ KANUNLARA DAYANARAK ve  BİR YÖNETMELİĞE DAYALI OLARAK YAPMAK ZORUNDAYIM"

VALİ OSMAN KAYMAK GAZETECİLERE AYAR VERDİ!

Samsun Valisi Kaymak, basının değerinden ve önemindenbahsettikten sonra herkesin kanun ve kurallara uyma zorunluluğu olduğunu anlatarak sohbetini şöyle tamamladı:

”Hukuk Devleti içerisinde bizim her yaptığımız işler bir kurala bağlıdır. Hepimizin bir sorumluluğu vardır. Vali keyfi idareci değildir. Ben her yaptığım işi bir kanuna, bir yönetmeliğe dayalı olarak yapmak zorundayım. Gazeteci olarak sizler de aynı kurallar çerçevesinde basın etik kurallarına göre çalışıyorsunuz. Ben böyle olduğuna inanıyorum. Burada tecrübeli gazeteci arkadaşlarımız var. Yoksa elime kalemi alırım, istediğimi yazarım, buradan da bir amaca ulaşırım hedefi gözetilmemelidir. Çünkü gazeteci her yazdığından sorumludur. Olumsuz bir durumda hukuken sonuçlarına katlanılacaktır. İyi niyetle, araştırılarak, gerçekten bir yanlışlık varsa bunun yazılmasına saygımız sonsuz. Basın bizim ortak çalışma arkadaşlarımız, hepimizin amacı Samsun’a hizmet etmektir. El birliği ile Samsun halkımızın geleceği için daha güzel çalışmalar yapmaktır. Basın olarak bize yol göstererek, yönlendirerek bizim göremediklerimizi görmenizi çok değerli buluyorum. O anlamda bu kamu yararına olan görevinize saygı duyuyorum. Biz kimseyi ayrıştırmadan Samsun’un ortak paydasının oluşması konusunda herkesten destek bekliyoruz.

Ümit ederim Samsun’dan ayrılırken inşallah yine böyle kalabalık bir gurupla bizi yolcu edersiniz. Burada görev yaptığım süre içerisinde karşılıklı saygı, sevgi çerçevesinde ilişkilerimiz gerçek bir dostluğa dönüşerek, Samsun’da güzel hizmetler yaptı ve gönüllerde iz bıraktı denilen bir kardeşiniz olarak Samsun’dan ayrılmak istiyorum. Niyetim ve duam budur. Tekrar hepinize katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.”ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)