Samsun'da Arıcılar Bir Araya Geldi

Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği çalıştay düzenledi. Çalıştaya Samsunlu arı yetiştiricileri ile çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, arıcılık ile ilgili çalışma yürüten personel katılım sağladı.

Samsun 24.12.2021, 18:53 24.12.2021, 19:34
Samsun'da Arıcılar Bir Araya Geldi

Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliğince mini bir çalıştay düzenlendi. İlimizde son yıllarda yaşanan arı ölümlerine çözüm üretmek ve azaltmak, küresel iklim değişikliğinin arıcılık sektörüne etkisini değerlendirmek amacıyla düzenlenen çalıştayda  Samsunlu arı yetiştiricileri ile çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında arıcılık ile ilgili çalışma yürüten personel katılım sağladı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Ahmet GÜLER, Veterinerlik Fakültesinden Doç. Dr. Ali Tümay GÜRLER, Veteriner Kontrol Enstitüsünden Dr. Rahşan AKPINAR ile Dr. Selma KAYA, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Veteriner Hekim Sinem ANIL, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığından Dr. Ali KORKMAZ ve Veteriner Hekim Nurhan İŞLER tarafından arı ölümleri etraflıca değerlendirdi.

Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim KAPLAN açılış konuşmasında şunları söyledi: “Gelinen süreçte tüm dünyada olduğu gibi ilimizde de arı ölümleri yaşanmaktadır. Amacımız ulusal ekonomimizde kayba yol açan ve arıcılarımızın zarar uğramasına neden olan bu arı ölümlerini engellemek veya en azından azaltmayı hedeflemekteyiz. Toplantımızın ilimiz arıcılığına hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

Çalıştayın başkanı Prof. Dr. Ahmet GÜLER  ise yaptığı konuşmada, “Samsun arıcılığı için önemli sayılacak bu toplantının en önemli çıktısı, arı sağlığına bağlı olarak koloni verimliliğinin artışının sağlanması olacaktır. Pandemi süresince arı ürünlerinin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinin öne çıkması ile sektörümüz daha bir önem kazanmıştır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de arıcılık öncelikli sektör olma yolunda her geçen gün ilerlemektedir. Çalıştayın sonucunda alınacak önlemlerde Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği ile birlikte Büyükşehir Belediyesi, İlgili Kurum ve Kuruluşlar ile Üniversitemizin de yer alacağına olan inancımla hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Çalıştay boyunca arıcıların koloni kayıpları, kayıp düzeyi ve alınabilecek olası önlemler konusunda düşüncelerini dile getirildi.Özellikle ölümlerden sorumlu olan varroa, nosema, besleme eksikliği gibi konularda dile getirmeleri olayın özüne dikkat çekilmesine katkı sağladı. Çalıştay sonunda bir rapor düzenlenerek soruna çözüm oluşturulması anlamında görüş birliğine varıldı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)