Samsun'da Kızılırmak Deltası İle İlgili Kritik Toplantı

Dünya ekolojisi açısından önemi kabul edilen ve korunması gerekli alanlardan biri olan Kızılırmak Deltası ile ilgili Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde Samsun Valisininde katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Samsun 05.03.2021, 20:17 05.03.2021, 21:06
Samsun'da Kızılırmak Deltası İle İlgili Kritik Toplantı

Kızılırmak Deltası ile ilgili son zamanlarda basında çıkan çeşitli iddialar kamuoyunun dikkatini çekmişti. Bugün Samsun'da 19 Mayıs Üniversitesinde Samsun Valisi Doç.Dr. Zülkif DAĞLI'nın da katıldığı toplantıda, Kızılırmak Deltası’ndaki sulak alanların beslenme kaynaklarında oluşturabileceği etkiler hakkında detaylı bilgi alışverişi yapıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Kızılırmak deltası ve iklim değişikliği konulu gerçekleştirilen Toplantıda, Samsun'un iklim değişikliğine adaptasyon süreci ve Kızılırmak Deltasına olası etkileri konularında; mevcut durumun analizi ve yapılması gereken bilimsel çalışmalar konuşuldu. Toplantıya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yusuf DEMİR, Prof. Dr. Hakan Arslan, Kızılırmak Deltası Alan Başkanı Doç.Dr. Mustafa GÜLER ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer BOLAT katıldı.

Toplantı sonrası konuyla ilgili yapılan özet açıklama şöyle;

"Dünya ekolojisi açısından önemi kabul edilen ve korunması gerekli alanlardan biri olan Kızılırmak Deltası, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesindeki en büyük sulak alanına sahiptir. Bünyesinde 359 kuş türünü barındıran, bitki florası, hayvan faunası ve biyolojik çeşitlilik yönünden zengin, yöresel reaksiyon açısından doğal bir yerleşim ortamı oluşturmaktadır. Kızılırmak Deltası’nın doğal dengesinin ve dokusunun bozulmaması, bütüncül bir şekilde korunması, alanın barındırdığı eşsiz değerdeki habitat çeşitliliği, flora ve fauna özelliklerinin gelecek nesillere aktarılması büyük önem arz etmektedir. Geniş katılımla icra edilen toplantıda yaşanan küresel iklim değişiminin etkisiyle yağış rejimindeki değişimin bölgede ve Kızılırmak Deltası’ndaki sulak alanlarımızın beslenme kaynaklarında oluşturabileceği etkiler hakkında detaylı bilgi alışverişi yapılmıştır."

İcra edilen toplantı hakkında açıklama yapan Valimiz Sayın Doç.Dr. Zülkif DAĞLI, “Uluslararası öneme sahip çevre koruma alanlarından biri olan Kızılırmak Deltasını şehrimizde yaşanan iklim değişikliğine adaptasyon süreci ve olası etkilerinden bilimsel öneriler ve yöntemlerle koruyarak gelecek nesillere aktarılması son derece önemlidir.’’ şeklinde konuştu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)