Alexa

Samsun Valisi Osman Kaymak, Anıt şeref defterine Ne Yazdı?

Samsun Valisi Osman Kaymak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 81. Yıldönümü Anma Programına katıldı.

Samsun Valisi Osman Kaymak, Anıt şeref defterine Ne Yazdı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 81. Yıldönümü Anma Programına katılan Samsun Valisi Kaymak, Anıt Şeref Defteri'ni imzalayarak deftere şunları yazdı: “Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz Atatürk, Vefatınızın 81. yıldönümünde şahsınızı sevgiyle ve özlemle anmak üzere huzurundayız."

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene, Samsun Valisi Osman Kaymak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir katıldı. Ardından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu ve Saat 09.05'te sirenler eşliğinde saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı okundu.

Şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz

Vali Kaymak, anıt şeref defterine defterini imzalamasının ardından şunları yazdı: “Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz Atatürk, Vefatınızın 81. yıldönümünde şahsınızı sevgiyle ve özlemle anmak üzere huzurundayız. Kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun’a çıkışınızın 100. Yıldönümünü kutladığımız bu dönemde, bize işaret ettiğiniz “muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma” hedefi doğrultusunda tüm gücümüzle çalışmayı sürdürüyoruz. Dâhili ve harici düşmanlara rağmen, Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir. Bu vesileyle şahsınız ve silah arkadaşlarınızla birlikte vatan topraklarını kanlarıyla yoğuran tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Törene ayrıca, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı J.Alb. İbrahim Güven, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Sg. Alb. Ahmet Bahadır, İlçe belediye başkanları, askeri, mülki ve adli erkan, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Osman Kaymak, ardından (AKM) düzenlenen 'Atatürk'ü Anma Programı'na katıldı.

Atatürk’ün vefatının 81. yıl dönümünde Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen program öncesi protokol üyeleri ile birlikte Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde ziyarete açılan ‘Atatürk Fotoğrafları Sergisi’ni gezdi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, ’Atatürk ve Milli İrade’ konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Daha sonra İlkadım Aziz Atik Fen Lisesi öğrencileri 'Atatürk Oratoryosu' gösterisini gerçekleştirdi.

Oratoryo sonrası Vali Kaymak ve protokol üyeleri İlkadım Aziz Atik Fen Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerini tebrik ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 16:32
YORUM EKLE