Samsun Valisi Kaymak, Karadeniz 6. Kitap Fuarı'nda Konuştu

Samsun Valisi Osman Kaymak; Tüyap ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile Samsun Tekkeköy ilçesi Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ‘Karadeniz 6. Kitap Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi.

Samsun 15.02.2020, 22:10
Samsun Valisi Kaymak, Karadeniz 6. Kitap Fuarı'nda Konuştu

Tüyap ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile Samsun Tekkeköy ilçesi Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ‘Karadeniz 6. Kitap Fuarı’nın açılışını gerçekleştiren Samsun Valisi Osman Kaymak burada yaptığı konuşmada, "Ülkemizin kalkınması ve huzuru eğitime bağlı, bunun için de kitap okumayı önemsiyoruz. Biz köklü bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bizler Türk milleti olarak örnek olacağız ve okumanın erdemini önce kendimize, daha sonra bütün milletlere göstermeliyiz. Fuarımızın bölgemize, ilimize, okullara ve yayıncılara hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Gökdemir burada yaptığı konuşmada, “Bundan iki hafta önce burada hep birlikte 2020 Evleniyoruz Fuarı’nın açılışında bir aradaydık. Bugün de Karadeniz 6. Kitap Fuarının açılışında beraberiz. Bu fuarımızın hemen ardından 10 Mart’ta Mobilya ve 2 Nisan’da İnşaat Fuarlarımızın açılışını yapacağız. Bu duygu ve düşüncelerle fuarımızın hazırlanmasına katkı veren başta Samsun Valiliğimiz olmak üzere emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara şükranlarımı arz ediyorum. Fuarımızın şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Saygılar sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Yayıncılar Birliği İkinci Başkanı Koray Seçkin konuşmasında, “Ülkemizde 400 bine yaklaşan kitap çeşidi bulunmakta. 2018 yılında ISBN (yeni başlık) sayısı 67.135 idi. Tahminlerimize göre 2019 yılında yeni başlık sayısı da yine bu civarda olacak. Bandrol verilerine göre, geçtiğimiz yılın toplam bandrol adedi 410.641.305 idi. 2019 sonu itibariyle bu rakam 423.602.825 oldu. Geçen yıla göre %3,16 oranında artış sağlandı. Yayıncılarımızın ve MEB’in bastığı kitaplarla birlikte toplam üretimimiz 577.048.957 adet oldu. TÜİK verilerine göre 31 Aralık 2019 itibariyle nüfusumuz 83.154.997 olmuştur. Kişi başına düşen üretilen kitap sayısı ise 6,9’dur.” dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak burada yaptığı konuşmada, ‘Samsun Okuma Vakti’ projesi ile okuma oranları %90 arttığını belirterek, "Karadeniz 6. Kitap Fuarı’na hoş geldiniz. Ben bu fuarda bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Samsun’a biz vizyonlar biçiyoruz. İlkadım şehri olan Samsun için tarım, sağlık, turizm ve sanayi kenti diyoruz. Bugünde eğitim kenti Samsun’un özelliğini görüyoruz. Bu fuar bu anlamda Samsun için çok önemlidir. Bu fuarın kurulması şehrimizdeki ortak aklın ürünüdür. Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Sanayi Odası ile bir araya gelerek fuar binası oluşturuldu. Bu Fuar ve Kongre Merkezinde her yıl 5-6 fuarımızı gerçekleştiriyoruz.

Arkadaşlar bir önceki kitap fuarını 220 bine yakın kişi ziyaret etmiş. Geçen sene için rekordu. Biz inşallah bu sene bu rekorun kırılacağına inanıyoruz. Biz 3 yıl önce ‘Samsun Okuma Vakti’ projesini başlatmıştık. Bu projemiz büyük yankı buldu. Gençlerimiz ve insanlarımız televizyon ve cep telefonlarının esareti altındalar. Büyükler yapmadıkları şeyi çocuğuna söyleyerek ve nasihat ederek anlatamıyorlar. En başta kendileri bunu yapması lazım. Bu etkiyi yapmak için Teşvik anlamında kitap okuma birlikte yapılmalıdır. Her akşam saat 20.00’de okuyabildiğimiz kadar birlikte kitap okumalıyız. ‘Samsun Okuma Vakti’ projesi ile okuma oranları %90 arttı. Kütüphanelere müracaatlarda artış görüldü. Bu projenin bu aşamaya gelmesinde büyük emek veren İl Milli Eğitim Müdürümüz, öğretmen arkadaşlarımız, okul müdürlerimiz ve proje birimindeki arkadaşlarımız büyük bir gayret sarf ediyorlar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum." dedi.

Okuma etkinlik projelerini geliştirerek devam ettirdiklerini söyleyen Vali Kaymak, "Kampanyaya yeni bir boyut kazandıralım istedik. Kitap her yerde görünür olsun. ‘Her Yere Kitap Her Yerde Kitap’ adı ile sloganı geliştirdik. Okuduğunuzu veya okumadığınız kitaplarınızı okumak isteyenlere ulaştırmak için lütfen bize bağışlayın.  1 milyon hedef koyulan ‘Her Yere Kitap, Her Yerde Kitap’ projesini 10.02.2020 Pazartesi günü başlatmıştık. Çok yoğun bir katılım var. Şuan 25.000 kitaba ulaştık. Bu toplanan kitaplarla ilimizde 1 gezici kütüphane, 1 merkez kütüphane, 100 mobil kütüphane ve 1.000 mini kütüphane kuracağız. Karadeniz 6. Kitap Fuarı bizim için bu anlamda çok anlamlıdır. " dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak,"Ülkemizin kalkınması ve huzuru eğitime bağlı, bunun için de kitap okumayı önemsiyoruz. Biz köklü bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bizler Türk milleti olarak örnek olacağız ve okumanın erdemini önce kendimize, daha sonra bütün milletlere göstermeliyiz. Fuarımızın bölgemize, ilimize, okullara ve yayıncılara hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmalarının ardından 'Karadeniz 6. Kitap Fuarı’nın açılışı Vali Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Vali Kaymak açılış töreni sonrasında protokol üyeleri ile birlikte fuara katılan yayınevlerinin kitaplarının sergilendiği stantları gezdi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)