Alexa

Samsun'da 'Arap Edebiyat' Sohbetleri

Samsun'da 'Arap Edebiyatı Sohbetleri' başladı. Dr. Avukat Zekai Gül, koordinesinde her ay farklı bir programla Arap edebiyatından örnekler kamuoyuna tanıtılmaya başlandı.

Samsun'da 'Arap Edebiyat' Sohbetleri

Dr. Avukat Zekai Gül, koordinesini yaptığı 'Arap Edebiyatı Sohbetleri' Samsun'da başladı. Arap Edebiyatı Sohbetlerinde her ay farklı bir programda Arap edebiyatından örnekler kamuoyuna tanıtılacak.

'Arap Ebediyatı Sohbetleri' Samsun Barosu Avukatlarından Dr. Zekai Gül koordinesinde Ormancı Kafe Restoran'da başladı. Etkinliğin her ay düzenli olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor. Avukat Gül'ün Arapça yaptığı açılış konuşmasında Atatürk hayranı ve Türk şiirlerini ilk defa Arapça'ya çeviren Basralı Şair Bedir Şakir Esseyyab'ın hayatı hakkında bilgi verdikten sonra misafirlerine Türk bayrağı hediye etti.

Musul Üniversitesi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Dekanı Prof.Dr. Abdullah Fethi Elzahir, Arap Ebediyatı'nda reciz konusunda bilgi verilen Programda Bağdat ve Yemen Üniversiteleri'nde görev yapmış emekli Elektronik Mühendisi emekli profesör Said Alsalehi ve ailesi de yer aldı.

Çok sayıda şair ve yazarın da bulunduğu programa katılan şair ve ressam Qasim Alddeve yaptığı resim çalışmalarıda sergilendi.

Dr. Avukat Zekai Gül'ün karakalemden yaptığı portresini kendisine hediye etti.

Şair ve Yazar Safael Haciri, yazmış olduğu iki adet şiir kitabını da Avukat Gül'e hediye etti.

Daha önce Karadeniz'de Samsun ve Ordu'yu gezen ve hayran kalan Lübnanlı Şair Dr. Mey Murat da programa telefon ile katıldı. Telefonla şiir okuyon Şair Murat, Avukat Gül'ün ülkesine yaptığı hizmetlerden motifler taşıyan ifadeler kullandı. Murat ayrıca, Türkiye ve Karadeniz'e yönelik duyduğu özlemi satırlarına yansıtan şiiri seslendirdi.

Program toplu fotoğraf çekimi ile son bulurken, Avukat Gül, misafirleri ile yakından ilgilenerek onları uğurladı.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2019, 16:37
YORUM EKLE