Samsun'da Bayrak Karaya Çıkarıldı

Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN  Samsun’un protokol üyeleri ve Samsun halkı ile birlikte, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da karaya çıkmasını temsilen 'Şanlı Bayrağımızın' Kurtuluş İskelesinden karaya çıkarılışı törenine katıldı.

Samsun 20.05.2017, 18:40 20.05.2017, 19:57
Samsun'da Bayrak Karaya Çıkarıldı

Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN  Samsun’un protokol üyeleri ve Samsun halkı ile birlikte, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da karaya çıkmasını temsilen 'Şanlı Bayrağımızın' Kurtuluş İskelesinden karaya çıkarılışı törenine katıldı.

      

Büyükşehir Belediye Başkanlığı Halk Oyunları Ekibinin gösterileri ile başlayan tören, 19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun'a ilk adımı attığı yer olan Tütün İskelesinde Atatürk'ün karaya çıkışını temsil eden, deniz ve kara askerleri tarafından gemiden indirilen Şanlı Bayrağımız deniz subayı tarafından izcilere ve öğrencilere teslim edilmesiyle devam etti.

      

Vali İbrahim ŞAHİN’in hazır bulunduğu bayrak devir teslim töreninde,  izciler ve öğrenciler tarafından öperek teslim alınan Şanlı Bayrağımız, göndere çekilmek üzere 19 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Valilik binası bahçesine götürülmek üzere gençlerimizle birlikte yola çıktı.

      

Burada günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan  ŞAHİN, “Değerli Samsunlular, 19 Mayıs 1919 Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün; ’Ya istiklal! Ya Ölüm’ diyerek, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizi başlattığı tarihin, Samsun’a çıkışı ile büyük Türk Milletinin şaha kalkışının 98.yılını kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Rengini şehitlerimizin kanından alan, bağımsızlığımızın sembolü ay yıldızlı bayrağımızı denizci subayımız Türk Gençliğine teslim edecek.

Ülkenin içinde bulunduğu durumun bir yazgı olmadığını düşünen ve milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inanan Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşları Samsun’umuzdan kutlu bir mücadele başlatarak bütün ülkeye yayılmasını sağlamıştır.

Her yıl coşkuyla kutladığımız bu bayram, ülkemizin bütünlüğü ve milletimizin birliği noktasında insanımızın, bilhassa gençlerimizin azmine ve kararlılığına işaret eder. Bu bayram her daim yeni bir başlangıç, gençlerimizin artan coşkusu da yarınlar için büyük bir müjdedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, cumhuriyetin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitleri mizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. En büyük değerimiz olan bayrağımızı size emanet edip, gururla teslim ediyorum.’’ dedi.

Törene ayrıca Garnizon Komutanı P. Alb. Sedat BULUT, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait BİLGİÇ, Vali Yardımcıları, Recep YÜKSEL, İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ünsal AĞAOĞLU, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutan V. Sg. Yb. Tayfun PAŞAOĞLU, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri, gaziler, izciler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Yorumlar (0)
banner442