Samsun'da mutant virüsüne Karşı Özel Bir Ekip mi Görevlendirildi

Mutant virüsünün artışı devam ederken daha önce yaptığı açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, büyük tedbirler alınması gerektiğine vurgu yapmıştı. Mutant virüsünün Samsun'da olduğu unun için özel bir ekibin görevlendirildiği ancak bunun paylaşılmadığı iddia ediliyor.

Samsun 21.02.2021, 12:16 21.02.2021, 13:01
Samsun'da mutant virüsüne Karşı Özel Bir Ekip mi Görevlendirildi

Mutant virüsü Samsun'da bulunduğunu iddia eden Muharrem Sarıkaya, köşesinde ilk kez İngiltere’de ortaya çıkan mutasyona uğramış varyant virüsün Türkiye’de de görüldüğünü belirtti. Peki, Mutasyonlu virüs belirtileri neler? Mutasyonlu virüs kaç kişide tespit edildi?

Bakanlık çevrelerinin “bir kentte son yapılan PCR testlerinin %50’den fazlasının İngiltere’de görülen varyant virüs tespit ettiğini belirttiğini” aktaran  Sarıkaya, bu ilin Samsun olduğu tahminine bu konuda bilgi paylaşmak istemeyen yetkilinin şaşırdığını ifade etti.

 Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya köşesinde konuyla ilgili şu iddialara yer verdi.

“Samsun için toplum sağlığı alanında uzman olan özel bir ekibin görevlendirildiğini ve mutant virüsün baskılanması için göreve başladıklarını belirtti. Son dönem Ordu, Giresun ve Trabzon valilerinin aldığı yeni önemlerin temelinin de buna dayandığını bildirdi... Hemen belirteyim, yüz binlik dilimlerde Trabzon, Rize ve Ordu’daki verilerin zirve yapmasının gerisinde tek başına mutantın etkisi yokmuş... Doğu Karadeniz’deki yüksekliğin gerisinde, aile, arkadaş ziyaretlerinin yüksek olması ile maske ve mesafeye dikkat edilmemesinin yattığını belirtti...”

MUTASYONLU VİRÜSÜ NEDİR?

Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. RNA virüslerinde DNA virüslerine oranla çok daha fazla mutasyon meydana gelir. SARS-CoV-2 bir RNA virüsüdür. Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona uğramış organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonların genler üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle, organizmalar mutasyonları gidermek için DNA onarımı gibi mekanizmalara sahiptir.

Prof. Dr. Hasan Tezer konuyla ilgili, Türkiye'de Sağlık Bakanlığının verisine göre 400 civarında insanın mutasyonlu virüs ile enfekte olduğunu, Güney Afrika ve İngiltere varyantlarının olduğunu bildiklerini, ülkede has mutasyonların olduğunu da bildiklerini ancak varyantlarının nasıl etki edeceğini bilmediklerini belirterek, "Ama dünyada İngiltere varyantının mutasyonunun daha kolay hücreye yapıştığını daha çok enfeksiyon geliştirdiğini ve daha düşük miktarda virüs yüküyle enfeksiyon geliştirdiğini biliyoruz." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)